Pogoda w Radymnie


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Od dnia dzisiejszego powoli postępować będzie proces przebudowy pola ciśnienia w warstwie przyziemnej oraz pola geopotencjału w swobodnej troposferze, chociaż można powiedzieć, że będzie to tylko niewielka jego korekta, ale przynosząca istotną zmianę warunków pogodowych, u nas już od dzisiejszego dnia tylko na krańcach południowych, a jutro już w południowej połowie kraju. Potężny wał wyżowy, tworzony przez dobrze rozbudowany wyż znad północnego Atlantyku oraz drugi, nieco słabszy wyż lokujący się nad środkową Ukrainą, przesunie się nieco w kierunku północnym, ustępując miejsca niewielkiemu ośrodkowi niżowemu znad zachodnich akwenów Morza Śródziemnego (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). W tym czasie zmieniać się będzie u nas przepływ powietrza na południowo wschodni, a we środę na południowy, już bardziej wilgotnego powietrza znad Bałkanów i Adriatyku. Zatem pojawia się szansa na letnie opady oraz burze, ale głównie na południu i południowym wschodzie kraju.

Już niebawem znad Czech i Słowacji nasuwać się będzie forpoczta zachmurzenia na starym froncie okluzji, rozciągającej się od Czech przez Słowację aż po środkową Rumunię (https://www.chmi.cz/predpovedi... , by oglądać w kolorze animację zachmurzenia należy wybrać Airmass w piątym wierszu menu), ale istotnych opadów deszczu nawet na krańcach południowych raczej nie będzie. Jeżeli pojawią się, to będą opady symboliczne. Natomiast wyraźnie wzrośnie temperatura, co jest już odczuwalne o poranku, dzisiaj już bez przymrozków przygruntowych. Na przeważającym obszarze kraju, w najcieplejszej połowie dnia wzrośnie ona do 22, 24 stopni, a lokalnie może nawet o jeden stopień wyżej. Nadal chłodniejszy będzie pas naszego wybrzeża, tutaj przeważnie 14, 16 stopni, ale lokalnie jeszcze 12 stopni, a w obszarach górskich stosownie do wyniesienia terenowego, im wyżej tym chłodniej, ale także pod nasuwającym się zachmurzeniem od naszych południowych sąsiadów. Wiatr przeważnie z sektora wschodniego, słaby i umiarkowany, natomiast nad dzielnicami północnymi jeszcze słabo zawiewający z sektora północnego.

W nocy może popadać na krańcach południowo zachodnich, natomiast grube zachmurzenie frontowe przykrywać będzie cały, rozległy Śląsk oraz Ziemię Lubuską i południową Wielkopolskę, a także Karpaty.

Jutro dalsza zmiana warunków pogodowych, spowodowana napływem ciepłego i wilgotnego powietrza o dużym potencjale chwiejności od południowego wschodu, w którym, w godzinach popołudniowych z powodzeniem rozwijać się będzie konwekcja głęboka. Spodziewane są przelotne opady deszczu, a także wiosenne burze z intensywnymi opadami deszczu, lokalnie ulewnymi. Trzeba mieć na uwadze, że cechą charakterystyczną opadów przelotnych jest ich „punktowość”, co zbliżone jest do podlewania konewką, tylko w znacznie większej skali, a opady występują tylko pod chmurą, znaczącą szlak opadów. W tej sytuacji, temperatura mocno zróżnicowana, pod wspomnianym zachmurzeniem, a zwłaszcza w obszarach objętych opadami tylko na poziomie 20, 18 stopni, lokalnie nawet niższa o parę stopni. Natomiast na pozostałym obszarze kraju obejmującym, mniej więcej cały zachód i północ, niezmiennie na poziomie 22, 24 stopnie, natomiast wybrzeże wciąż chłodne.

Z kolei we środę napływać będzie wilgotne powietrze znad ciepłych akwenów Morza Śródziemnego, a zwłaszcza znad Adriatyku (https://pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC ), a na kolejnym, okludującym się froncie atmosferycznym, bardziej aktywnym od poprzedniego, występować będą opady deszczu, głównie przelotnego, a także burze z ulewnymi opadami deszczu, obejmujące swym zasięgiem rozległy południowy wschód kraju. Na pozostałym obszarze, niestety bez opadów i nadal pogłębiająca się susza.

Ryszard Olędzki, 5 czerwca 2023r., godz. 7.00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Radymnie

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)