Pogoda w Wałbrzychu

Upał:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo dolnośląskie powiaty: bolesławiecki, dzierżoniowski, głogowski, górowski, jaworski, Legnica, legnicki, lubański, lubiński, lwówecki, polkowicki, średzki, świdnicki, trzebnicki, wołowski, Wrocław, wrocławski, zgorzelecki i złotoryjski.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, we czwartek 18.08 do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C, a w nocy ze środy na czwartek 17/18.08 od 18°C do 21°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-18 20:00:00
Aktualizacja: 2022-08-15 14:05:27

Źródło: RSO

Upał:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo dolnośląskie powiaty: milicki, oleśnicki, oławski, strzeliński i ząbkowicki.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, a w czwartek i piątek 18-19.08 do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 22°C, tylko w nocy z wtorku na środę 16/17.08 od 16°C do 19°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-19 20:00:00
Aktualizacja: 2022-08-15 14:05:24

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Poniedziałek był kolejnym dniem gdzie na terenie kraju występowała głęboka konwekcja która wyrażona była mocno uwodnionymi układami burzowymi które przybierały formę układów wielokomórkowych, superkomórkowych oraz wystąpiło zjawisko (training storms). Najsilniejsze i najaktywniejsze z ulewnymi opadami deszczu burze przeszły nad województwem Pomorskim, w powiatach Człuchowskim Tczewskim, Gniewskim, Kwidzyńskim, Puckim oraz w Trójmieście.

Najwyższe sumy opadów w ciągu godziny zanotowały stacje meteorologiczne: Gdynia – 16,2 mm, oraz lotniskowa stacja meteorologiczna na lotnisku im. Lecha Wałęsy w Gdańsku – 18,7 mm, wystąpił również silny wiatr , stacja w Gdyni zmierzyła maksymalny poryw o wartości 122 km/h (34 m/s), z kolei stacja w stoczni zmierzyła wartość 104 km/h (29 m/s).

(https://hydro.imgw.pl/#station/meteo...

Wtorek podobnie jak poprzednie dni również minie pod znakiem burzowej i dynamicznej aury. Cały czas Polska pozostaje w ciepłej , wilgotnej i chwiejnej masie powietrza polarnego morskiego. Pogodą nad Środkowo Europejskim obszarem steruje rozległy układ wysokiego ciśnienia z ośrodkiem nad Rosją. Na wysokości izobarycznej 500hPa (5,5 km n.p.m.) widoczna jest płytka i rozległa bruzda geopotencjału, w godzinach popołudniowych nad obszarem Ukrainy oraz pograniczu Polski, Rumunii, Mołdawii, utworzy się odcięty niż górny.

W dalszym ciągu panować będzie słaby gradient baryczny co przełoży się na małą prędkość wiatru praktycznie w całym profilu troposfery. Późnym popołudniem znów zaczną tworzyć się mocno uwodnione układy burzowe które będą krótkotrwałe ale intensywne. Z racji słabego przepływu powietrza będą one miały charakter niemalże stacjonarny głównym zagrożeniem będą punktowe silne opady deszczu do 20-30 mm, nad regionami gdzie będzie przechodzić kilka burz sumy skumulowanych opadów mogą być znacznie wyższe, burzom mogą towarzyszyć również silne porywy wiatru do 75 km/h. Z racji na charakter wilgotnej konwekcji istnieje możliwość burzy pulsacyjnej w której będzie istniało ryzyko pojawienia się prądu zstępującego (microburst) wtedy porywy wiatru mogą osiągać do 80-100 km/h.

Oprócz występujących codziennie burz przynajmniej do piątku będziemy zmuszeni radzić sobie z upałem, temperaturami maksymalnymi wynoszącymi do 30-34 stopni a w nocy minimalnymi do 18-20 stopni Celsjusza. Niestety póki co w prognozach nie widać opadów deszczu które zmieniły by bilans wodny na korzystny co w dalszym ciągu powoduje że musimy się również wzmagać z suszą hydrologiczną.

WYJAŚNIENIE:

• Burza pulsacyjna – jest to burza w której przez pewien okres czasu (zazwyczaj kilka dziesiąt minut) wstępuje układu burzowego silny prąd wstępujący podczas tego tego zjawiska oraz po zakończeniu komórka burzowa jest wstanie wygenerować nawalne opady deszczu, oraz zjawisko microburst - silny prostoliniowy wiatr osiągający 80-100 km/h, oraz opady gradu.

• Training Storms ‐ przechodzenie kilku burz nad jednym punktem.

Zachęcam również do śledzenia naszych prognoz na mapach; meteo.pl mapy.meteo.pl

Dawid Gackowski, 16 sierpnia 2022; 07:38

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Wałbrzycha

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)