Pogoda w Ostródzie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Kończąca się noc i początek dzisiejszego dnia pod znakiem licznych mgieł radiacyjnych w niemal całej wschodniej połowie kraju z wyjątkiem dzielnic północnych, ograniczających widzialność do kilkuset metrów. Natomiast niemal cały zachód kraju już pod frontowym zachmurzeniem z opadami deszczu w strefie przygranicznej. Mgły to efekt trzech czynników, zasilenie podłoża wczorajszymi opadami deszczu występującymi w tym obszarze kraju, w strefie mało aktywnego frontu o charakterze chłodnym oraz nocnymi rozpogodzeniami do nieba bezchmurnego, przy słabym wietrze południowo wschodnim lub jego braku. Natomiast na zachodzie kraju, już pod całkowitym zachmurzeniem frontowym, które nasunęło się znad Niemiec oraz wchodzącymi do nas opadami deszczu (pl.sat24.com/pl/de/rainTMC ). Temperatura wyrównana, o godzinie piątej w interwale od ośmiu do dziesięciu stopni, a wysoko w górach na małym plusie, na Śnieżce 1,3, a na Kasprowym Wierchu 2,2˚C. Wiatr południowo wschodni, słaby lub jego brak. Ciśnienie stale spada, np. w Warszawie, w ciągu ostatniej doby obniżyło się o około 6 hPa i ta tendencja spadkowa utrzyma się także w ciągu najbliższej doby, po czym zacznie ono wzrastać.

To na początku, a w ciągu dzisiejszego dnia, na skutek aktywności słonecznej mgły będą się rozpraszały, a przejściowo mogą formować się niskie chmury St, ulegające w ciągu dnia skłębianiu. Resztki zachmurzenia starego frontu znad dzielnic północno wschodnich będą stopniowo wynoszone nad Obwód Kaliningradzki, a ich miejsce zajmować będą rozproszone wewnątrz masowe chmury warstwowo kłębiaste lub kłębiaste. Natomiast frontowe zachmurzenie ze słabymi, rozproszonymi opadami deszczu będą stopniowo rozprzestrzeniały się nad Pomorze Zachodnie, Wielkopolskę i Dolny Śląsk. Dopiero w godzinach popołudniowych w strefie frontowej od Moraw przez Śląsk Opolski w stronę Wielkopolski uaktywniać się będzie konwekcja z przelotnymi opadami deszczu, a także z burzami, którym towarzyszyć będzie silniejszy wiatr, w porywach dochodzący do 40, 50 km/h. Strefa ta stopniowo postępować będzie w głąb kraju, na początku nocy osiągając rubież Wybrzeże Środkowe – Małopolska. W strefie zafrontowej duże zachmurzenie kłębiaste z możliwymi słabymi, przelotnymi opadami deszczu. Temperatura zróżnicowana, przed frontem, w stosunkowo ciepłym powietrzu polarnym mocno zmodyfikowanym przez podłoże kontynentalne, przy rozproszonym zachmurzeniu bezopadowym, od około 18-tu do około 20-stu stopni, tylko w strefie przygranicznej około 17 stopni. Na pozostałym obszarze, pod całkowitym zachmurzeniem i wspomnianymi opadami oraz adwekcji chłodniejszego powietrza polarnego o cechach morskich, tylko około 12, 14 stopni. Przed frontem wiatr południowo wschodni umiarkowany, za frontem też umiarkowany, zmieniający kierunek na południowo zachodni.

W polu ciśnienia i geopotencjału nad europejskim obszarze synoptycznym, w ciągu ostatnich dwóch dób zaszły istotne przekształcenia, aktywny niż THORTVI, opuszczając Morze Grenlandzkie, dość szybko zanurkował na południowy wschód i obecnie w kształcie elipsy z długą osią od NW na SE i z dwoma centrami, lokuje się na granicy Morza Norweskiego i Morza Północnego (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). To on w najbliższym czasie, wyraźnie ulegając dyssypacji, będzie kierował się nad Jutlandię (https://www.chmi.cz/predpovedi... ), wywierając bezpośredni wpływ na przebieg zjawisk pogodowych w naszym kraju. Po jego południowych i wschodnich peryferiach przemieszczać się będą dwie zatoki z frontami atmosferycznymi, prowadzącymi opady deszczu. Pierwsza z nich, prowadząca wspomniany front chłodny, już najbliższej nocy oraz jutro wychodzić będzie nad Bałtyk. Za nią napływać będzie umiarkowanie ciepłe powietrze polarne pochodzenia morskiego o dużym potencjale chwiejności z przelotnymi opadami deszczu, rozprzestrzeniającymi się od południowego zachodu w kierunku północno wschodnim. W tym samym czasie nad północną Skandynawią i północną Rosją, rozbudowywać się będzie wyż, swoim klinem sięgający aż po południową Norwegię, spychający główny front na południe, jutro nad Francję, a pojutrze nad Hiszpanię i zachodnie akweny Morza Liguryjskiego, skąd przez Nizinę Padańską, kierować się będzie na północny wschód, przez Czechy, nasz południowy wschód po Litwę. Zatem, czeka nas jesienna pogoda pochmurna z lokalnymi opadami deszczu.

Ryszard Olędzki, 27 września 2022r., godz. 7.20

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (1 października) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych.

Omówiona zostanie budowa atmosfery, podstawowe procesy w niej zachodzące (pochłanianie i oddawanie ciepła, zmiany fazowe wody), tworzenie się chmur, rozpoznawanie istotnych gatunków chmur i wynikające z ich zmian wskaźniki prognostyczne, ruch w atmosferze, cyrkulacja globalna i szczegółowiej cyrkulacje i klimat strefy umiarkowanych szerokości. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.

Wszystkie wykłady są w formie pokazów po 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali transmitowane dla wszystkich poprzez platformę kontaktu internetowego, poświęcone wyjaśnieniu zagadnień podanych w wykładzie lub odpowiedzi na pytania słuchaczy, z możliwością zadawania pytań i natychmiastowych odpowiedzi prowadzącego.

Proponowana nowoczesna formuła zdalnego nauczania poprzez platformę internetową umożliwia dostęp do wiedzy dla każdego zainteresowanego, uczestnicy szkolą się w dogodnym dla siebie czasie, z dowolnego miejsca, nie ponoszą więc kosztów i czasu na uciążliwe dojazdy na zajęcia, co jest zdecydowaną korzyścią w porównaniu do zajęć stacjonarnych. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się rolnictwem oraz rekreacją na wolnym powietrzu – szczególnie na wodzie i w górach.

Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ostródy

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)