Pogoda w Rawiczu

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Zgodnie z poprzednimi prognozami front okluzji związany ze stacjonarnym niżem znad Islandii przemieścił się szybko wczoraj i w nocy nad naszym krajem ze słabymi opadami deszczu. Za nim napływa chłodniejsza i termodynamicznie chwiejna masa powietrza polarnego morskiego, w której będą sprzyjające warunki rozwoju konwekcji, tak termicznej jak i dynamicznej W całym kraju można oczekiwać występowania opadów przelotnych, na Wybrzeżu burz Przejściu frontu towarzyszy zmiana kierunków wiatru z południowych na zachodnie, a w perspektywie kilkudziesięciu najbliższych godzin na północne, na północy porywiste, do 70-90 km/h.

Przeważać będzie umiarkowane i duże zachmurzenie, z lokalnymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. O dynamice zjawisk świadczyć mogą na naszych mapkach prognostycznych wyciągnięte zgodnie z kierunkiem wiatru 3 godzinne ślady opadów przelotnych. Ich zwiększająca się z czasem rozciągłość ilustruje wzrastającą prędkość wiatru powodowaną wzrostem gradientu ciśnienia między rozwijającym się na północnym wschodzie układem niżowym, a napierającym od południowego zachodu klinem wyżowym. Aktualne położenie stref frontowych i opadów możemy śledzić na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych tak w skali europejskiej https://www.eumetnet.eu/activities... jak i dokładniej, krajowej https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Taki układ cyrkulacyjny powoduje, że w najbliższych dniach temperatura nie przekroczy na ogół 13-15℃, co w towarzystwie pochmurnej i „przekropnej” pogody stwarzać będzie jesienną, mało sympatyczną aurę, lecz sprzyjającą grzybobraniom. Jednak wspomniany klin wyżowy zapowiada, że w drugiej połowie tygodnia napłynie do nas cieplejsza masa powietrza z południa, będzie więcej rozpogodzeń, jest nadzieja na „babie lato”. Więcej szczegółów – na mapach prognostycznych topografii i temperatury środkowej troposfery publikowanych przez ECMWF np. https://apps.ecmwf.int/webapps... .

O CYKLONACH TROPIKALNYCH i KATASTROFACH KLIMATYCZNYCH SŁÓW KILKA

Czy i jak atlantyckie cyklony tropikalne, takie jak niedawne FIONA i słabnący IAN wpływają na wielkoskalową cyrkulację atmosferyczną i pogodę w naszym regionie geograficznym? Analiza ich trajektorii pokazuje, że np. w przypadku FIONY ciepłe i wilgotne powietrze na wschodniej krawędzi rozległego niżu kierowane było na północ, napotykając u wybrzeży Grenlandii chłodne powietrze polarne, generując powstanie intensywnego niżu. Niż ten, przemieszczając się po północnej krawędzi wyżu atlantyckiego nad europejski kontynent był przyczyną chłodnej pogody w minionym tygodniu. Podobnie również IAN dostarczy północnym szerokościom geograficznym ciepła i wilgoci z szerokości podzwrotnikowych, generując kolejne aktywne układy niżowe. Czy takie zdarzenia jak cyklony FIONA i IAN są wynikiem globalnego ocieplenia, nazywanego medialnie katastrofą klimatyczną? Odpowiedź nie może być jednoznaczna, gdyż jednostkowe zdarzenia nie mogą być uzasadnieniem bezpośredniego wnioskowania o zmianach klimatu, podobnie jak burze, nawalne opady czy niedawne fale upałów. Ocena naukowców z nowojorskiego uniwersytetu Story Brook wskazuje, że zmiany klimatu mogły przyczynić się do wzrostu prędkości tych huraganowych wiatrów o około 10%. Podobnie, opinia Komisji Nauk Atmosferycznych Światowej Organizacji Meteorologicznej (CAS WMO) nie potwierdza wpływu globalnych zmian klimatu na ilość i intensywność cyklon ów tropikalnych na Atlantyku i Pacyfiku, jedynie na zmianę ich lokalizacji.

Natomiast w wielu przypadkach głębokich układów niżowych nadciągających znad Atlantyku, o których piszemy w naszych komentarzach, ma „tropikalny” rodowód. Skumulowana energia tych cyklonów przyczyniać się może do wzrostu energii układów niżowych napływających nad kontynent, wywołujących gwałtowne zjawiska pogodowe i sztormowe na Morzu Północnym i Bałtyku. Przykładem mogą być katastrofa promu „Jan Heweliusz” 10 stycznia 1993 roku, oraz kilkadziesiąt zimowych sztormów na Wyspach Brytyjskich i Jutlandii, gdy prędkość wiatru przekraczała 150 km/h. W wielu ówczesnych ocenach katastrofa „Heweliusza” oceniana była jako efekt ocieplania się klimatu. Wyrokowano, że należy budować umocnienia przed podnoszeniem się poziomu wód Bałtyku na skutek topnienia lodowców, a nie wały przeciwpowodziowe, gdyż skutkiem ocieplenia i suszy wielkich powodzi w Polsce już nie będzie. Powódź w lipcu 1997 roku i późniejsze epizody opadowe zweryfikowały opinie niektórych klimatologów, bazujące na ówczesnych raportach IPCC.

Ryszard Klejnowski

2 października, niedziela, 275 dzień 2022 roku; 7:30

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Rawicza

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)