Pogoda w Ołtarzewie


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Chłód powietrza arktycznego, który w ciągu ostatnich dni docierał do naszego kraju z cyrkulacją północną, dotarł również głęboko w głąb Europy Środkowej sięgając aż po północne Włochy, Słowenię i Chorwację. Na dzień dzisiejszy w tym rejonie prognozowane temperatury maksymalne w ciągu dnia nie przekroczą +12°C, a w północnych Włoszech prognozowane są intensywne opady śniegu. Układ niżowy który powstał nad Morzem Czarnym przemieszcza się z Białorusi i krajów bałtyckich w rejon zatoki Fińskiej powoli wypełniając się.

Polska w dolnej warstwie atmosfery pozostanie pod wpływem obszaru podwyższonego ciśnienia, związanego z rozległym układem wyżowym z ośrodkami nad M. Barentsa oraz Wyspami Brytyjskimi.. W górnym polu barycznym pozostajemy w cyrkulacji cyklonalnej północno zachodniej, w nocy przechodzącej na zachodnią. Na mapach górnych 850/700/500 hPa, dalej widać napływ na nasz kraj chłodnych mas powietrza pochodzenia arktycznego o równowadze chwiejnej w rejonie północnej Polski i warunkowo-chwiejnej na pozostałym obszarze. Temperatura Bałtyku wynosi obecnie około +5°C, napływ chłodnej masy już na wysokości 1,5km, gdzie temperatura wynosić będzie około -8°C /- 10°C, powodować będzie tworzenie się chmur kłębiastych i warstwowo-kłębiastych z przelotnymi opadami śniegu, które będą schodzić z Bałtyku w głąb lądu.

Zachmurzenie w całym kraju przeważnie duże przez chmury kłębiaste i warstwowo-kłębiaste, lokalnie wystąpią przelotne opady śniegu, śniegu z deszczem i deszczu, zwłaszcza w rejonie Karpat oraz na Pomorzu, gdzie wciąż mamy do czynienia ze śnieżnym efektem Bałtyku. Wieczorem i w nocy opady utrzymywać się będą już tylko w północnej części kraju, a na południu i zachodzie występować będą rozpogodzenia do nieba bezchmurnego. Miejscami przy bezchmurnym niebie w nocy i nad ranem mogą pojawić się mgły.

Temperatury maksymalne w ciągu dnia na poziomie +6°C / +8°C, chłodniej jedynie na Pobrzeżu +3°C / +4°C oraz w górach 0°C / +2°C. Nocą prawie w całej Polsce wystąpią przymrozki do -1°C / -2°C, jeszcze chłodniej będzie w Sudetach oraz Karpatach, gdzie temperatury mogą spaść odpowiednio do -4°C i -5°C, wyjątek od przymrozków stanowić będzie południowo-wschodnia część kraju, tam temperatury minimalne wyniosą +2°C / +1°C.

Wiatr w ciągu dnia w całym kraju północno-zachodni umiarkowany, tylko na północnym wschodzie umiarkowany okresami silny, potęgujący odczucie chłodu. Na noc wiatr stopniowo zacznie słabnąc, skręcając początkowo na zachodni, w drugiej części nocy kierunek zmienny.

Krzysztof Maksimiuk, 22 kwietnia 2024 r.

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Ołtarzewa

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)