Pogoda w Tarnowskich Górach


Depesza METAR lotniska Katowice-Pyrzowice

METAR = EPKT 291900Z 35002KT CAVOK 17/06 Q1018

STACJA........... EPKT - Katowice-Pyrzowice (KTW)
POMIAR........... Mon May 29, 21:00 CEST
WIATR............ północny (N) z prędkością 4 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... bezchmurne niebo
TEMPERATURA...... 17°C
T.PUNKTU ROSY.... 6°C
WILGOTNOŚĆ....... 49%
CIŚNIENIE........ 1018 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 982 hPa

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiejszy poranek, podobnie jak poprzedni, pogodny, ale nie bezchmurny, niemal cały obszar kraju wciąż przykrywają cienkie chmury pierzaste (https://pl.sat24.com/pl/pl/visual ), które w słabo gradientowym polu geopotencjału tylko nieznacznie zmieniają swoje położenie. Jedyna zmiana obserwowana jest tylko nad dzielnicami północnymi, nad które znad Bałtyku nasuwa się zachmurzenie mało aktywnego, bezopadowego frontu chłodnego, sięgające 6 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ). Ponadto na przełomie nocy i dnia temperatura jest o parę stopni wyższa od tej z poprzedniego poranka, kiedy to, przy gruncie miejscami przeszła poniżej zera, w centrum kraju, w mieście Łodzi do minus trzech stopni, w Jeleniej Górze i Lesznie do minus jednego stopnia, a na siedmiu stacjach meteorologicznych IMGW zarejestrowano zero. Wiatr słaby z kierunków zmiennych, a co najmniej na połowie stacji meteorologicznych rejestrowana jest cisza wiatrowa. Na uwagę zasługuje dość wysoka wilgotność względna, mniej więcej na połowie stacji meteorologicznych zawierająca się w interwale 90 – 99%.

W ciągu dnia, wspomniana strefa zachmurzenia frontowego, wciąż bezopadowego, stopniowo przesuwać się będzie w głąb kraju w kierunku południowo wschodnim. Mniej więcej w tym samym czasie, nasz model prognozuje nasuwanie się znad Podola i Bukowiny wewnątrz masowego zachmurzenia kłębiastego, także bezopadowego, tylko w Karpatach możliwe są izolowane chmury Cb prowadzące przelotne opady deszczu, a może i izolowane burze. Już od godzin południowych spodziewane jest występowanie nad niemal całym obszarem kraju rozproszonego, bezopadowego zachmurzenia kłębiastego oraz zachmurzenia piętra wysokiego. Umiarkowanie ciepło, temperatura w najcieplejszej porze dnia przeważnie 20, 23 stopnie, tylko w szerokim pasie wybrzeża, przy napływie chłodniejszego powietrza znad Bałtyku zatrzyma się na poziomie około 12, 14 stopni, chłodniej będzie też w górach z uwagi na wyniesienia terenowe. Wiatr, stosownie do rozkładu ciśnienia i gradientu barycznego, przed frontem przeważnie słaby, północno wschodni lub z kierunków zmiennych, za frontem wyraźnie żwawszy północno zachodni i północny, nanoszący chłodne powietrze znad Bałtyku.

Natomiast jutro, kiedy to wspomniany front chłodny przesunie się nad zachodnią Rosję i Białoruś oraz Wołyń i naszą Lubelszczyznę, od godzin południowych w jego strefie z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka. W najcieplejszej porze dnia, przy największym rozwoju konwekcji spodziewane są burze na Lubelszczyźnie, a lokalnie także w Karpatach, zwłaszcza Zachodnich. Burzom tym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, miejscami niewykluczone są opady nawalne, w tym także opady gradu oraz silny, porywisty wiatr mający siłę destrukcyjną. Ich słabnięcie oraz zanikanie spodziewane jest dopiero w środku nocy, natomiast chmury, już warstwowo kłębiaste utrzymają się do rana.

W dalszej perspektywie, nadal będziemy w zasięgu dobrze rozbudowanego, quasi stacjonarnego wyżu atlantyckiego lokującego swoje centrum z ciśnieniem 1032 hPa nieco na zachód od Wysp Brytyjskich (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). Zatem przed nami okres stabilnej i spokojnej, ale wciąż suchej pogody, pogłębiającej niedobór wilgoci w glebie, a to przekładać się będzie na wzrost zagrożenia pożarowego w lasach, a także wyhamowanie wegetacji w porze największego jej rozwoju, co z pewnością przenosić się będzie na plony.

Ryszard Olędzki, 29 maja 2023r., godz. 7.10

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Tarnowskich Gór

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)