Pogoda w Ząbkowicach Śląskich


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiejszy poranek pogodny, ale nie bezchmurny, niemal cały obszar kraju przykrywają cienkie chmury pierzaste (https://pl.sat24.com/pl/pl/visual ), które już wczoraj od godzin południowych nasuwały się od północnego wschodu, znad krajów bałtyckich i zachodniej Białorusi, i z tego powodu niebo jest w kolorze blachy. Z tego samego kierunku napłynęło do nas zimne powietrze, na przełomie nocy i dnia temperatura miejscami zeszła do 3, 1 stopnia, od Suwalszczyzny i Mazur przez pogranicze Białostocczyzny z Mazowszem aż po Kozienice i Ziemię Łódzką, co zdarza się zawsze przy adwekcji chłodu z tego kierunku i niewykluczone, że przy gruncie sięgnie zera, a nawet przejdzie na mały minus, ale to będzie dostępne dopiero z danych pomiarowych z godziny 06 UTC, a ósmej według czasu letniego. Na pozostałym obszarze kraju zdecydowanie cieplej, ale tylko miejscami na wybrzeżu Gdańskim i Ziemi Lubuskiej temperatura osiągnęła 10 stopni o godzinie 5-tej. W ciągu dnia zdecydowanie wzrośnie, na znacznym obszarze kraju osiągając 20 stopni, plus, minus dwa stopnie. Wyraźnie chłodniej będzie w pasie wybrzeża, tutaj lokalnie zaledwie 12, 14 stopni, podobnie będzie też w górach.

Przed nami pogodna, ale nie bezchmurna niedziela. W ciągu dnia nasuwać się będzie znad Bałtyku zachmurzenie bezopadowego frontu chłodnego z chmurami piętra niskiego Sc i Cu oraz piętra średniego Ac, Ac-As. Niemal w tym samym czasie znad Podola i Bukowiny nasuwać się będzie, też bezopadowe zachmurzenie kłębiaste nad nasze dzielnice południowo wschodnie. Podobnie będzie nocą, temperatura nieco wyższa od nocy minionej, zawierająca się w interwale 8, 12 stopni, a chmury frontowe osiągną rubież Warmia i Mazury na północnym wschodzie po Ziemię Lubuską na zachodzie. Wiatr stosownie do położenia wyżu, mniej więcej w południowej połowie kraju z sektora wschodniego, umiarkowany. Natomiast na pozostałym obszarze słaby, południowy, przechodzący na południowo zachodni.

Nadal pozostawać będziemy w obszarze wysokiego ciśnienia, ulegającego przekształcaniu się, w ten sposób, że w miejscu wczorajszego klina, w porze nocnej nad krajami bałtyckimi z przyległościami uformował się ośrodek wyżowy, z tendencją do słabnięcia podczas przesuwania się na wschód. Natomiast bez istotnych zmian pozostaje wyż atlantycki z ciśnieniem 1032 hPa na zachód od Wysp Brytyjskich (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). U nas ciśnienie już się obniża na skutek nasuwania się znad Skandynawii i Jutlandii zatoki niżowej z mało aktywnym, bezopadowym frontem chłodnym (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ).

Rywalizację dominacji barycznej oraz adwekcji mas powietrza „wygra” zatoka niżowa ze wspomnianym, bezopadowym frontem chłodnym, powoli, ale stale postępująca w kierunku południowo wschodnim, stopniowo wypierająca resztki zachmurzenia naniesionego znad Ukrainy. Za frontem, w tylnej części zatoki niżowej na skutek adwekcji świeżego, a zarazem chłodnego powietrza polarnego, następować będzie kompensacja ciśnienia po wschodnich obrzeżach wspomnianego wyżu atlantyckiego. Natomiast w swobodnej troposferze postępować będzie pogłębianie się górnej zatoki sięgającej na południu aż nad nasze góry. W całej troposferze utrwalać się będzie północno zachodni napływ chłodnego powietrza polarnego, zaciąganego znad Morza Norweskiego, przez południową Skandynawię i Bałtyk.

Ryszard Olędzki, 28 maja 2023r., godz. 7.15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ząbkowic Śląskich

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)