Pogoda w Ornecie

JAKOŚĆ POWIETRZA- Nidzica, Iława, NML:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 powiat: iławski, nidzicki, nowomiejski.

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH NA TERENIE POWIATU IŁAWSKIEGO, NIDZICKIEGO, NOWOMIEJSKIEGO

Zagrożenie: Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Data wystąpienia: 21.04.2023 r.

Przewidywany czas trwania ryzyka: Od dnia 21.04.2023 r. do dnia 31.12.2023 r.

Przyczyny: Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.
Rok 2023
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle PM10:
Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji PMŚ w Iławie, Nidzicy i Nowym Mieście Lubawskim za okres od 01.03.2022 r. do 28.02.2023 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu na terenie: powiatu iławskiego, nidzickiego i nowomiejskiego.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle zawieszonym PM10:
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P: 170 154.
INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Wrażliwe grupy ludności:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa);
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Możliwe negatywne:
• Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
• Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Zalecane środki ostrożności:
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:
• zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
• prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ:

Zakres działań:
Działania określone przez Zarząd Województwa w Programach ochrony powietrza https://bip.warmia.mazury.pl/akty/14503/uchwala-w-sprawieokreslenia-programu-ochrony-powietrza-dla-strefywarminsko-mazurskiej.html

Data wydania: 21.04.2023 r.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2020, poz.1219 z późn. zm.),
• Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. 2012 r. poz. 1031) ze zmianami (Dz. U. 2019 r. poz. 1931).
Źródła danych:
Państwowy Monitoring Środowiska– dane z systemu monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu OchronyŚrodowiska. Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska RWMŚ Olsztyn
Portal Jakości Powietrza GIOŚ – Informacje Regionalne- https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/10278

Ostrzeżenie ważne do: 2023-12-31 00:00:00
Aktualizacja: 2023-04-21 09:42:22

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Nad kontynentem, a szczególnie w jego wschodniej i centralnej części nie zmienia się istotnie sytuacja synoptyczna, dalej panuje rozległy, mroźny wyż o ciśnieniu dochodzącym do 1050hPa, obejmujący północną część Rosji i sięgający na południe do Ukrainy, na zachód do Białorusi, Bałtyku, północnej Skandynawii. Natomiast nad Atlantykiem dominują niże, jeden z nich o ciśnieniu w centrum 960hPa zbliża się do Szkocji, pójdzie prosto na wschód, nad Morze Północne bowiem naturalna droga nad cieplejszymi obszarami Morza Norweskiego jest zablokowana przez klin wyżu rosyjsko-skandynawskiego. Kolejny silny niż widoczny jest nad Prądem Zatokowym, ciśnienie w jego centrum znów spadnie do 940hPa, a w jego południowej części, pod silnym prądem strumieniowym przemieszczać się będzie na wschód wyraźny wycinek ciepłego powietrza, od soboty musimy liczyć się z postępującą od zachodu odwilżą.

Równowaga miedzy wychłodzonym, stabilnym wyżem północno rosyjskim a dynamicznymi niżami nad dalej ciepłym Atlantykiem potrwa jeszcze dzień na zachodzie, dwa-trzy na wschodzie kraju. Istotną rolę w utrzymywaniu stabilnych warunków pogodowych gra wyraźna inwersja osiadania, która w rozległym wyżu sięga też na jego krawędzie, powodując, że chłodne powietrze przy podłożu dopływa nad wschodnią i centralną Polskę z południowego wschodu, znad Ukrainy i Mołdawii, nad zachodnią z południa znad Czech i Dolnej Austrii. Powyżej 1,5 km widać już napływ z zachodu i północnego zachodu, to już wpływ działania niżów atlantyckich i związanej z nimi cyrkulacji zachodniej i prądu strumieniowego.

Tak więc dzisiaj w prognozach naszego modelu dalej prawie pełne zachmurzenie niskimi chmurami, pod nimi wilgotne i chłodne powietrze, o temperaturze około i nieco poniżej zera. Słabego śniegu już dzisiaj nie będzie, bowiem chmury są i będą trochę cieńsze, na pogórzach Karpat i Sudetów także możliwe są okresowe przejaśnienia czy rozpogodzenia – tam działa efekt fenowego przypływu powietrza przez góry, osiadania po zawietrznej, adiabatycznego wzrostu temperatury i zaniku chmur. Wieczorem i w nocy od zachodu przemieszczać się będzie słaba strefa opadów śniegu z deszczem, w centrum w sobotę będzie to słaby śnieg. Aktywniejszy front, już z opadami deszczu na pogórzach, a w górach mokrego śniegu dojdzie do Dolnego Śląska w nocy z soboty na niedzielę. W górach, szczególnie w Sudetach, Tatrach i w zachodniej części Beskidów mogą pojawić się trudne warunki na drogach. O intensywności opadów można wnioskować na podstawie meteorogramu naszej miejscowości, w przybliżeniu szacować można że 1 mm opadu suchego śniegu (padającego przy temperaturze poniżej -3 stopni) to przyrost pokrywy śniegu o 1 cm, przy padającym mokrym śniegu co najwyżej 0,5 cm.

W pochmurnej masie powietrza panuje temperatura o nadzwyczaj wyrównanym przebiegu dobowym, różnice między dniem a nocą rzędu dwóch stopni, na wschodzie całą dobę poniżej zera (-4 w nocy, -2 w dzień), na zachodzie i w centrum kraju około zera w nocy, zaś w ciągu dnia odwilż i przejście przez zero na dodatnią stronę. Gdy temperatura przechodzi przez zero to jeszcze podłoże utrzymuje jakiś czas ujemną temperaturę i często występuje śliskość nie odśnieżonych chodników, także szyby i karoserie samochodów wymagają odśnieżenia. Umiarkowany wiatr powoduje, że odczuwalna temperatura jest wyraźnie, o 5-7 stopni niższa jak „rtęciowa”, tak ubierajmy się na zakupy czy jeszcze zimowy spacer.

Maciej Ostrowski, 8 grudnia 2023; 07:40

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Ostatnie dni do rozpoczęcia kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce”, zaczynamy od najbliższego weekendu. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.. Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

ZAPRASZAMY

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ornety

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)