Pogoda w Skawinie

Upał:
Woj. małopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo małopolskie powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, Kraków, miechowski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski, Tarnów, wadowicki i wielicki.
Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 15°C do 18°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-09-08 19:00:00
Aktualizacja: 2024-09-06 13:35:26

Źródło: RSO

susza hydrologiczna - zlewnia Dunajca:
zlewnia Dunajca od zb. Czchów do ujścia (małopolskie)

Obszar: zlewnia Dunajca od zb. Czchów do ujścia (małopolskie)
Przebieg: W związku z występującymi niskimi przepływami wody, w kolejnych dniach na na obszarze zlewni Dunajca od zbiornika Czchów do ujścia spodziewane jest dalsze utrzymywanie się przepływów wody poniżej SNQ.
Uwagi: Ostrzeżenie wydawane jest w sytuacji, gdy aktualne lub prognozowane wartości przepływu na stacjach wodowskazowych uznanych za reprezentatywne układają się poniżej SNQ przez minimum 10 dni w obrębie jednego obszaru hydrologicznego (który obejmuje grupę zlewni monitorowanych przez PSHM).

Ostrzeżenie ważne do: 2024-09-15 23:59:00
Aktualizacja: 2024-09-06 10:51:34

Źródło: RSO

Upał:
Woj. małopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o upałach

Województwo małopolskie powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, dąbrowski, krakowski, Kraków, miechowski, olkuski, oświęcimski, proszowicki, tarnowski, Tarnów, wadowicki i wielicki.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, minimalna w nocy od 15°C do 17°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-09-09 19:00:00
Aktualizacja: 2024-09-05 11:24:18

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Niezmienna od kilkunastu dni sytuacja synoptyczna, spowodowana utrzymywaniem się nad Rosją i Skandynawią rozległego układu wyżowego, sięgającego od Azji Środkowej (Kazachstan) do północy Rosji, Morza Białego aż nad całą Skandynawię, Morze Norweskie i Barentsa powoduje, że w całej Europie środkowej utrzymuje się jednolity typ pogody wyżowej, bez istotnych chmur i opadów, z wyraźnym dobowym cyklem biegu parametrów pogodowych – temperatury, wilgotności, prędkości i porywistości wiatru, z zachowaniem jego kierunku ze wschodu. Na zachodzie Europy utrzymuje się i wolno wypełnia odcięty od cyrkulacji zachodniej obszar zatoki obniżonego ciśnienia z chmurami i opadami, która obecnie ma centrum nad Zatoką Biskajską, obejmując całą Francję i okolice.

Znaczna część Europy środkowej, w tym nasz kraj leży w obszarze wschodniego napływu suchych mas powietrza kształtowanych wiele dni nad stepami południowej Rosji i Ukrainy, wcześniej to powietrze napływało w ten rejon z północy otaczając od wschodu wyż, przebywając cały czas nad kontynentem. Trudno przy takiej historii napływu mówić o powietrzu podzwrotnikowym, jest to typowe letnie powietrze polarno-kontynentalne (wolę nazwę powietrze umiarkowanych szerokości), silnie przetransformowane, jego cechami jest mały zasób wilgotności (temperatura punktu rosy około 10 stopni), wyraźny dobowy bieg temperatury z amplitudą około 15 stopni, osiągającej w dzień blisko 30 stopni oraz występowanie dokuczliwego, stałego co do kierunku ze wschodu wiatru, w ciągu dnia 5-7 m/s, a w porywach 15 m/s. Taki typ pogody jest korzystny dla wczasowiczów (choć grzybiarze już narzekają), ale bardzo negatywnie działa na wysuszenie gleby i poziom wód. W całym prawie kraju, a szczególnie w dorzeczu Wisły, panuje susza hydrologiczna i nie widać w najbliższych dniach zmiany.

Zmiana sytuacji synoptycznej zapowiada się dopiero w przyszłym tygodniu, w obszar odciętego niżu przy zachodniej Europie „wleje się” chłodna masa powietrza z Arktyki, przemieszczająca się na wschód od Grenlandii nad Morze Norweskie i Wyspy Brytyjskie, we środę w południe ośrodek niżowy przy Bergen dojdzie do minimum 985hPa, a szeroki strumień chłodnego powietrza napłynie nad Wyspy Brytyjskie, północ Francji, Niemcy i częściowo wyprze znad Polski powietrze wyżowe. Wcześniej napływać będą chmury z obecnie istniejącej odciętej zatoki niżowej znad południowo-zachodniej Europy. Przyszły tydzień zapowiada się ciekawie pod względem pogodowym, w obecnych prognozach nad Italią, Alpami, Rumunią widać „oczka” intensywnych opadów powyżej 25 mm/6h https://www.wetter3.de/animation_dt.html

Jak strefa frontowa z opadami będzie wchodzić nad Polskę dokładnie zaprognozuje model ICM UW, ale już dzisiaj widać, że pierwszy front wejdzie od Dolnego Śląska i Moraw nad centralną Polskę w poniedziałek i słabnąc nad suchym podłożem we wtorek znajdzie się nad wschodem kraju. Wcześniej, w sobotę i niedzielę panować będzie podobna jak w poprzednich dniach pogoda, o bezchmurnym lub nieco zasnutym Cirrusami niebie, trochę chmur kłębiastych pojawić się może w ciągu dnia. Przy dużej insolacji typowy dla lata wzrost temperatury aż do poziomu 28 stopni, takie wartości wystąpią w dziennym maksimum w pasie centralnym. Wilgotność w zachodniej części tego pasa spadnie poniżej 35%, temperatura zbliży się tutaj do 30 stopni, ale w obszarach zabudowanych może być o 7-8 stopni wyższa.

Maciej Ostrowski, 7 września 2024; 07:50

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Skawiny

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)