Pogoda w Pasłęku

Przymrozki:
Woj. warmińsko-mazurskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach

Województwo warmińsko-mazurskie powiaty: ełcki, giżycki, gołdapski, kętrzyński, mrągowski, olecki, piski, szczycieński i węgorzewski.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna w nocy z wtorku na środę około -5°C, przy gruncie około -8°C, w nocy ze środy na czwartek około -1°C, przy gruncie około -4°C. Temperatura maksymalna w środę około 5°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-03-30 08:00:00
Aktualizacja: 2023-03-28 15:50:57

Źródło: RSO

Przymrozki:
Woj. warmińsko-mazurskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o przymrozkach

Województwo warmińsko-mazurskie wszystkie powiaty.
Prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna w nocy od -6°C do -4°C, przy gruncie od -9°C do -5°C. Temperatura maksymalna we wtorek od 0°C do 3°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-03-29 10:00:00
Aktualizacja: 2023-03-27 12:19:18

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Pomiędzy rozległym niżem o ciśnieniu w centrum 975 hPa, obejmującym prawie cały północny Atlantyk od Nowej Funlandii po Anglię, a zespołem niżów ułożonych południkowo w zatoce sięgającej od Skandynawii przez wschodnią Polskę, Ukrainę nad Morze Czarne i Bałkany, rozwinął się niewielki, wędrowny wyż. Jego centrum rano znajduje się nad Niemcami, Francją i Beneluxem, ma ciśnienie 1025 hPa i dość szybko będzie wędrowało na wschód, obejmując jutro nasz kraj i południowych sąsiadów.

Zachodnia część zatoki i wschodnia część wyżu jest wypełniona chłodnym powietrzem zaciągniętym znad Morza Norweskiego i północnej Skandynawii - obejmuje ono Bałtyk i Polskę, a sięga aż po Grecję. Wtargnięcie chłodu dobrze jest widoczne na animowanym obrazie satelitarnym Europy i części północnego Atlantyku (zobrazowanie „Airmass”) https://www.chmi.cz/files/portal/docs... . W takim chłodnym powietrzu, nieco ogrzewanym od podłoża łatwo powstają chmury kłębiaste, dające opady przelotne – obecnie śniegu lub krupy śnieżnej ze względu na niską temperaturę blisko podłoża. Wczoraj było ich sporo zarówno na Pomorzu jak i na południowym wschodzie i południu kraju. Podobnie będzie i dzisiaj, w godzinach około i popołudniowych najsilniejsze opady przelotne śniegu spodziewane są na wzniesieniach południa kraju – Śląsku, Wzgórzach Trzebnickich, Jurze, Wzniesieniu Łódzkim, pogórzach sudeckich i beskidzkich oraz oczywiście w wystawionych na napływ z NW pasmach gór. W tych rejonach śnieg może poleżeć aż do środy – czwartku.

Skąd więc, spyta dociekliwy czytelnik dzisiejszy szron na szybach i zmarznięta gleba ? Wyjaśnienie jest proste, w czasie rozpogodzeń wieczornych i w nocy zanika dopływ ciepła od Słońca do podłoża, temperatura szybko obniża się, najniższa warstwa podłoża tworzy inwersję radiacyjną izolującą od ruchu wyższych warstw powietrza. Nawet 50-150 metrów takiej inwersji radiacyjnej spowodować może, że temperatura – szczególnie w zagłębieniach terenowych – spada o 5-7 stopni w porównaniu do dziennego maksimum.

Skoro w dzień nie było zbyt wiele, to i w nocy i nad ranem w całym kraju mamy na wschodzie i północy minus 6 – 3 stopnie, na zachodzie -1 +1. Sporo słońca spowoduje szybki wzrastanie temperatury, ale do niezbyt wysokiego poziomu 4-7 stopni na plusie, bowiem zwiększenie prędkości wiatru i wzrost zachmurzenia powstrzyma dalszy wzrost. Kolejnej nocy, przy wejściu wyżu nad kraj, spadki temperatury będą także wyraźne, sądzę że osiągną 3-5 stopni niższy poziom jak minionej nocy, czyli temperatura spadnie do -6-9 stopni, zależne od ukształtowania terenu. W prognozach modeli numerycznych widać wyraźnie, że obecne ochłodzenie jest tylko dwudniowe, we czwartek na zachodzie będzie już w ciągu dnia 10 stopni, w piątek 13 stopni i znów napływ cieplejszego, wilgotnego powietrza z zachodu, a nie jak obecnie z północy.

Dzisiaj zwrócić uwagę należy na jeszcze jeden aspekt pogody, w miarę rozwoju chmur konwekcyjnych typu Sc, Cu i Ac dających po południu lokalnie opady śniegu czy krupy wzrośnie też prędkość i porywistość wiatru. Silniejszy będzie na zachodzie i północy kraju, najsilniejsze porywy dochodzące do 20 m/s pojawią się na Śląsku Opolskim i Górnym, w Jurze, w Małopolsce i na pogórzach Beskidu Śląskiego. Porywisty wiatr znacznie obniża temperaturę odczuwalną, ubierajmy siebie i dzieci na spacer czy inna aktywność na powietrzu zgodnie z „niebieską linią” tej temperatury, widać ją dobrze na meteorogramie.

Maciej Ostrowski, 28 marca 2023; 07:40

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Pasłęku

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA



Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)