Pogoda w Pionkach

Burze:
Woj. mazowieckie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach

Województwo mazowieckie powiaty: białobrzeski, garwoliński, grodziski, grójecki, kozienicki, lipski, łosicki, miński, otwocki, piaseczyński, pruszkowski, przysuski, Radom, radomski, Siedlce, siedlecki, sokołowski, szydłowiecki, Warszawa, węgrowski, wołomiński, zwoleński i żyrardowski.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-06-20 00:00:00
Aktualizacja: 2024-06-19 09:28:48

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

UWAGA: INTENSYWNE OPADY PRZELOTNE, BURZE, MOŻLIWE Z GRADEM, SILNY I PORYWISTY WIATR W PÓŁNOCNO ZACHODNICH I CENTRALNYCH REGIONACH KRAJU, NA POŁUDNIOWYM WSCHODZIE GORĄCO I UPALNIE, W NOCY Z OPADAMI I BURZAMI

Ostatni dzień astronomicznej wiosny odznacza się dynamicznymi w przebiegu i intensywnymi zjawiskami pogodowymi, opadami przelotnymi i burzami, nawet z gradem; silnym i porywistym wiatrem, dużymi różnicami temperatury, od 30-32°C na południowym wschodzie i centrum do 17-19°C na północy.

Minionej nocy znad Niemiec przemieszczał się płytki układ niżowy z pofalowanym frontem chłodnym W dzień niż powędruje na północny wschód, a związany z nim front przewędruje przez cały kraj, jutro znajdziemy się w całkowicie innej, chłodniejszej masie powietrza polarnego morskiego, w klinie podwyższonego ciśnienia.

Nad kontynentem i przyległymi akwenami ścierają się dwie masy powietrza i całkowicie odmiennych właściwościami termicznych i wilgotnościowych. Nad południowo wschodnimi i południowymi regionami kontynentu, Morzem Śródziemnym i Czarnym, Ukrainą i Rosją dominuje układ wyżowy, sprzyjający napływowi z południowego wschodu gorących mas powietrza pochodzenia zwrotnikowego. W sięgającej Półwyspu Iberyjskiego zatoce niżu znad Półwyspu Skandynawskiego zalega front rozdzielający masę powietrza zwrotnikowego na południu od masy powietrza polanego morskiego znad Atlantyku. Kilkunastostopniowa różnica temperatury mas generuje na ich styku, na froncie gwałtowne zjawiska pogodowe, które możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych https://www.sat24.com/pl-pl/continent... i zobrazowaniach radarowych: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ , w ujęciu kontynentalnym na: https://www.eumetnet.eu/activities... .

Procesy te związane są z dynamicznymi zmianami w środkowych warstwach troposfery, możemy je śledzić na prognostycznych mapach poziomu 500 hPa. Wspomniany już wyż nad południowymi regionami kontynentu związany jest z klinem w polu geopotencjału 500 hPa, sięgającym od północnych regionów Afryki po południowe regiony naszego kraju. Górna zatoka, od regionów polarnych i Skandynawii sięga na Półwysep Iberyjski, tworząc tam wtórny górny niż. Przemieszczaniu się zatoki na wschód towarzyszy wzrost gradientu geopotencjału i intensyfikacji zjawisk w strefie styku mas o różnych właściwościach. Dynamice zjawisk sprzyja intensywny meander prądu strumieniowego znad Grenlandii po Azory i z powrotem na północny wschód, nad Europę środkową z prędkością w jądrze rzędu 250 km/h: https://awiacja.imgw.pl... . Zachowajmy więc dzisiaj szczególna ostrożność, obserwujmy niebo i chmury nad naszymi głowami oraz nasze prognozy szczegółowe oraz zdjęcia satelitarne i radarowe.

O intensywności zjawisk na froncie mogli się przekonać wczoraj i dzisiaj w nocy mieszkańcy wielu regionów na północnym zachodzie kraju, a kibice piłki nożnej mogli obserwować jakie zamieszanie przyniosły intensywne opady w Monachium.

Ryszard Klejnowski

19 czerwca 2024 roku; 7:20

Będzie to jeden z najdłuższych dni w roku, potrwa 16 godzin i 46 minut przed nami najkrótsza noc.

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Pionek

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)