Pogoda w Rakowie

Upał:
Woj. świętokrzyskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo świętokrzyskie powiaty: opatowski, ostrowiecki, sandomierski i staszowski.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, w piątek 19.08 do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-20 20:00:00
Aktualizacja: 2022-08-15 14:06:16

Źródło: RSO

Upał:
Woj. świętokrzyskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo świętokrzyskie powiaty: buski, jędrzejowski, kazimierski, Kielce, kielecki, konecki, pińczowski, skarżyski, starachowicki i włoszczowski.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 32°C, w piątek 19.08 do 33°C, tylko w środę 17.08 miejscami chłodniej od 25°C do 28°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-19 20:00:00
Aktualizacja: 2022-08-15 14:05:47

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

We wczorajszym dniu we wschodniej połowie kraju występowało pole prawie pełnego zachmurzenia średniego z chmur Altocumulus i okresami Altostratus, nawet ze słabym deszczem, natomiast na zachodzie kraju było w zasadzie bezchmurnie, ale po południu w ułożonej południkowo strefie konwergencji wiatru „zakwitły” dość liczne, ułożone w pasmo chmury Cumulus congestus, a po południu Cumulonimbus. W drugiej połowie dnia dość liczne burze objęły Kujawy, Dolną Wisłę i Pomorze Gdańskie, tu miejscami opady przelotne były intensywne (na lotnisko Rębiechowo spadło 18.2 mm deszczu w ciągu godziny). W nocy ta strefa wyszła nad Bałtyk.

Także wieczorem i w nocy nad zachodnimi Alpami, centralną i północną Francją pojawił się w obszarze zatoki niżowej odrębny, aktywny konwekcyjnie ośrodek niżowy, w którym nawet nad ranem występuje działalność burzowa. Chmury średnie z tego układu już sięgają nad centralne i północne Niemcy, jutro po południu i wieczorem wychodząc znad Alp pojawią się nad zachodnią Polską. Tak więc stopniowo wychodzimy spod działania adwekcji południowo wschodniej i napływu ciepłych i wilgotnych mas powietrza znad Morza Czarnego, Rumunii, Mołdawii i południa Ukrainy. Formalnie jest to powietrze polarnomorskie stare (przetransformowane), ja wolałbym określenie „czarnomorskie”. Latem występują w nim burze i opady przelotne, jesienią i zimą dokuczliwe niskie chmury, deszcz i słabe widzialności. Jeszcze tylko dzisiaj na południu Lubelszczyzny i na Podkarpaciu pojawią się przelotne deszcze i burze z tego obszaru cyrkulacji. Także lokalne, oddzielne komórki burzowe mogą pojawić się o obszarze wczorajszego rozwoju konwekcji, ale dzisiaj będą zdecydowanie słabsze jak wczoraj.

Pomiędzy układami cyrkulacyjnymi z zachodu i wschodu dzisiaj i jutro obszar siodłowy lub słabego klina wyżowego, w nim niewiele zachmurzenia cumulusowego. Pojawiać się będzie w ciągu dnia, raczej tam gdzie podłoże jest o większej wilgotności, czyli w centrum i na wschodzie kraju. Natomiast przesuszona Wielkopolska to obszar, gdzie temperatura dzisiaj zbliży się do 30 stopni, a jutro w wielu ją miejscach przekroczy. W centralnej i wschodniej Polsce przy zwiększonym zachmurzeniu cumulusowym i dalej panującym słabym wietrze ze wschodu i północnego wschodu nie zaobserwujemy upału, temperatury w ciągu dnia osiągną 25-26 stopni. Tak więc dalej lato, w perspektywie dwa upalne dni w zachodniej części kraju, a potem wchodzenie opadów i burz od zachodu.

Z lokalnych zjawisk to warto spojrzeć jak nasz model prognozuje tej nocy pojawienie się mgły adwekcyjnej w Zatoce Gdańskiej i na północ od niej. Ciepłe i wilgotne powietrze napływające nad morze znad lądu ochłodzi się od powierzchni morza i dojdzie do kondensacji wody w najniższych warstwach. Jutro rano ta mgła znad morza napływająca z północnym, słabym wiatrem prognozowana jest na Pomorzu i w rejonie Dolnej Wisły.

Maciej Ostrowski, 17 sierpnia 2022; 07:45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Rakowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)