Pogoda we Wrocławiu


Depesza METAR lotniska Wrocław-Strachowice

METAR = EPWR 030800Z 16007KT CAVOK 23/14 Q1015

STACJA........... EPWR - Wrocław-Strachowice (WRO)
POMIAR........... Tue Oct 3, 10:00 CEST
WIATR............ południowo południowo-wschodni (SSE) z prędkością 13 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... bezchmurne niebo
TEMPERATURA...... 23°C
T.PUNKTU ROSY.... 14°C
WILGOTNOŚĆ....... 57%
CIŚNIENIE........ 1015 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 1001 hPa

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Na długim froncie polarnym widocznym na animacjach z satelity MSG dostępnych z https://www.chmi.cz/files/portal/docs... biegnącym aktualnie od Skandynawii przez Morze Północne, południe Anglii, Zatokę Biskajską, hiszpańską Galicję na Ocean między Azory a Maderę, widać dwa miejsca, gdzie gwałtownie rozwija się konwekcja – jedno w formie czapy dojrzałego niżu nad Morzem Północnym, drugie na wschód od Wysp Azorskich na pozycji 33N/24W. Animacja AIRMASS pozwala na dojrzenie istotnego zróżnicowania termicznego chłodniejszej masy za frontem, nad Atlantykiem na wysokości południowej Anglii, w porównaniu z masą na południu, zalegającej też nad kontynentem. Klin ciepłego powietrza rozciąga się od północy Afryki przez Półwysep Iberyjski, Włochy, Francję, Niemcy aż po kraje Europy środkowej, w tym i Polskę i sięga aż po Estonię i Zatokę Fińską.

Wyżej, nad tymi układami przy podłożu widać aktywny prąd strumieniowy, wschodnia gałąź ma kierunek z SW na NE, prędkość do 120kt (220 km/h) wieczorem będzie już nad Danią i środkowymi Niemcami, https://awiacja.imgw.pl... , gałąź zachodnia płynie prosto wzdłuż 50-55 równoleżnika z podobna prędkością w osi, tak więc klin ciepła będzie szybko wypierany na wschód i wejdziemy do aktywnej cyrkulacji zachodniej. Dalsze prognozy mówią, że w drugiej części tygodnia nad Europą przechodzić będą z częstotliwością raz na dwa dni istotne układy niżowe działające na stan pogody w zachodniej i północnej części kontynentu, ale też i na Polskę. Przez następne dni w naszym kraju przemiennie będziemy mieli do czynienia z szybkim przemieszczaniem się niżu i frontu jednego dnia (już od tej nocy z wtorku na środę), kolejnego dnia z tworzeniem się wędrownego wyżu, z poprawą pogody i uspokojeniem wiatru, który szybko ustępować będzie następnemu niżowi z frontem (we czwartek w nocy), huśtawka powtórzy się jeszcze raz w sobotę i niedzielę.

Na dzisiejszych mapach prognostycznych MetOffice https://www.metoffice.gov.uk/weather... przygotowanych na najbliższy wieczór i noc przewiduje się aktywny rozwój niżu znad Morza Północnego, który szybko przeleci nad środkowy Bałtyk pogłębiając się za dobę do 982 hPa nad południem Finlandii. Taki aktywny proces wynika z działania prądu strumieniowego, który w uproszczeniu mówiąc „odsysa” powietrze znad fali frontowej, co sprzyja silnemu rozwojowi chmur (konwekcyjnych lub warstwowo-opadowych tak zwanej czapy niżu) co powoduje spadek ciśnienia w centrum układu i aktywność frontu. Synoptycy angielscy prowadzą przez Niemcy i Polskę oraz Bałtyk główny front chłodny, przed nim linię zbieżności (linię szkwałów), a zaraz za nim front okluzji chłodnej.

Nasz model UM doskonale zobrazowuje ten szybki ruch w atmosferze, dzisiaj jeszcze w centrum i na wschodzie kraju mieć będziemy prawie letni dzień, ale z narastającym wiatrem południowym i zwiększaniem się zachmurzenia wysokimi cirrusami, pojawiać się mogą też na nizinach chmury średnie falowe, towarzyszące prądowi strumieniowemu. Już wieczorem od Saksonii i Brandenburgii wejdzie nad Ziemię Lubuską i Legnicka zgrubienie frontu chłodnego, z dwu-trzygodzinnym umiarkowanie intensywnym deszczem i możliwa burzą. Pasmo frontowe bardzo szybko w czasie nocy przejdzie na wschód kraju, po drodze słabnąc i tracąc potencjał burzowy, nad ranem front będzie już poza wschodnimi granicami.

W obszarze frontu wzrost prędkości wiatru i zmiana na kierunek zachodni, przy samym przejściu frontu z burzą porywy nad wyżynami i górami powyżej 20 m/s, potem obszar porywistego wiatru obejmie cały kraj, nad Bałtykiem zachodni sztorm, na Pomorzu i Mazurach porywy do 18-22 m/s, w pasie nizin do 13-17 m/s. Jednocześnie z przejściem frontu i opadami deszczu lub burzą zaobserwujemy gwałtowny spadek temperatury, z dzisiejszej w ciągu dnia sięgającej do 23-25 stopni do 15, a nawet 13 stopni na obszarze północnego i centralnego pasa kraju. Jednocześnie odczujemy też ochładzający wpływ silniejszego, porywistego wiatru – tak więc dzisiejszym darowanym dniem żegnamy bardzo ciepły wrzesień i przechodzimy do aktywnych i dynamicznie zmiennych pogód jesiennych października.

Maciej Ostrowski, 3 października 2023; 07:25

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Wrocławia

Źródło: burze.dzis.netPrognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)