Pogoda w Mrągowie

JAKOŚĆ POWIETRZA- Nidzica, Iława, NML:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 powiat: iławski, nidzicki, nowomiejski.

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMÓW DOCELOWYCH NA TERENIE POWIATU IŁAWSKIEGO, NIDZICKIEGO, NOWOMIEJSKIEGO

Zagrożenie: Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10.

Data wystąpienia: 21.04.2023 r.

Przewidywany czas trwania ryzyka: Od dnia 21.04.2023 r. do dnia 31.12.2023 r.

Przyczyny: Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.
Rok 2023
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle PM10:
Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacji PMŚ w Iławie, Nidzicy i Nowym Mieście Lubawskim za okres od 01.03.2022 r. do 28.02.2023 r. wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu na terenie: powiatu iławskiego, nidzickiego i nowomiejskiego.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle zawieszonym PM10:
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2023 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P: 170 154.
INFORMACJE O ZAGROŻENIU
Wrażliwe grupy ludności:
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa);
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.
Możliwe negatywne:
• Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie.
• Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej, nasilenie się objawów ataków astmy.
Zalecane środki ostrożności:
W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.

Zaleca się również:
• zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
• prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

DZIAŁANIA ZMIERZAJĄCE DO OGRANICZENIA PRZEKROCZEŃ:

Zakres działań:
Działania określone przez Zarząd Województwa w Programach ochrony powietrza https://bip.warmia.mazury.pl/akty/14503/uchwala-w-sprawieokreslenia-programu-ochrony-powietrza-dla-strefywarminsko-mazurskiej.html

Data wydania: 21.04.2023 r.
Podstawa prawna:
• Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. 2020, poz.1219 z późn. zm.),
• Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 sierpnia 2012 r. w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu (Dz. U. 2012 r. poz. 1031) ze zmianami (Dz. U. 2019 r. poz. 1931).
Źródła danych:
Państwowy Monitoring Środowiska– dane z systemu monitoringu jakości powietrza Głównego Inspektoratu OchronyŚrodowiska. Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska RWMŚ Olsztyn
Portal Jakości Powietrza GIOŚ – Informacje Regionalne- https://powietrze.gios.gov.pl/pjp/rwms/content/show/10278

Ostrzeżenie ważne do: 2023-12-31 00:00:00
Aktualizacja: 2023-04-21 09:42:22

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Wczoraj mogliśmy obserwować przejście przez cały kraj z północy na południe frontu chłodnego, były wszystkie charakterystyczne objawy - przed frontem wzrosła prędkość wiatru, a kierunek zmienił się na NW, po froncie wrócił na N i NE; nastąpił spadek i wzrost ciśnienia; pojawiły się zakrywające niebo chmury Stratocumulus (kłębiasto-warstwowe) i Altostratus (średnie warstwowe). Zabrakło jedynie wyczekiwanego deszczu, może gdzieniegdzie wystąpiła „przelotna mżawka” jak to określają niedouczeni prezenterzy i redaktorzy medialni. Takie bezopadowe przechodzenie frontu rozdzielającego poszczególne „oczka” wyżu jest charakterystyczne dla sytuacji blokady antycyklonalnej, której doświadczamy od ostatniej dekady maja, gdy zakończyły się opady niżowe.

Zasadniczym rysem mijających i przyszłych dni jest występowanie cyrkulacji typu „omega” w porównaniu do czysto zachodniego napływu i wędrówki kolejnych niży i ich frontów z zachodu. W cyrkulacji Ω, gdy oś grzbietu fali przebiega na zachód od Polski powietrze napływa z północnego wschodu, znad Skandynawii lub Morza Białego i północnej Rosji. Gdy oś wyżu przyjmuje położenie równoleżnikowe, a centrum lokalizuje się nad Anglią i okolicami oraz Skandynawią, w tej sytuacji napływ jest ze wschodu lub północnego wschodu lub nieznaczny, ale z północy w pobliżu osi wyżu.

Jak jest przyczyna takiego uporczywego utrzymywania się jednego typu pogody ? Aby odpowiedzieć na to pytanie należy spojrzeć na temperaturę podłoża, czyli oceanu, oblewającego od zachodu i północy Europę. Teraz, mimo wysokiego Słońca w okresie wiosny dalej wschodni Atlantyk powyżej 50 równoleżnika ma 15 i mniej stopni, powyżej 60 równoleżnika jedynie 10 i mniej stopni. Morze Północne oraz centralny i południowy Bałtyk to jedynie 12-10 stopni (https://www1.wetter3.de/fax_dt.html ). Masy powietrza napływające z bardziej północnej części Atlantyku, są więc zdecydowanie chłodniejsze od wygrzewającego się każdego dnia lądu do 20-25 stopni. Nad chłodnym podłożem masy łatwo osiadają, tworzy się inwersja wyżowa blokująca rozwój chmur tylko do formy niskiego Stratocumulusa.

Należy zwrócić uwagę, że im chłodniejsze morze oraz im większy kontrast miedzy morzami a lądem, tym mniejsze zasoby pary wodnej oddawane są z morza powietrzu. Pamiętajmy o znacznym zróżnicowaniu możliwości pochłonięcia pary wodnej przez powietrze, masa o temperaturze 0 stopni może wchłonąć około 4 g/kg powietrza, masa o temperaturze 30 stopni wchłonie ponad 30 g/kg. Tak więc nad chłodnymi wodami do powietrza dostaje się niewiele pary, a brak konwekcji nie wznosi jej wyżej i nie daje możliwości tworzenia się chmur średnich. Napływająca nad cieplejszy ląd masa znad chłodnego morza jest sucha, nie tworzą się w niej chmury, zamglenia czy mgły i w ciągu nocy łatwo dochodzi do spadku temperatury, amplituda dobowa sięga 15, a nawet 20 stopni.

Dzisiejszej nocy przymrozki wystąpiły według prognoz naszego modelu nad obszarami Pomorza, północnej Wielkopolski oraz Wyżyny Siedleckiej, dane ze stacji automatycznych mówią o -1.1 stopniu w Miastku (Pomorze), dane o temperaturze minimalnej w klatce pomiarowej na 2 metrach i przy gruncie na 5 centymetrach podawane są w depeszach Synop z godziny 06 UTC, czyli z 8 czasu urzędowego, wówczas będzie można ocenić jaki zasięg miały zapowiadane i ostrzegane przymrozki.

Znaczny obszar adwekcji chłodu objął cały Bałtyk i okolice, sięgnął za frontem do Czech i Słowacji oraz zachodniej Ukrainy. Front ustabilizuje się na południe od tego obszaru, będzie się ciągnął od Pirenejów przez Alpy, Węgry, Rumunię i wschodnią Ukrainę. Bardziej na południe codzienne występowanie skupisk chmur Cumulonimbus z opadami przelotnymi i burzami, na północ od frontu dalej wyżowo i sucho. Dopiero we wtorek nasze prognozy mówią o utworzeniu się na froncie zafalowania, a potem niewielkiego niżu, który może przynieść deszcz na południu i wschodzie kraju, może też i w centrum, ale nie na północy kraju. Dokładniejsze informacje zawarte będą w kolejnych prognozach liczonych co 6 godzin, z terminów 00 i 12 UTC liczone są na 120 godzin – dostępne z zakładki https://mapy.meteo.pl/

Maciej Ostrowski, 3 czerwca 2023; 07:55

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Mrągowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)