Pogoda w Opatowie

Opady marznące:
Woj. świętokrzyskie (wszystkie powiaty), IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o opadach marznących

Obserwowane i prognozowane są słabe opady śniegu, deszczu ze śniegiem, lokalnie marznącej
mżawki, później również marznącego deszczu powodujące gołoledź. Strefa opadów będzie
przemieszczać się z południowego wschodu na północ i północny zachód.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-12-03 11:00:00
Aktualizacja: 2022-12-02 09:20:03

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Wzmiankowane w poprzednim komentarzu ochłodzenie postępujące w porze nocnej od wschodu, a zwłaszcza znad Litwy i Białorusi, jest realizowane i obejmuje mniej więcej wschodnią połowę kraju, począwszy od Zatoki Gdańskiej na północy, wzdłuż dolnej Wisły, Kujaw, całej Ziemi Łódzkiej aż po Górny Śląsk na południu, na wschód od tej strefy z temperaturą około zera, jest ona ujemna, z najniższymi jej wartościami od -5 stopni na Suwalszczyźnie i Podlasiu, gdzie jest najzimniej, przez -4 stopnie na północnej Lubelszczyźnie, po minus 3, minus 2 stopnie na Podkarpaciu, natomiast na pozostałym obszarze kraju nadal na małym plusie, przeważnie około jednego stopnia, a najwyższą temperaturę na poziomie +2 stopnie o godzinie 5-tej zarejestrowano na Helu i w Świnoujściu. To ochłodzenie spowodowane jest napływem zimnego, stosunkowo suchego powietrza o cechach kontynentalnych, zaciąganego z rozległych obszarów Rosji europejskiej oraz Zachodniej Syberii, gdzie obecnie lokuje się centrum rozległego wyżu z ciśnieniem 1054 hPa, a swoim klinem wychodzącym znad Skandynawii na południowy zachód sięga aż po całą Europę zachodnią (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ). „Chłodny powiew” sięgnął nie tylko nad nasz kraj, ale też naszych sąsiadów zachodnich, gdzie temperatura jest dodatnia, ale na poziomie 2, 3 stopni, a w obszarach „Starych Gór” na małym minusie. Chłodno jest też u naszych południowych sąsiadów, tutaj na małym minusie.

Przed większymi, nocnymi spadkami temperatury ochrania nas niskie, podinwersyjne zachmurzenie warstwowe (St) i warstwowo-kłębiaste (Sc), niczym kołderka, niezmiennie od paru dni utrzymująca się pod wyżową inwersją temperatury w swobodnej troposferze, sięgającą około jednego kilometra, wyżej zalega gruba warstwa suchego i stosunkowo ciepłego powietrza, z temperaturą około minus dwa stopnie (weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding... ). Na Kasprowym Wierchu, położonym znacznie wyżej niż sięga inwersja, temperatura +1,1 stopnia, ale w Zakopanem, pozostającym pod inwersją temperatury minus 7,5 stopnia.

O poranku bez opadów, głównie za sprawą adwekcji wspomnianego, stosunkowo suchego powietrza o cechach kontynentalnych, ale ciągu dnia nasz model niezmiennie prognozuje występowanie słabych, rozproszonych opadów, głównie śniegu. Temperatura pod wspomnianą „kołderką” niewiele wyższa od tej z dzisiejszego poranka, tylko na zachodzie na małym plusie, a na pozostałym obszarze nadal lekki mróz. Wiatr wciąż wschodni, słaby i umiarkowany. Nocą utrzyma się dotychczasowy typ pogody, a postępujące ochłodzenie z temperaturą ujemną obejmie już cały obszar kraju.

Jutro spodziewane jest ocieplenie postępujące od południa, spowodowane przekształcaniem się pola ciśnienia nad Europą zachodnią i południowo zachodnią, gdzie w polu ciśnienia, nad zachodnimi akwenami Morza Śródziemnego uaktywniać się będzie płytki ośrodek niżowy, pod górnym niżem lokującym się nad Zatoką Biskajską i Bretanią, będący jednym z trzech takich ośrodków, lokujących się w rozległej bruździe niskiego ciśnienia rozciągającej się od Skandynawii przez zachodnią część kontynentu i wychodzącej na zachód aż nad Wyspy Azorskie (https://wetter3.de/animation.html ). Wraz z postępującą przebudową pola ciśnienia i pola geopotencjału, u nas zmieniać się będzie kierunek przepływu powietrza ze wschodniego na południowo wschodni, a w swobodnej troposferze na południowy, zatem czeka nas pierwsza odwilż w grudniu, obejmująca przede wszystkim dzielnice południowe i zachodnie, północny wschód nadal chłodny, z temperaturą na małym minusie.

Ryszard Olędzki,

2 grudnia 2022r., godz. 7.20

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Opatowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)