Pogoda w Namysłowie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Pierwszy jesienny weekend będzie na ogół pogodny, z małym lub umiarkowanym zachmurzeniem, w ciągu dnia od zachodu wzrastającym do dużego, bez opadów i burz. W stosunku chłodnego początku tygodnia, czyli końca lata, będzie względnie ciepły, po nocnych spadkach temperatury w okolice 3-5℃, w dzień wzrośnie ona do 13-18℃ na południowym zachodzie. Jest to prognozowana wartość w klatce meteorologicznej, w której czujnik temperatury osłonięty jest od bezpośredniego, także rozproszonego promieniowania słonecznego i wiatru. W „pełnym słońcu” odczucie temperatury może być znacznie wyższe. Świadczą o tym chociażby pionowe kreski nad krzywą temperatury na meteorogramach, obrazujące temperaturę gruntu. W dzień jest ona nawet o 5-10 stopni wyższa od temperatury w klatce, zaś w nocy, na skutek wypromieniowania ciepła przy małym zachmurzeniu, niższa, zbliżając się do zera. Wiatr będzie słaby lub umiarkowany powieje z kierunków południowych. Jutro charakter pogody niewiele się zmieni, będzie nieco cieplej, na południu i północnym wschodzie możliwe słabe przelotne opady.

Taki charakter wczesnojesiennej pogody zawdzięczamy ustępującemu na wschód klinowi podwyższonego ciśnienia z ośrodkiem nad południem środkowej Europy. Wschodnie regiony kontynentu obejmuje rozległy niż z centrum w okolicach Moskwy a nad środkowym Atlantykiem zalega układ wyżowy. Między tymi wielkoskalowymi układami zalega pofalowany front chłodny, ciągnący się od strefy okołobiegunowych niżów, przez Półwysep Skandynawski, zachodnią Europę po Półwysep Iberyjski i dalej nad Atlantyk, na peryferie wspomnianego już antycyklonu. Jego przebieg i ewolucję zachmurzenie możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych tak w podczerwieni pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair jak i w świetle widzialnym pl.sat24.com/pl/eu/visual , na których wyraźniejsza jest struktura górnych warstw zachmurzenia. Warto również zwrócić uwagę na strefy różnej aktywności zjawisk na froncie, opadów i burz obrazowanych na mapach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... .

Jak wskazują na to wyniki obliczeń naszego modelu, prezentowane na mapkach i meteorogramach strefa znacznego zachmurzenia i opadów będzie powoli zmierzała w naszym kierunku. Już jutro na południu pojawią się przelotne opady deszczu, a w poniedziałek opady przelotne mogą wystąpić w całym kraju.

Na prognostycznych mapach ECMWF poziomów 500 hPa (geopotencjał) i 850 hPa (temperatura) możemy obserwować wielkoskalowe zmiany w środkowej troposferze, bezpośrednio rzutujące na pogodę w naszym regionie: https://apps.ecmwf.int/webapps... . Zwraca uwagę południkowa migracja górnego niżu z okolic podbiegunowych na południe i jego aktywacja nad kontynentem. Efektem tego będzie napływ cieplejszych mas powietrza z południa i cieplejszy przełom miesięcy.

Ryszard Klejnowski

24 września, sobota, 267 dzień 2022 roku; 7:30

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (1 października) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych.

Omówiona zostanie budowa atmosfery, podstawowe procesy w niej zachodzące (pochłanianie i oddawanie ciepła, zmiany fazowe wody), tworzenie się chmur, rozpoznawanie istotnych gatunków chmur i wynikające z ich zmian wskaźniki prognostyczne, ruch w atmosferze, cyrkulacja globalna i szczegółowiej cyrkulacje i klimat strefy umiarkowanych szerokości. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.

Wszystkie wykłady są w formie pokazów po 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali transmitowane dla wszystkich poprzez platformę kontaktu internetowego, poświęcone wyjaśnieniu zagadnień podanych w wykładzie lub odpowiedzi na pytania słuchaczy, z możliwością zadawania pytań i natychmiastowych odpowiedzi prowadzącego.

Proponowana nowoczesna formuła zdalnego nauczania poprzez platformę internetową umożliwia dostęp do wiedzy dla każdego zainteresowanego, uczestnicy szkolą się w dogodnym dla siebie czasie, z dowolnego miejsca, nie ponoszą więc kosztów i czasu na uciążliwe dojazdy na zajęcia, co jest zdecydowaną korzyścią w porównaniu do zajęć stacjonarnych. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się rolnictwem oraz rekreacją na wolnym powietrzu – szczególnie na wodzie i w górach.

Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Namysłowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)