Pogoda w Rzeszowie

Uwaga, alarm burzowy!

Niskie (37%) prawdopodobieństwo wystąpienia burzy.

Czas do zjawiska: ponad półtorej godziny.

Źródło: AntiStorm

Silny deszcz z burzami:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

Województwo podkarpackie powiaty: bieszczadzki, brzozowski, jarosławski, leski, leżajski, lubaczowski, łańcucki, przemyski, Przemyśl, przeworski, rzeszowski, Rzeszów i sanocki.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 45 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-09-24 15:00:00
Aktualizacja: 2023-09-23 11:27:08

Źródło: RSO

Silny deszcz z burzami:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o intensywnych opadach deszczu z burzami

Województwo podkarpackie powiaty: dębicki, jasielski, kolbuszowski, Krosno, krośnieński, mielecki, niżański, ropczycko-sędziszowski, stalowowolski, strzyżowski, Tarnobrzeg i tarnobrzeski.
Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 30 mm do 45 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-09-24 10:00:00
Aktualizacja: 2023-09-22 23:03:37

Źródło: RSO


Depesza METAR lotniska Rzeszów-Jasionka

METAR = EPRZ 240730Z 33006KT 9999 FEW013 BKN036CB 13/12 Q1022

STACJA........... EPRZ - Rzeszów-Jasionka (RZE)
POMIAR........... Sun Sep 24, 09:30 CEST
WIATR............ północno północno-zachodni (NNW) z prędkością 11 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... zachmurzenie średnie (5/8-7/8)
TEMPERATURA...... 13°C
T.PUNKTU ROSY.... 12°C
WILGOTNOŚĆ....... 94%
CIŚNIENIE........ 1022 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 997 hPa

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Nad wodami Atlantyku stacjonuje rozległy i głęboki układ niskiego ciśnienia wraz z systemem frontów atmosferycznych, niż ten jest byłym cyklonem tropikalnym (ex-NIGEL), który po dość długiej wędrówce nad obszar Europy uległ częściowemu wypełnieniu a ciśnienie w jego ośrodku osiąga wartość 960 hPa, zatoka z nim związana obejmuje obszar północno zachodniej Europy od Islandii przez Wielką Brytanię, po Morze Celtyckie i Zatokę Biskajską. Z kolei południowo zachodnia oraz Środkowa część kontynentu znajduje się w zasięgu rozbudowującego i umacniającego układu wysokiego ciśnienia z ośrodkiem 1025,6 hPa ulokowanym nad obszarem zachodniej Francji.

Nad obszarem Północnej Skandynawii oraz Morza Barentsa ulokowany jest układ niskiego ciśnienia, z którym związany jest front atmosferyczny, który podzielony jest na ciepłe i chłodne odcinki. Front rozciąga się od wspomnianego niżu w kierunku południowym przez Morze Białe, Białoruś, Ukrainę, Mołdawię po Półwysep Bałkański i wody Adriatyku gdzie łączy się z płytkim niżem. Nadal napływa chłodniejsza masa powietrza polarnomorskiego, jedynie na krańcach wschodnich kraju, zalega tam jeszcze ta sama masa polarnomorska tylko o charakterze ciepłym. https://www.wetter3.de/fax_dt.html

W ciągu najbliższej doby na południowym wschodzie kraju strefa pofalowanego frontu chłodnego, zachmurzenie duże i całkowite z opadami deszczu i deszczu o charakterze ciągłym oraz przelotnym, lokalnie możliwe burze. Na pozostałym obszarze Polski zachmurzenie małe do bezchmurnego nieba, bez opadów. Na północy kraju w ciągu dnia możliwe jest uformowanie rozproszyć komórek konwekcyjnych przynoszących punktowo silniejsze opady deszczu. W strefie zachmurzenia i opadów temperatura maksymalnie wyniesie od 14 do 16 stopi. Na krańcach południowych wyniesie od 12 – 15 stopni. Na terenach górskich poniżej 10 stopni. Na północy od 16 – 18 stopni na pozostałym obszarze kraju do 19 – 21 stopni. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunku północno zachodniego skręcający na południowy o prędkości 15 – 20 km/h, na terenach podgórskich i górskich dość silny w porywach do 50 – 60 km/h. https://mapy.meteo.pl

Zalegający nad Atlantykiem kilkaset mil morskich od południowo zachodniego wybrzeża Islandii wir cykloniczny jest w dalszym ciągu wysokim układem barycznym. Na poziomie 850 - 700 hPa głębokość wiru pogłębiła się. Na poziomie 300 hPa głębokość wiru pozostaje bez zmian. Na pozostałych poziomach izobarycznych głębokość wiru również się pogłębiła. Układ niżowy znad południowej Europy jest średnim układem barycznym. Wyż znad Europy Wschodniej jest wysokim układem barycznym. https://www.wetter3.de/fax_dt.html

W ciągu kolejnych +36 – +48 godzin nad obszarem Włoch oraz Morza Adriatyckiego w środkowej części troposfery 500 hPa dojdzie do odcięcia niżu górnego wraz z „kroplą” chłodu i zostanie on przyblokowany i zepchnięty na południowy zachód przez rozbudowujący się grzbiet geopotencjału, który skierowany będzie w kierunku północno wschodnim, tym samym z południowego zachodu Europy ponownie zacznie napływać ciepła masa powietrza. Wyż znad Niemiec przemieści się w kierunku północno wschodnim nad obszar północnej części kraju. Ta sytuacja sprawi, że ponownie zagości spokojna i stabilna aura od poniedziałku temperatura znów zacznie wzrastać i maksymalnie osiągać będzie wartości do 20 – 24 stopni, a we wtorek zrobi się jeszcze cieplej i temperatura maksymalna wyniesie do 26 – 28 stopni. https://www.estofex.org/modelmaps...

Dawid Gackowski, 24 września 2023r.; 07:35

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Rzeszowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)