Pogoda w Pruszkowie

Źródło: Forecast.io


Depesza METAR lotniska Warszawa-Okęcie

METAR = EPWA 071830Z 15007KT CAVOK 11/09 Q1023 NOSIG

STACJA........... EPWA - Warszawa-Okęcie (WAW)
POMIAR........... Fri Oct 7, 20:30 CEST
WIATR............ południowo południowo-wschodni (SSE) z prędkością 13 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... bezchmurne niebo
TEMPERATURA...... 11°C
T.PUNKTU ROSY.... 9°C
WILGOTNOŚĆ....... 88%
CIŚNIENIE........ 1023 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 1010 hPa
PROGNOZA......... bez nagłych zmian w ciągu 2h

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Po wczorajszym przejściu przez nasz kraj zatoki niżowej z mało aktywnym, bezopadowym frontem chłodnym, jej miejsce stopniowo zajmował wyż oddzielający ją od następnej, wyraźnie głębszej zatoki z aktywnym frontem chłodnym prowadzącym opady deszczu, a za frontem, w świeżym powietrzu arktycznym o dużym potencjale chwiejności opady przelotne oraz izolowane burze (https://en.sat24.com/en/eu... ). U nas dominuje mobilny, pogodny wyż o poranku lokujący swoje centrum z ciśnieniem 1033 hPa na pograniczu Słowacji, Ukrainy i naszego południowego wschodu, z tendencją do dalszego przesuwania się na wschód.

W tej sytuacji w drugiej części nocy i o poranku, przy braku zachmurzenia oraz słabym gradiencie barycznym, na południe i wschód od Karkonoszy po Podlasie, lokalnie tworzyły się mgły radiacyjne, nieodłączny atrybut jesieni, ograniczające widzialność nawet do 100 metrów, które w miarę wznoszenia się słońca i wzrostu temperatury będą stopniowo zanikały. Po poprzednich, stosunkowych ciepłych porankach, dzisiejszy jest wyraźnie chłodniejszy, a najniższa temperatura na poziomie 2, 4 stopni, o godzinie 5-tej wystąpiła lokalnie w dzielnicach centralnych od południowych Mazur, Podlasia i Kujaw aż po Kielecczyznę i Górny Śląsk. Na pozostałym obszarze kraju nieco wyższa, przeważnie jednocyfrowa, a na Helu i Podkarpaciu 10, 11 stopni.

W ciągu dzisiejszego dnia wyż będzie stopniowo przesuwał się na wschód z tendencją do niewielkiego słabnięcia, a wspomniana zatoka z zafalowanym frontem chłodnym, przesuwać się będzie nad Skandynawię i Morze Północne, a w nocy nad Jutlandię i północne Niemcy. Zatem pozostawać będziemy po ciepłej stronie wyżu, przy napływie powietrza od południowego zachodu. Temperatura w najcieplejszej porze dnia od 14, 15 stopni na północnym wschodzie, do 21, 22 stopni na południowym zachodzie i południu. Wiatr południowo zachodni słaby i umiarkowany, sprzyjający nasuwaniu się znad Czech i Saksonii zachmurzenia warstwowo-kłębiastego, rozprzestrzeniającego się w głąb kraju na generującym się froncie atmosferycznym.

Nadchodząca noc nieco cieplejsza od minionej, zwłaszcza w obszarach pod wspomnianym zachmurzeniem, a jutro w ciągu dnia znad zachodniego Bałtyku, Meklemburgii i Brandenburgii wchodzić będzie wspomniany, zafalowany front chłodny, prowadzący słabe, rozproszone, przelotne opady deszczu, przesuwające się na południowy wschód. Za frontem, w tylnej części zatoki napływać będzie od północnego zachodu wilgotne powietrze o cechach morskich, mające duży potencjał chwiejności z przelotnymi opadami deszczu i wspomnianymi, jesiennymi burzami. Po dzisiejszym spokojnym dniu, od jutra postępujące ożywienie w atmosferze, zwłaszcza po zmianie kierunku wiatru z południowo zachodniego na północno zachodni, który znacząco wpływać będzie na odczucie chłodu.

Ryszard Olędzki, 7 października 2022r., godz. 7.15

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Już ostatnie dni do rozpoczęcia kursu meteorologii organizowanego przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Wykłady rozpoczną się od 8 października w formie cotygodniowego przedstawienia 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. W każdym tygodniu słuchacze wykonują zadania indywidualne czy zespołowe lub rozwiązują testy. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali na SGGW w Warszawie, transmitowane przez internet dla wszystkich zapisanych, tu odpowiedzi na pytania. Więcej informacji i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Pruszkowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)