Pogoda w Muszynie

Burze z gradem:
Woj. małopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach z gradem

Województwo małopolskie powiaty: bocheński, brzeski, chrzanowski, krakowski, Kraków, limanowski, miechowski, myślenicki, nowosądecki, nowotarski, Nowy Sącz, olkuski, oświęcimski, proszowicki, suski, tatrzański, wadowicki i wielicki.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 30 mm do 40 mm, lokalnie do 50 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-21 04:00:00
Aktualizacja: 2022-08-20 06:11:02

Źródło: RSO

Upał:
Woj. małopolskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o upałach

Województwo małopolskie powiaty: bocheński, brzeski, dąbrowski, gorlicki, limanowski, nowosądecki, Nowy Sącz, proszowicki, tarnowski, Tarnów i wielicki.
Prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-20 20:00:00
Aktualizacja: 2022-08-19 12:31:43

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Między rozległym wyżem znad północnych regionów Rosji a klinem wyżu znad Azorów, obejmującym zachodnią część kontynentu, rozciąga się południkowo zatoka, bruzda obniżonego ciśnienia. Związana z niżem znad Wysp Owczych, przez Półwysep Skandynawski, Bałtyk i nasz kraj łączy się z mało gradientowym obszarem niżowym nad Bałkanami Taki układ głównych obszarów barycznych – dwu wyżów i także dwu niżów nazywany jest siodłem barycznym W bruździe obniżonego ciśnienia zalega wielokrotnie zafalowany front chłodny oraz liczne linie zbieżności w polu wiatru, z którymi związane są liczne burze i opady przelotne.

Front rozdziela dwie różne termicznie i wilgotnościowo masy powietrza – gorące, upalne i wilgotne powietrze pochodzenia zwrotnikowego po wschodnie stronie frontu od chłodniejsze powietrza polarnego morskiego z nad Atlantyku. Stwarza to sprzyjające warunki do rozwoju głębokiej konwekcji, powstawaniu burz i intensywnych opadów, w tym gradu. Mieliśmy z tym do czynienia minionej nocy między innymi na Opolszczyźnie, w Świętokrzyskim i na Warmii. Strefa najintensywniejszych zjawisk przemieszcza się na północ, z niewielką składową wschodnią, jej aktualne położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ i https://www.eumetnet.eu/activities... .

Na tym ostatnim zobrazowaniu widzimy, że kolejne zaburzenie falowe na froncie formuje się nad Bałkanami i przemieszcza się na północ. Istotne też dla nas dwie równoległe strefy zachmurzenia i opadów, które powoli zbliżać się będą do naszych zachodnich granic. Blokada wyżu znad wschodnich obszarów kontynentu powoduje, że bruzda wraz z frontem pozostaje niemal stacjonarna, z intensywniejsze zjawiska konwekcyjne przemieszczają się wzdłuż niej na północ.

W zależności od tego, po której stronie frontu się znajdziemy, nasze odczucia nie tylko cieplne będą różne. Na południowym wschodzie i wschodzie kraju nadal będzie gorąco i upalnie z temperaturą rzędu 30-33℃ i umiarkowanym zachmurzeniem, z niewielkim prawdopodobieństwem występowania burz i opadów. Na północnym zachodzie i zachodzie kraju chłodniej, temperatura obniży się do 22 - 25℃,z możliwością opadów przelotnych i burz. W strefie frontu duże zachmurzenie, w godzinach popołudniowych możliwe burze z silnym i porywistym wiatrem i przelotne opady.

Jutrzejszy dzień nie przyniesie większych zmian w rozkładzie ciśnienia i położeniu frontu, możemy ich oczekiwać dopiero od poniedziałku / wtorku. Wschodnie regiony kraju nadal będą poddawane oddziaływaniu ciepła ze wschodu. Modele o dłuższym okresie wyprzedzenia przewidują jednak, że po kilku dniach względnego ochłodzenia, w drugiej połowie tygodnia, powrócą 30℃ upały. Planując weekendową aktywność sprawdźmy aktualna prognozę, tak na naszych, aktualizowanych co 6 godzin meteorogramach jak i w innych źródłach informacji, takich jak na przykład dane radarowe. Zachowajmy szczególną ostrożność w górach i nad jeziorami, gdzie gwałtowność zjawisk może być największa i najmniej spodziewana.

Ryszard Klejnowski

20 sierpnia, sobota, 232 dzień 2022 roku; 7:30

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Muszyny

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)