Pogoda w Ostrzeszowie

Upał:
Woj. wielkopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o upałach

Województwo wielkopolskie powiaty: chodzieski, czarnkowsko-trzcianecki, gnieźnieński, gostyński, grodziski, jarociński, kościański, krotoszyński, leszczyński, Leszno, międzychodzki, nowotomyski, obornicki, pilski, pleszewski, Poznań, poznański, rawicki, słupecki, szamotulski, średzki, śremski, wągrowiecki, wolsztyński, wrzesiński i złotowski.
Prognozuje się upał. Lokalnie temperatura maksymalna w dzień do 30°C. Temperatura minimalna w nocy od 13°C do 16°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-06-09 20:00:00
Aktualizacja: 2023-06-07 22:00:25

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Czwartek, pierwszy dzień długiego dla wielu weekendu będzie na ogół pogodny, z wyjątkiem południa i południowego wschodu; tam zanotujemy wzrost zachmurzenie do umiarkowanego i dużego, z możliwością przelotnych opadów i burz, głównie w godzinach popołudniowych i wieczornych. Na pozostałym obszarze kraju będzie początkowo bezchmurnie, w miarę wzrostu temperatury i konwekcji pojawiać się będą chmury kłębiaste Cumulus humilis, Cumulus mediocis lub congestus, bez opadów i burz Taki rozkład pola zachmurzenie spowoduje znaczne zróżnicowanie temperatury, od 22-23°C na południowym wschodzie, 25-27°C w centrum do 28-29°C na zachodzie Nie jest wykluczone, że lokalnie, podobnie jak wczoraj, temperatura osiągnie lub nieznacznie przekroczy 30°C. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków wschodnich na południu kraju, z kierunków północnych w centrum i na północy, w zależności od rozwoju sytuacji barycznej.

Jutro podobny charakter pogody, lecz strefa zachmurzenia i opadów przelotnych przemieści się na północny wschód. W strefie zachmurzenia i opadów oczekiwać musimy, że temperatura w centrum obniży się do 22-25°C, podobnie jak w sobotę i niedzielę; tylko na zachodzie długi weekend będzie gorący, bez znaczących opadów.

Północna część kontynentu, Wyspy Brytyjskie i północny Atlantyk objęte są antycyklonalną cyrkulacją, południe kontynentu, mało gradientową cyrkulacją cyklonalną. Na północne regiony kraju oddziałuje wyż znad Skandynawii, od południa wkracza cyrkulacja cyklonalna i związana z nią strefa zachmurzenia i przelotnych opadów, dobrze widoczna na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Zobrazowania radarowe https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ dopiero w godzinach okołopołudniowych i późniejszych pokażą strefę konwekcji i opadów.

Od dłuższego czasu, szczególnie w drugiej połowie maja i aktualnie w czerwcu obserwujemy pogłębiający się deficyt opadów, suszę. Spowodowane jest to przez utrzymującą się od tygodni antycyklonalną cyrkulacją regenerujących się nad północną i północno wschodnią Europą i Atlantykiem wyżów, blokujących napływ chłodniejszych i wilgotniejszych mas powietrza znad Atlantyku. Modele średnioterminowe na najbliższe 10 dni nie prognozują znaczących opadów, szczególnie na zachodzie kraju, gdzie również utrzymywać się będzie wysoka temperatura. Przelotne opady ma południu tylko w niewielkim stopni mogą poprawić sytuację hydrologiczną, wzrastać tez będzie zagrożenie pożarowe w lasach. Z bieżącymi mapami zagrożenia pożarowego można zapoznać się na: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ . Pamiętajmy o tym, szczególnie gdy spędzamy wolny czas w lesie lub jego pobliżu. Zaprószyć ogień w suchej ściółce jest łatwo, ugasić pożar trudno.

Ryszard Klejnowski

8 czerwca, czwartek, 159 dzień 2023 roku; 7:15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ostrzeszowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)