Pogoda w Suwałkach


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Panujący od wielu dni nad kontynentalną Europą wyż z centrum około 1044 hPa nad Węgrami rozciąga się elipsoidalnie od Morza Czarnego i Turcji po Wyspy Brytyjskie na zachodzie, Skanię na północy i Półwysep Iberyjski na południowym zachodzie; jak możemy zauważyć na zdjęciach satelitarnych: https://www.sat24.com/pl-pl/continent... atlantyckie niże opływają antycyklonalnie układ wyżowy, kierując się na północny wschód i Półwysep Skandynawski; nad Morzem Śródziemnym rozwija się aktywny niż z intensywnymi zjawiskami konwekcyjnymi. Taki schemat układów cyrkulacyjnych nad kontynentem i przyległymi akwenami utrzyma się jeszcze przez kilka następnych dni.

Dzięki temu, a właściwie na skutek tego obserwować będziemy pogodę z niewielkimi różnicami tak dzień do dnia, jak i dzień do nocy. Dzisiaj w północnych i centralnych regionach kraju przeważać będzie duże zachmurzenie przez niskie, podinwersyjne chmury Stratus i Stratocumulus, nie zbraknie tez chmur wyższych pięter, lecz te obserwować będą mogli piloci i pasażerowie statków powietrznych. Jak intensywna jest inwersja osiadania w wyżu świadczą meteorogramy z e stacji aerologicznych IMGW: https://modele.imgw.pl/cmm/... , czy tez w rejonie centrum wyżu nad Węgrami: https://weather.uwyo.edu/cgi-bin... . W regionach południowych, gdzie przeważać będzie napływ powietrza z południa, zgodnie z cyrkulacją wyżu, przeważać będzie pogodna, słoneczna aura, pewien wpływ może wnieść efekt fenowy.

Duża wilgotność powietrza, słaby wiatr w wyżu i intensywna przyziemna inwersja sprzyjają powstawaniu i utrzymywaniu się mgły i intensywnego zamglenia, które mogą utrzymywać się przez całą dobę, jak pokazują to nasze mapki prognostyczne i meteorogramy. Sprzyjać to będzie również utrzymywaniu się zanieczyszczeń gazowych i pyłowych, szczególnie w centrach miast. Szczególnie mglista aura prognozowa jest nad północnymi regionami kraju. Zwróćmy uwagę na prognozy temperatury podłoża, w wielu regionach nocą i nad ranem może być ona poniżej zera stopni, co w połączeniu z mgłą lub możliwą mżawką może powodować śliskość na drogach lub chodnikach.

Po nocnym, dziesięciostopniowym zróżnicowaniu temperatury, w dzień kształtować się ona będzie od 1-3°C na południowym wschodzie, do 3-4°C na pozostały obszarze kraju. Chociaż niemal wszędzie będzie ona nieco powyżej zera, jednak temperatura odczuwalna, na którą wpływ mają wiatr i wilgotność powietrza może być nawet o 5°C niższa.

Jutro i w niedzielę możemy oczekiwać większych przejaśnień i rozpogodzeń w całym kraju będzie nieco cieplej, lecz z nocnymi spadkami temperatury w okolice i poniżej 0°C, bez opadów. Kto może na narty i sanki, pozostali na spacery!

Ryszard Klejnowski

17 stycznia 2025 roku, piątek; 7:15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Suwałk

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)