Pogoda w Zgierzu

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Od kilku dni jesteśmy odcięci od strefowej cyrkulacji atmosfery, a układem barycznym sterującym przepływem mas powietrza w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej pozostaje dobrze rozbudowany wyż „rosyjski”, swoim klinem wychodzącym znad Skandynawii na południowy zachód sięga aż po Europę zachodnią, a to sprawiło, że od wczorajszego dnia, mamy napływ nieco suchszego powietrza z sektora wschodniego i nie dokuczają nam uciążliwe mgły, ale nadal utrzymują się niskie, podinwersyjne chmury warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc), z których na wschodzie kraju od wczorajszego dnia utrzymują się słabe opady deszczu i mżawki, a lokalnie opady śniegu z deszczem lub śniegu, które nad ranem, po nieznacznym przejściu temperatury nieco w dół poniżej zera wystąpiły opady mokrego śniegu, na pozostałym obszarze kraju bez opadów. W tym samym czasie nastąpiła zmiana w rozkładzie temperatury, tam gdzie jeszcze przed paroma dniami utrzymywała się niezmiennie temperatura ujemna na małym minusie obejmującym cały wschód kraju i niemal całą północ, mamy temperaturę na małym plusie, stąd też opady ciekłe, natomiast na zachodzie i południu kraju, bez względu na porę dnia utrzymuje się temperatura na małym minusie.

Jako ciekawostka, dobowa amplituda temperatury za ostatnią dobę w Warszawie pomiędzy temperaturą minimalną poprzedniej nocy, a wczorajszego dnia sięgnęła 0,9 stopnia, w interwale od 0,5 do 1,4 stopnia.

To w stosunkowo cienkiej warstwie tropopauzy sięgającej około 1000 metrów z sondowania nocnego w Legionowie (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... ). Natomiast w pozostałej, swobodnej części troposfery, powyżej silnej inwersji, dominuje przepływ powietrza południowo wschodni przechodzący na południowy, a powyżej tropopauzy, od około 11 km wiatr zmienia kierunek na południowo zachodni. W godzinach popołudniowych wczorajszego dnia, znad Bukowiny, Zakarpacia, Słowacji i Moraw oraz krajów bałkańskich, nasuwało się zachmurzenie chmurami piętra średniego i piętra wysokiego, mało aktywnego, bezopadowego frontu okluzji, będącego w orbicie starego, dyssypującego niżu YUKI, znad środkowych akwenów Morza Śródziemnego, gdzie przez całą dobę utrzymują się burze (https://www.blitzortung.org/en... ).

Dzisiaj, u nas utrzyma się tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z całkowitym zachmurzeniem podinwersyjnym Stratus i Stratocumulus, a przy niewielkiej amplitudzie temperatury, nadal spodziewane są słabe opady ciekłe, deszczu lub mżawki, a także śniegu z deszczem oraz z opadami śniegu, z tendencją powolnego rozprzestrzeniania się w głąb kraju, przenoszone przez słaby i umiarkowany wiatr wschodni. Ciśnienie nadal wysokie, wykazujące niewielkie jego wahania. Z kolei w środkowej troposferze utrzymywać się będzie dotychczasowy, południowo wschodni przepływ powietrza, wynoszący zachmurzenie średnie na północny zachód, a w wysokiej troposferze nadal przepływ południowy. Nocą postępujące od wschodu w kierunku zachodnim ochłodzenie i przechodzenie temperatury nieco poniżej zera, tylko na krańcach zachodnich i północno zachodnich jeszcze na małym plusie, ale następnej nocy już w całym kraju lekki mróz.

Ryszard Olędzki,

1 grudnia 2022r., godz. 7.20

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Zgierza

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)