Pogoda w Ostrowcu Świętokrzyskim

Gęsta mgła:
Woj. świętokrzyskie (11 powiatów), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mgłach

Województwo świętokrzyskie powiaty: buski, kazimierski, Kielce, kielecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki i staszowski.
Prognozuje się gęste mgły, w zasięgu których widzialność będzie miejscami wynosić poniżej 200 m. Mgły szybko będą gęstnieć po zachodzie słońca. Miejscami ślisko.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-12-03 11:00:00
Aktualizacja: 2024-12-02 14:45:18

Źródło: RSO

Gęsta mgła:
Woj. świętokrzyskie, (11 powiatów), stopniowe pogorszenie sie widoczności w rejonie występowania mgieł.

Województwo świętokrzyskie powiaty: buski, kazimierski, Kielce, kielecki, opatowski, ostrowiecki, pińczowski, sandomierski, skarżyski, starachowicki i staszowski.
Lokalnie mgły ograniczają widzialność do 100-200 m. W najbliższym czasie mgieł będzie przybywać, a widzialność będzie się pogarszać, szczególnie w obniżeniach terenu oraz w sąsiedztwie cieków i zbiorników wodnych.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-12-03 11:00:00
Aktualizacja: 2024-12-02 16:39:56

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Procesy pogodowe zasygnalizowane w poprzednim komentarzu realizują się zgodnie z poprzednimi prognozami, nadal jesteśmy w pod wpływem tzw. „zgniłego wyżu” kontynentalnego, rozciągającego się przez całą Europę, od Półwyspu Iberyjskiego przez Alpy, Ukrainę i dalej na wschód po pogranicze Rosji i Kazachstanu. Po południowej jego stronie, nad środkowymi akwenami Morza Śródziemnego, nadal w pogodzie miesza z pozoru niewielki niż z ciśnieniem 1013 hPa, ale rozbudowany w całej troposferze, niezmiennie lokujący się nad Grecją z przyległościami, sprowadzając burze, a przede wszystkim ulewne opady deszczu, powodujące błyskawiczne powodzie. My pozostajemy po jego północnej, spokojnej stronie, sprzyjającej utrzymywaniu się niskich, podinwersyjnych chmur warstwowych stratus, a także licznie występujących mgieł radiacyjnych, utrzymujących się przez kolejne, całe doby, ale lokalnie utrzymujące się bezchmurne niebo też przez całe doby. Po chmurami utrzymują się temperatury dodatnie o małym dobowym przebiegu, natomiast pod bezchmurnym niebem interwał pomiędzy temperaturą maksymalną, a minimalną jest znaczny. O godzinie 5-tej taki kontrast termiczny wystąpił na niewielkim dystansie, pomiędzy temperaturą w Opolu 4,6ºC, a w Jeleniej Górze -6,2ºC, lokującej się w kotlinie górskiej, na skutek spływu zimnego powietrza po zboczach górskich, ale na płaskim terenie, pomiędzy Lesznem z temperaturą -5ºC, a nieodległym Wieluniem +3 ºC. To w stosunkowo cienkiej, wychłodzonej warstwie podłoża, ale w swobodnej troposferze, wcale niewysoko utrzymują się inwersje temperatury, np. nad Śląskiem od 182 m do około 2500 m, z temperaturą maksymalną 8,0 ºC na poziomie 1840 m, podobnie, taki pionowy rozkład temperatury utrzymuje się nad całym obszarem kraju. Podobnie jest też u naszych sąsiadów zarówno po stronie zachodniej i południowej. Natomiast po zachodniej stronie Kanału La Manche i Cieśniny Kaletańskiej już nie występują inwersje temperatury w swobodnej troposferze.

Pytanie jest zasadnicze, czy do nas napłynie świeże powietrze polarne o cechach morskich, wymiatające powietrze kontynentalne z zanieczyszczeniami utrzymującymi się pod inwersjami w swobodnej troposferze. Wspomniany, rozległy wyż stopniowo ustępuje miejsca rozległemu niżowi atlantyckiemu, kierującemu się w wysokie szerokości geograficzne nad północną Skandynawię i Morze Barentsa. Prowadzi on rozległą i zarazem głęboką zatokę sięgającą aż po Wyspy Brytyjskie, a w jej tylnej części spływa zimne powietrze arktyczne zaciągane z szerokości podbiegunowych. Natomiast w jej przedniej części lokuje się front okluzji zafalowany w paru miejscach, przechodzący nad zachodnimi Niemcami i Francją zachodnią w front chłodny. Jutro w rejonie Jutlandii z zafalowania zatoki formować się będzie płytki ośrodek niżowy, a po jego zachodniej i południowej stronie postępować będzie kompensacja ciśnienia na skutek napływu wspomnianego zimnego powietrza arktycznego, ulegającego transformacji podczas nasuwania się coraz cieplejszego podłoża.

Dzisiaj u nas rozpocznie się powolnie postępujący proces zmian pogodowych, na skutek stopniowo ustępującego na wschód wspomnianego wyżu i nasuwającej się przedniej części wspomnianej zatoki niżowej. Stopniowo wypierane będzie znad dzielnic zachodnich wilgotne powietrze z niskimi chmurami podinwersyjnymi, ale ich miejsce zajmować będzie niskie, średnie i wysokie zachmurzenie w strefie frontowej, a lokalnie może pokropić. Też lokalnie nadal utrzymywać się będzie pogodne niebo. Zatem w pogodzie nadal bez istotnych zmian, z punktu widzenia obserwatora. Najchłodniej będzie na Pomorzu, a lokalnie na Mazurach, zaledwie 2, 3 stopnie, a na wyniesieniach terenowych około zera. Natomiast najcieplej będzie na południu, lokalnie przy bezchmurnym niebie nawet 6, 8 stopni. Wiatr południowy, od zachodu przechodzący na południowo zachodni, słaby i umiarkowany.

W porze nocnej nadal postępować będzie rozprzestrzenianie się w głąb kraju wspomnianego zachmurzenia frotowego i miejscami może pokropić. Wiatr słaby i umiarkowany, nadal południowy, na zachodzie południowo zachodni. Na rozległym południowym wschodzie, przy większych nocnych rozpogodzeniach temperatura na małym minusie -2, -3 stopnie, a w górach jeszcze niższa. Na pozostałym obszarze od 4-rech do 6-ciu stopni. Ciśnienie będzie się obniżało.

Jutro już deszczowo, ale nie wszędzie i nie przez cały dzień, padać będzie głównie od Śląska i Ziemi Lubuskiej w kierunku Pomorza Gdańskiego, Warmii i Mazur. W górach możliwe są słabe opady śniegu. Przed frontem nadal chłodno, a w Sudetach i Karpatach lekki mróz, na zachodzie kraju przeważnie 6, 8 stopni. Wiatr nadal południowy i południowo zachodni, słaby i umiarkowany.

Jarosław Olędzki, 2 grudnia 2024r., godz. 7.20

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ostrowca Świętokrzyskiego

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin



Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)