Pogoda w Złotowie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Oś wydłużonego wału wyżowego, w środkowej troposferze klina od wyżu azorskiego i południowo zachodniej Europy aż po Skandynawię, stopniowo z położenia południkowego przechodzi na położenie SW – NE, co skutecznie blokuje dostęp do środkowej Europy powietrza znad oceanu. Przy podłożu obserwujemy kilka ośrodków wyżowych o mało zróżnicowanym ciśnieniu około 1040 hPa ułożonych od Azorów, przez Bretanię, Niemcy i Polskę po centralną Rosję, w prognozach na najbliższe dni wzmocni się do 1047 hPa ośrodek wyżowy nad Białorusią i zachodnią Rosją, który w swojej południowej części będzie dalej kierował do Polski chłodne powietrze, ale bez „trzaskających” mrozów.

Silne spadki temperatury obserwujemy w terenie pokrytym śniegiem (tu zachodzi znaczne nocne wypromieniowanie) i urozmaiconym topograficznie – wówczas wychłodzone, gęstsze powietrze spływa grawitacyjnie do najniższej części doliny. Ciekawych spostrzeżeń dostarcza porównanie biegu temperatury z dzisiejszej nocy z dwóch blisko położonych stacji automatycznych na Podhalu – Poronina i Bukowiny Tatrzańskiej. W dolinie zaraz po zachodzie słońca zaczął się gwałtowny spadek temperatury, z dziennych -8 spadła przez dwie godziny o 10 stopni, a nad ranem aż do -23 stopni; na Bukowinie z podobnego poziomu w dzień spadek był przez dwie godziny wieczora 2 stopniowy, w ciągu nocy temperatura obniżyła się do -13 stopni, czyli było 10 stopni więcej jak w dolinie. Dane pomiarowe ze strony https://hydro.imgw.pl/, zawierającej wyniki z dwóch ostatnich dób pomiarów na ponad 800 stacjach automatycznych sieci IMGW. Jeśli w dolinie położone jest miasto to ciepło i zanieczyszczenia wytwarzane przez człowieka (na skutek ogrzewania, ruchu samochodów, przemysłu) powodują, że gwałtownie wzrasta zagrożenie smogiem. Jak jest to prognozowane można łatwo spojrzeć na dodatkowej funkcjonalności naszego modelu – prognostycznego przebiegu parametrów atmosfery w pionie dla danego miejsca – zakładka API.

Sytuacja zimowego wyżu bywa trwała, ale tym razem widać, że już w piątek i dni weekendu przez Skandynawię i Bałtyk przetoczy się zatoka z niżem idącym po południowym Bałtyku, związane z nim opady śniegu a na północy kraju i deszczu padającego na wymrożone podłoże przejdą przez prawie całą Polskę. Szczegóły w kolejnych prognozach. Póki co to zmiana kierunku napływu z północnego na północno-wschodni i wschodni skutkować będzie dzisiaj przechodzeniem przez wschodnią połowę kraju słabych opadów śniegu z podinwersyjnych chmur warstwowych. Na nizinach będzie co najwyżej trochę prószyć śniegiem, natomiast na pogórzach i w górach śnieg może padać gęściej i dłużej, szczególnie w Bieszczadach, Beskidach i Tatrach. Nie będą to już intensywne opady, ale śniegu nieco przybędzie. Jutro i we czwartek pogoda wyżowa, mało chmur (trochę zostanie na NE i SE) ale bezopadowych, w pozostałej części kraju bezchmurnie w dzień, w nocy możliwe silniejsze zamglenia i lokalnie nad ranem nieco chmur Stratus.

Wystąpienie w kolejnych nocach w większej części kraju rozpogodzeń skutkować będzie znacznym obniżeniem temperatury w II połowie nocy i nad ranem. Tylko w urozmaiconym, podgórskim terenie możemy się spodziewać takich ekstremów jak wyżej opisałem, na ogół spadek temperatury w nocy dojdzie do -8 -12 stopni – to zależy od zachmurzenia, odległości od źródeł ciepła (miast, większych rzek, morza). Dalej w całym kraju ujemne temperatury, tak więc na drogach i chodnikach może być ślisko. Przy wschodnich napływach obserwujemy, że model nie nadąża za faktycznym obniżaniem temperatury, brakuje bowiem danych meteo z Ukrainy.

Maciej Ostrowski, 7 luty 2023; 07:55

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Złotowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)