Pogoda w Sycowie

Gęsta mgła:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mgłach

Województwo dolnośląskie powiaty: Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, wałbrzyski i ząbkowicki.
Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność może wynosić miejscami od 100 m do 200 m.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-09-27 09:00:00
Aktualizacja: 2023-09-26 12:56:33

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

W bieżących obliczeniach prognostycznych dalej prowadzony jest ośrodek niżowy idący znad centralnej części Atlantyku (rejon na zachód od Archipelagu Azorów) w kierunku Irlandii, dochodzący do głębokiej zatoki przy wybrzeżach kontynentu i tu podlegający szybkiej cyklogenezie, z gwałtownym spadkiem ciśnienia, we środę w południe do 977 hPa w centrum wiru niżowego. Służba meteo Irlandii wystawiła już ostrzeżenia przed gwałtownym sztormem powyżej 10 stopni Beauforta na morzach otaczających wyspę oraz na działanie gwałtownego wiatru i opadów nad lądem https://www.meteoalarm.org/en/live/, prognoza porywów wiatru mówi o prędkościach nad morzem 120 km/h, nad lądem powyżej 100 km/h. Niż i sztorm szybko przetoczy się przez Szkocję nad Morze Północne i Norweskie, ale podobną drogą pójdzie za dobę następny wir niżowy, skieruje się nieco bardziej na południe, nad Zatokę Biskajską.

U nas (w środkowej Europie) spokój, kopuła wyżowa przykrywa ten obszar od zachodnich krańców Rosji przez Białoruś, Polskę, Niemcy i część Bałtyku. Centrum wyżu jest nad Smoleńskiem z ciśnieniem 1034 hPa i tam się będzie stabilizować. Po zachodniej stronie wyżu zmienił się wiatr przyziemny, pod inwersją ma kierunek południowo wschodni, natomiast w środkowej troposferze wieje z zachodu. Na zdjęciach satelitarnych widać wyraźnie ponad 90 stopniową różnicę w przemieszczaniu się chmur niskich i średnich oraz wysokich, mówi to o izolowaniu mas powietrza krążących dookoła centrum wyżowego zgodnie ruchem wskazówek zegara od wyższych warstw wirujących dookoła niżu atlantyckiego w globalnej cyrkulacji zachodniej przeciwnie do ruchu wskazówek zegara - ale kto teraz nosi zegarek mechaniczny?

Chmury niskie sygnalizowane we wczorajszym komentarzu pochodzą z resztek zachmurzenia wypartego na południe z przechodzącego w weekend pofalowanego frontu. Już wieczorem i w nocy napłynęły do centralnej i północnej części kraju, na razie jest to jednolita warstwa chmur Stratocumulus, lokalnie na południu też Stratus, w ciągu dnia będzie się nieco przerywać, a po południu i wieczorem ustępować od południa, pozostawiając otwarte niebo na środę w większości kraju.

Takie typowe dla jesieni warstwy zachmurzenia w obszarach wyżowych najlepiej obserwować na zdjęciach satelitarnych, odradzam jednak stosowanie uproszczonego podejścia i „rzucanie okiem” jedynie na zdjęcie w podczerwieni (pasmo IR) bowiem górna powierzchnia tych niskich warstw chmur ma temperaturę zbliżoną do podłoża i nie są one widoczne na tych zobrazowaniach. Lepsze są zdjęcie widzialne (VIS) ale dostępne tylko w dzień, a ten robi się coraz krótszy.

Godne polecenia są zobrazowania Czeskiej Służby Meteo (CHMI) https://www.chmi.cz/files/portal/docs... wielokrotnie przywoływane w komentarzach, poza wartością merytoryczną pozbawione są licznych reklam – w przeciwieństwie do zobrazowań na platformie Sat24. W czeskich zobrazowaniach zwrócić należy uwagę na Night-M, produkt wielostronnego zobrazowania w kilku pasmach IR, który poprzez zróżnicowanie kolorami doskonale ujawnia położenia stref zachmurzenia niskiego, podłoża bez chmur, a także zachmurzenia średniego i wysokiego. Warto przeczytać instrukcję i widzieć co nad nami. Jeszcze dokładniejsze są zdjęcia z satelitów orbitujących NOAA i METOP, ale tu nie ma możliwości animacji ze względu na nieregularne czasy przelotów satelitów.

Maciej Ostrowski, 26 września 2023; 07:45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Sycowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)