Pogoda w Rynie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiaj o poranku mamy dwa różne typy pogody, na wschodzie kraju tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z bezchmurnym niebem i lekkimi przymrozkami, nawet do minus dwóch stopni, a także mgłami radiacyjnymi lub niskimi chmurami warstwowymi, typowymi dla słabo gradientowego obszaru wysokiego ciśnienia, od Mazur po południowe Mazowsze, Kielecczyznę i północną Lubelszczyznę, stopniowo wychodzącego poza naszą wschodnią granicę. Natomiast na pozostałym obszarze kraju, zdecydowanie przeciwstawny typ pogody, pochmurnej, z zachmurzeniem frontowym sięgającym 4, 5 km (pl.sat24.com/pl/eu/km ), prowadzącym słabe opady deszczu w strefie frontu okluzji ciepłej, lokującym się mniej więcej od Kaszub po Dolny Śląsk (https://pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ). Na zachodzie kraju z zachmurzeniem zafrontowym, warstwowo kłębiastym lub warstwowym. Tutaj temperatura przeważnie na poziomie 8-miu stopni, plus, minus jeden stopień. Wiatr słaby z kierunków zmiennych lub cisza wiatrowa. Ciśnienie z tendencją do powolnego obniżania się.

W ciągu dnia, słabe opady deszczu, wykazujące tendencję do słabnięcia i zanikania, będą stopniowo przesuwały się w kierunku wschodnim i północno wschodnim, a definitywnie wyjdą dopiero na początku nocy. Mniej więcej w tym samym czasie znad Meklemburgii nasuwać się będą rozproszone, frontowe opady deszczu w strefie okludujących się frontów atmosferycznych, lokujących się nad ranem nad Wyspami Brytyjskimi (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). Przesuwać się one będą w pasie naszego wybrzeża, a lokalnie także na Pomorzu z przyległościami, kiedy to na froncie chłodnym formować się będzie fala frontowa, jutrzejszego ranka będąca nad zachodnim Bałtykiem. Jutro, frontowe opady słabego deszczu, w wielu miejscach wręcz śladowe, dość szybko przesuwać się będą w kierunku wschodnim. Na pozostałym obszarze bez opadów przy małym lub umiarkowanym zachmurzeniu. Natomiast u schyłku jutrzejszego dnia oraz w nocy wchodzić będą przelotne opady deszczu w strefie drugorzędnego frontu chłodnego, prowadzącego także wiosenne burze głównie w pasie wybrzeża, stopniowo zanikające już w drugiej połowie nocy.

Temperatura wiosenna, ale mocno zróżnicowana, od około 16, 17 stopni na południowym zachodzie, gdzie będzie najcieplej, do zaledwie 8, 10 stopni na północnym wschodzie, pod pełnym zachmurzeniem frontowym. Jutro wyraźnie cieplej, zwłaszcza w dzielnicach północnych dokąd „rozleje się” ciepło rozprzestrzeniające się w tym kierunku, będące w rozległym ciepłym wycinku niży znad Finlandii i północnego Atlantyku. Wiatr południowo zachodni początkowo słaby i umiarkowany, w ciągu dnia wzrastający lokalnie na północnym wschodzie i południowym zachodzie dość silny, nocą wyraźnie słabnący. Natomiast jutro, przy wzrastającym gradiencie barycznym, wyraźnie zwiększający się do dość silnego i silnego, porywisty w porywach dochodzący do 50, 70 km/godz., podczas burz silny i porywisty, także do 50, 70 km/godz.

Ciepłą aurę zawdzięczamy rozkładowi ciśnienia w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej i geopotencjału w swobodnej troposferze, kiedy to układy niskiego ciśnienia lokują się nad północnym Atlantykiem i daleką północą kontynentu, a układy wyżowe nad kontynentem, zwłaszcza obejmującym wschód i jego południe. To pomiędzy nimi płynie strumień ciepłego powietrza od południa na północ ze składową zachodnią. W takich sytuacjach nierzadko dochodzi do zaciągania ciepłego i suchego powietrza aż znad Afryki północnej. Niebagatelną rolę w tym procesie odgrywa też czynnik astronomiczny, sprowadzający się do skracania pory nocnej na korzyść pory dziennej.

Ryszard Olędzki,

22 marca 2023r., godz. 7.00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Rynu

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA



Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)