Pogoda w Przedborzu


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Nad wodami Atlantyku nadal utrzymuje się silny układ wysokiego ciśnienia. W obrębie istniejącego już układu będzie powstawał nowy układ wyżowy. Impulsem do jego powstania i kształtowania będzie napływające nad ten obszar chłodniejsze powietrze polarne o cechach morskich. Z kolei później dojdzie do ich połączenia. Nad Grenlandią zalegać będzie układ niskiego ciśnienia, który będzie, miał tendencję do pogłębiania i okludowania powoli będzie, wędrować przemieszczał, na wschód. W ciągu dzisiejszego dnia ośrodek znajdzie się nad wodami Morza Norweskiego. Znad okolic Morza Białego przez Finlandię po północne krańce Polski rozciąga się górna zatoka niżowa, w której osi zalega chłodne powietrze arktyczne o cechach morskich, które przemieści się na południe i obejmie Polskę. Rozkład mas powietrza nad kontynentem Europejskim nie ulegnie znaczącej zmianie. Nad wodami Morza Bałtyckiego występować będzie adwekcja chłodu z kierunku północnego.

W piątek nad obszarem Półwyspu Kolskiego występować będzie płytki układ niżowy, który będzie się przemieszczał w kierunku północno wschodnim. Nad Europą wschodnia, północno-wschodnią zaznaczać się będą trzy zatoki, w których znajdować się będą fronty atmosferyczne. Na zachód od Półwyspu Iberyjskiego znajdować się będzie wypełniający układ niskiego ciśnienia, który w ciągu piątkowego dnia rozmyje się i nie będzie widoczny na mapie synoptycznej. Nad Polską będzie przemieszczał się mało aktywny, chłodny front atmosferyczny.

W ciągu piątkowego dnia na przeważającym obszarze kraju, na wysokości 850 hPa, obszar zwiększonej wilgotności występować będzie na północy kraju. Strefa będzie się powoli przemieszczała na południe. Na niebie pojawi się zachmurzenie piętra średniego typu: Altocumulus oraz Altocumulus lenticularis, castellanus, oraz floccus, nie zabraknie również zachmurzenia piętra wysokiego typu: także chmury piętra wysokiego: Cirrus fibratus oraz możliwy Cirrostratus fibratus. Lokalnie utworzą się chmury Cirrocumulus undulatus oraz floccus. Którym lokalnie może towarzyszyć virga (Cirrocumulus floccus virga). Wiatr słaby do umiarkowanego z kierunku północnego, do 30-45 km/h. Temperatura maksymalna wyniesie od 15-20 stopni na północy do 22-25 stopni Celsjusza, na południu kraju.

W nocy zachmurzenie będzie ogólne umiarkowane miejscami duże na północnym zachodzie kraju oraz na południu Polski, występującym zachmurzeniem będzie Cirrus fibratus oraz Cirrus spissatus – piętro wysokie. Z upływem czasu zachmurzenie z tendencją malejącą. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie małe do czystego nieba z dużą ilością słońca. Wieczorem i w nocy strefa zachmurzenia się będzie przemieszczać z północy na południe kraju. Wszędzie bez opadów, tylko na wschodzie, krańcach północnych oraz w górach lokalnie możliwy przelotny opad deszczu. Wiatr słaby z kierunku północnego, w porywach do do 15-30 km/h. Temperatura minimalna wyniesie od 2-4 stopni Celsjusza, w zachodnio-pomorskim, pomorskim, kujawsko-pomorskim, warmińsko-mazurskim, oraz dolnośląskim nad ranem możliwe przygruntowe przymrozki do -2/-1 stopnia Celsjusza.

OBJAŚNIENIE: VIRGA – opad deszczu lub śniegu, który nie dociera do powierzchni ziemi, z powodu parowania lub sublimacji, zanim opadnie. Dochodzi do tego najczęściej, kiedy w dolnej części troposfery występuje obszar niskiej zawartości wilgotności.

Dawid Gackowski, 2 czerwca 2023r.; 07:24

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Przedborza

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)