Pogoda w Nysie

Ost.meteo - Burze z gradem/2 z 19.08:
Woj. opolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem

Województwo opolskie wszystkie powiaty.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, oraz porywy wiatru do 100 km/h, punktowo możliwe do 110 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-20 04:00:00
Aktualizacja: 2022-08-19 08:23:06

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Wczoraj nie było już burz wewnątrz masowych, a na znacznym obszarze kraju dominowało pogodne niebo z zaciągającymi od zachodu chmurami piętra wysokiego (Ci), będącymi zwiastunami dalszej adwekcji ciepła i w najcieplejszej porze dnia, w klinie ciepła tuż przed frontem chłodnym, temperatura osiągnęła i przekroczyła 30 stopni, a najwyższą jej wartość 34,7˚C zarejestrowano w Słubicach, a najniższą 26,3˚C w Ustce. Od godzin południowych na znacznym obszarze kraju uaktywniła się płytka konwekcja z płaskimi chmurami kłębiastymi Cu, natomiast na zachodzie i północnym zachodzie, a zwłaszcza na Ziemi Lubuskiej oraz Pomorzu Zachodnim i Środkowym, w strefie frontu chłodnego, uaktywniła się konwekcja głęboka z burzami i przelotnymi opadami deszczu, zwłaszcza na Pojezierzu Myśliborskim i Nizinie Szczecińskiej. Tutaj występowały izolowane i stosunkowo krótkotrwałe burze, powoli przesuwające się w kierunku północno wschodnim w stronę Bałtyku, a w ich miejscu formowały się następne chmury Cb capilatus, także prowadzące burze z opadami deszczu, utrzymującymi się w porze nocnej, stopniowo tracąc aktywność.

Wiele wskazuje na to, że dzisiejszego dnia, według naszego modelu, u nas raczej bez burz i opadów, ponieważ ciepły odcinek wielokrotnie zafalowanego frontu chłodnego, rozciągającego się od Morza Karskiego, przez północne krańce Rosji, środkową Finlandię, Zatokę Botnicką, Bałtyk, pogranicze niemiecko-polskie, Austrię, Alpy, północne i środkowe Włochy, a dalej przez Morze Tyrreńskie, aż po pogranicze algiersko-tunezyjskie (https://www.chmi.cz/aktualni-situace... ), zalegać będzie nad wschodnimi Niemcami. W tej sytuacji, będziemy po jego ciepłej stronie, a to sprzyjać będzie utrzymywaniu się pogody upalnej, z temperaturą od 30 do 36 stopni, chłodniej tylko na Nizinie Szczecińskiej z powodu utrzymującego się dużego zachmurzenia i niewykluczony jest słaby deszcz. Natomiast według innych modeli burze z opadami deszczu, w godzinach popołudniowych spodziewane są na krańcach zachodnich.

Natomiast w nocy „załamanie pogody”, kiedy to fala frontowa przesuwać się będzie nad zachodni Bałtyk, a znad Czech i Moraw nasuwać się będzie zachmurzenie frontu chłodnego, prowadzącego intensywne opady deszczu i burze, niejednokrotnie z gradem, z dobrze rozbudowanych chmur Cb, sięgających aż do tropopauzy, przesuwaniu się których towarzyszyć będzie silny porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 70 km/h. Obecnie, chmury te sięgające tropopauzy przykrywają całą Austrię, Słowenię i środkowy Adriatyk (pl.sat24.com/pl/eu/km i pl.sat24.com/pl/pl/rainTMC )

W horyzoncie czasowym naszego modelu, utrzymywać się będą dwa typy pogody. Zachodnia połowa kraju nadal pod dużym zachmurzeniem z dobrze rozbudowanymi chmurami Cb z burzami prowadzącymi intensywne, lokalnie nawalne opady deszczu i gradu, którym towarzyszyć będzie silny, porywisty wiatr, w porywach dochodzący do 70/80 km/h. Natomiast wschodnia połowa, nadal z upałem pod pogodnym, ale niebezchmurnym niebem.

Ryszard Olędzki, 19 sierpnia 2022r., godz. 7.00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Nysy

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)