Pogoda w Sochaczewie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Jak pisałem we wczorajszym komentarzy dostaliśmy się już pod wpływ pierwszego z niży, który wędrując przez Skandynawię otwiera drogę dla „pochodu niży” – ten pierwszy jest już nad Zatoką Botnicką z ciśnieniem 966 hPa, a izobara 1015 hPa sięga po południe Polski. Dzisiaj zaczyna się silny napływ zachodni z niewielkim odchyleniem ku północy, powietrze płynie znad Morza Północnego, okolic Szkocji i otwartego Atlantyku pod Islandią. Tamte obszary oceanu są już nieco chłodniejsze, między Szkocją a Islandią 8-9 stopni, ale dalej ku Kanadzie kontrast miedzy ciepłym Prądem Zatokowym a chodnymi wodami z Morza Davisa znacznie się zwiększa, na SE od Nowej Funlandii to od 18 do 2 stopni na około pięciuset kilometrach. Taki kontrast napędza kolejny niż, dzisiaj podejdzie pod Islandię z ciśnieniem 953 hPa, porywami wiatru do 120 km/h, za dwie doby już słabszy, ale dalej aktywny będzie nad Danią, a we czwartek jego resztki przejdą przez część Polski od Szczecina po Wieluń. Prognozy numeryczne nadążają za tymi dynamicznymi zmianami sytuacji, ale czasem mogą pojawić się niedoszacowania, głównie dotyczy to prędkości wiatru w porywach.

Ciśnienie już znacznie spadło, jednocześnie wzrosła prędkość południowo-zachodniego wiatru. Nad południowym Bałtykiem i Pomorzem Gdańskim radary wykrywają strefę większych odbiciowości, to pasmo frontu chłodnego, szybko podążające na wschód, ale także obniżające się do centrum i nad południe kraju. Do godziny 17-18 śnieg z deszczem będzie już na wschodzie, Podkarpaciu i w Małopolsce, wzniesienia Beskidów mogą tam zwiększyć jego intensywność. Po przejściu strefy frontowej na zachodzie kraju, przy narastającym wietrze przemieszczać się będą liczne chmury Cu cong z przelotnymi opadami śniegu z deszczem, krupy śnieżnej czy deszczu połączone z uderzeniami wiatru, czasem ze zmianą kierunku.

Na południowym Bałtyku silny sztorm, nad Pomorzem porywy wiatru do 18 m/s, w pasie centralnym do 15 m/s. Wieczorem na zachodzie porywy wiatru przekraczające na lądzie 20 m/s (Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska, południe Wielkopolski), w Sudetach nawet 25 m/s. Jutrzejszy dzień będzie spokojniejszy, ale następny niż szykuje się na noc ze środy na czwartek i we czwartek, tak więc liczyć się trzeba znów z gwałtownym wiatrem. Poza działaniem wiatru na samochody (niekorzystnym i niebezpiecznym), na turbiny wiatrowe (zaoszczędzą paliw kopalnych) działanie wiatru ma wpływ na odczuwanie temperatury. Na meteorogramach niebieska linia w pierwszym okienku podje wyliczoną wartość tego istotnego dla zdrowia parametru, na takie temperatury powinniśmy ubierać dzieci i siebie szykując się na dłuższy pobyt na powietrzu.

Tak więc przed nami co najmniej tydzień cyrkulacji zachodniej, przejdą pewnie trzy niże i potem należy liczyć się z napływem chłodniejszych, ale dalej morskich mas powietrza znad Morza Norweskiego i Skandynawii na południe, do środkowej Europy i jakieś dni zimowego wyżu.

Maciej Ostrowski, 30 stycznia 2023; 07:40

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Sochaczewa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)