Pogoda w Radziejowie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

We wczorajszym dniu pole licznych cumulusów dobrej pogody przekształciło się po południu w obszar prawie pełnego zachmurzenia podinwersyjenego z chmur typu Stratocumulus (kłębiasto-warstwowe), obejmujący całą północ i część pasa centralnego kraju https://www.chmi.cz/files/portal/docs... Natomiast nad południe Polski napływały chmury średnie z rozwoju konwekcji nad południowo środkową Europą, więc przy takim zachmurzeniu nie obserwowaliśmy znacznych przekroczeń temperatury 25 stopni, zaś w nocy było cieplej jak poprzedniej – tej nocy spadek temperatury doszedł do około 14 stopni, poprzedniej poniżej 10 stopni.

Nad Morzem Północnym i północnymi Niemcami ciśnienie wzrasta do 1033 hPa, stopniowo centrum wyżu przejdzie nad południowy Bałtyk i północną część kraju i utrzyma się tutaj przez najbliższe dni. Takie powolne wchodzenie wyżu zapewni w kraju spokojną, letnią pogodę, bez gwałtownych zjawisk i z nieznacznym ruchem powietrza, ale ze wspomnianym w pierwszym akapicie zachmurzeniem warstwowym, blokującym dzienny wzrost temperatury do poziomu 24-26 stopni. Poza ławicami chmur średnich, pojawi się - bliżej podłoża, w obszarach gdzie chmury średnie będą cieńsze lub popękają - trochę zachmurzenia przez „cumulusy dobrej pogody”, natomiast na wschodzie kraju – nad Suwalszczyzną, wschodnimi Mazurami i Podlasiem po południu może wystąpić przelotny deszcz.

Jutro klin wyżowy rozciągnie się dalej na wschód, centrum będzie nad bałtyckim środkowym wybrzeżem, więc zablokowana zostanie możliwość napływu powietrza znad Litwy i Łotwy. Otworzy się natomiast droga do napływu chwiejniejszej masy znad zachodniej Ukrainy (Wołynia) nad krańce wschodnie – Włodawa, Chełm, Zamość - tam jutro wieczorem silniejszy deszcz przelotny, a może słaba burza. Poza tym w całym kraju typowe sierpniowe lato, już bez upałów, bez dusznych nocy, ale też bez deszczu. Wyżowa inwersja osiadania nie jest zbyt silna, ale napływ cieplejszych mas w środkowej troposferze wyraźnie ją wzmocni. Występowanie inwersji (czyli warstwy, gdzie występuje wzrost temperatury z wysokością) tłumi możliwości rozwoju chmur kłębiastych, dochodząc do poziomu inwersji chmury te „rozlewają się” tworząc pola chmur Sc.

Zapowiadane w mediach klęskowe upały dotyczą zachodniej Europy, tam znów na krawędzi wyżu znad Morza Północnego i Niemiec napływa znad Półwyspu Iberyjskiego nad południe Francji i Niemiec zwrotnikowe powietrze, ukształtowane wcześniej nad Saharą i dodatkowo wygrzane nad Hiszpanią. Pojawiają się wprawdzie popołudniami nad Pirenejami i zachodnimi Alpami chmury burzowe, ale nie przechodzą nad mniej urozmaicone, wyżynne tereny Francji wysuszone poprzednimi okresami upału.

Maciej Ostrowski, 9 sierpnia 2022; 07:40

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Radziejowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)