Pogoda w Sokołowie Podlaskim

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Ostatni marcowy weekend upływa pod znakiem zmiennego zachmurzenia z przelotnymi opadami deszczu oraz pierwszymi wiosennymi burzami; wczoraj system wykrywania wyładowań atmosferycznych zanotował ponad tysiąc wyładowań w ciągu kilkunastu minut. Dzisiaj dużego lub umiarkowanego zachmurzenia, głównie przez chmury kłębiaste, które rozbudowując się w ciągu dnia do kłębiastych opadowych dadzą opady przelotne, w godzinach popołudniowych burze Będzie nieco chłodniej niż wczoraj, od 5-7°C na północnych wschodzie, do12-14°C na Dolnym Śląsku a słaby lub umiarkowany wiatr południowo zachodni nie wpłynie zbytnio na temperaturę odczuwalną.

Od wielu dni nad kontynentem zalega wieloośrodkowy układ obniżonego ciśnienia, rozciągający się od Morza Barentsa, przez Bałtyk, Wyspy Brytyjskie i Pireneje. Jeszcze tydzień temu os tego układu miała orientację niemal równoleżnikową, co sprzyjało napływowi ciepłych mas powietrza z kierunków południowych. Jak jednak wspominałem tydzień temu układ ten ma tendencję do cyklonalnego obrotu wokół swojego „środka ciężkości” i przemieszczania się całości na wschód. Wynika to głównie z tego, że kolejne układy wtórne, powstające na zafalowanych frontach chłodnych powstają coraz bardziej na południe w stosunku do poprzednich w serii. W rezultacie powstaje układ o osi południkowej, sprzyjający napływowi chłodniejszego powietrza polarnego morskiego, w później arktycznego.

Jak już wspomniano, dzisiaj będzie nieco chłodniej niż wczoraj, kolejne noce i dnie coraz bardziej przypominać nam będą o minionej zimie. Już w najbliższą noc temperatura zacznie spadać w pobliże 0°C, jutro będzie o kilka stopni chłodnej niż dzisiaj. Kolejna noc ze spadkami temperatury do kilku stopni poniżej zera, pojawią się przelotne opady śniegu z deszczem, później śniegu. Wiatr zacznie zmieniać kierunek na północno zachodni i zachodni. Ochłodzenie potrwa mniej więcej do środy, we czwartek stopniowo wzrastać będzie temperatura, tak w dzień jak i nocy, w weekend nawet do 12-15°C. Będzie to efektem „wypchnięcia” wspomnianego układu niżowego na wschód, przez klin wyżowy oraz kolejny, rozległy i aktywny niż znad Atlantyku.

Na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i radarowych Eumetnet https://www.eumetnet.eu/activities... obserwujemy aktywną strefę frontową, która dzisiaj po południu zaznaczy się na południu, jutro na południowym wschodzie kraju opadami deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Gdzie pada lub grzmi w kraju – na bieżąco obserwujemy na https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Od dzisiaj obowiązuje w Polsce czas letni, oznaczany na naszych meteorogramach jako CEST (Central European Summer Time), różniący się od UTC o 2 godziny. Ponieważ wszystkie obserwacje, będące podstawą obliczeń modelowych wykonywane są w czasie UTC, spowoduje to, że ich wyniku będą publikowane o 1 godzinę później niż w czasie zimowym, gdzie różnica do UTC wynosiła 1 godzinę. Wstajemy także o godzinę wcześniej. Niektórym osobom adaptacja do okresowych zmian czasu przychodzi z trudem. Zauważyłem dzisiaj, że ptakom to nie przeszkadza, koncert za oknem zaczynał się zwykle około 4 CET, dzisiaj o 5 CEST, z taką samą intensywnością. Od kilku lat trwają dyskusje na poziomie międzynarodowym na temat ustalenia jednolitego systemu bez zmian, lecz efektów na razie nie widać.

Ryszard Klejnowski

26 marca, niedziela, 85 dzień 2023 roku; 7:15 CEST

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Sokołowa Podlaskiego

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA



Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)