Pogoda w Olsztynie

JAKOŚĆ POWIETRZA- Nidzica, Iława, NML:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 powiat: iławski, nidzicki, nowomiejski.

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH NA TERENIE POWIATU IŁAWSKIEGO, NIDZICKIEGO, NOWOMIEJSKIEGO

Zagrożenie: Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Data wystąpienia: 21.04.2023 r.

Przewidywany czas trwania ryzyka: Od dnia 21.04.2023 r. do dnia 31.12.2023 r.

Przyczyny: Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.
Rok 2023
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle PM10:
Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji PMŚ w Iławie, Nidzicy i Nowym Mieście Lubawskim za okres od 01.03.2022 r. do 28.02.2023 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu na terenie: powiatu iławskiego, nidzickiego i nowomiejskiego.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle zawieszonym PM10:
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P: 170 154.
INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Wrażliwe grupy ludności:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa);
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Możliwe negatywne:
• Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
• Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Zalecane środki ostrożności:
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:
• zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
• prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ:

Zakres działań:
Działania określone przez Zarząd Województwa w Programach ochrony powietrza https://bip.warmia.mazury.pl/akty/14503/uchwala-w-sprawieokreslenia-programu-ochrony-powietrza-dla-strefywarminsko-mazurskiej.html

Data wydania: 21.04.2023 r.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2020, poz.1219 z późn. zm.),
• Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. 2012 r. poz. 1031) ze zmianami (Dz. U. 2019 r. poz. 1931).
Źródła danych:
Państwowy Monitoring Środowiska– dane z systemu monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu OchronyŚrodowiska. Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska RWMŚ Olsztyn
Portal Jakości Powietrza GIOŚ – Informacje Regionalne- https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/10278

Ostrzeżenie ważne do: 2023-12-31 00:00:00
Aktualizacja: 2023-04-21 09:42:22

Źródło: RSO


Depesza METAR lotniska Olsztyn-Mazury

METAR = EPSY 031130Z 28005KT 240V320 9999 BKN007 BKN010 BKN025 M01/M02 Q1013=

STACJA........... EPSY - Olsztyn-Mazury (SZY)
POMIAR........... Sun Dec 3, 12:30 CET
WIATR............ zachodni (W) z prędkością 9 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... zachmurzenie średnie (5/8-7/8)
TEMPERATURA...... -1°C
T.PUNKTU ROSY.... -2°C
WILGOTNOŚĆ....... 93%
T.ODCZUWALNA..... -4°C
CIŚNIENIE........ 1013 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 995 hPa

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Żywioły natury ucichły i spokojnie oddychamy świeżym powietrzem pochodzenia arktycznego, zaciąganego w tylnej części aktywnego niżu z rodowodem genueńskim, który po opuszczeniu naszego kraju lokuje się nad Wołyniem, w drodze na północny wschód do trójkąta granicznego pomiędzy Białorusią, Ukrainą i Rosją, skąd wejdzie nad zachodnią Rosję. Po jego zachodniej stronie pozostały resztki zachmurzenia opadowego na froncie okluzji przerzuconej przez jego plecy, a rozciągającego się od Pomorza Gdańskiego przez zachodnią Wielkopolskę nad Śląsk i Małopolskę oraz sąsiadującą część Moraw (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ). Słabe opady śniegu związane bezpośrednio z tym niżem, występują nad niemal całym obszarem kraju, z wyraźną tendencją do przesuwania się w kierunku wschodnim, a opuszczać będą nasz kraj dopiero w porze nocnej. W tym samym czasie coraz szerzej od dzielnic zachodnich otwierać się będzie droga dla chłodnego powietrza arktycznego o dużym potencjale chwiejności, bezpośrednio napływającego znad Bałtyku, po zachodniej stronie „starego niżu” z rodowodem atlantyckim, nadal lokującego się nad środkowym Bałtykiem. To w tym powietrzu o dużym potencjale chwiejności, z powodzeniem występować będą przelotne opady, w pasie wybrzeża deszczu ze śniegiem, a na pozostałym obszarze już tylko śniegu.

Zatem przed nami pogoda pochmurna z opadami mokrego śniegu, przy temperaturze na małym minusie, lokalnie w dzielnicach zachodnich oraz w pasie wybrzeża zbliżona do około zera. Wiatr przeważnie północno zachodni, umiarkowany i dość silny, porywisty, w porywach dochodzący 12, 15 m/s. W ciągu dnia, w miarę oddalania się niżu, przechodzący na zachodni z tendencją do wyraźnego słabnięcia.

W tym samym powietrzu pochodzenia arktycznego, postępować będzie kompensacja ciśnienia i rozbudowywać się będzie wał wyżowy łączący stary wyż znad Skandynawii z rozległym cieplejszym wyżem znad zachodniej i południowo zachodniej Europy, a na południu sięgający po Wyspy Kanaryjskie i północno zachodnią Afrykę. To ten rozległy wał wyżowy, stopniowo przesuwający się w kierunku wschodnim zajmować będzie miejsce po niżu genueńskim. Natomiast stary niż, znacznie dłużej zatrzyma się w rejonie Bałtyku i nadal kierować będzie nad nasze dzielnice północno wschodnie wilgotne powietrze o znacznym potencjale chwiejności. Tutaj wciąż utrzymywać się będą przelotne opady śniegu. Na pozostałym obszarze pogodnie, ale noce ze znacznymi spadkami temperatury, już najbliższa noc na południu kraju, przy większych rozpogodzeniach, z temperaturą dwucyfrową, nawet od -10, do -15 stopni. Dniami na małym minusie, a noce z mrozem, ale lokalnie jeszcze na południu z temperaturą na poziomie -10-ciu stopni.

Ryszard Olędzki, 3 grudnia 2023r., godz. 6.45

PS. Rozpoczęcie kursu „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” przesunięte zostało na 9 grudnia, w dalszym ciągu można zapisać się na ten kurs organizowany przez Uniwersytet Otwarty SGGW, a prowadzony przez naszego synoptyka, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych, a także od warunków lokalnych. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych. Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Olsztynie

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)