Pogoda w Mińsku Mazowieckim

Depesza METAR lotniska Mińsk Mazowiecki

METAR = 

STACJA........... EPMM - Mińsk Mazowiecki
POMIAR........... Thu Jan 1, 03:00 CET
BŁĄD............. Dane niedostępne.

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Nawet pobieżny przegląd map ciśnienia, jednoznacznie zwiastuje zapowiedzianą w jednym z poprzednich komentarzy generalną przebudowę pola ciśnienia oraz towarzyszącą jej zmianę warunków pogodowych, przynoszących mocno odczuwalne ochłodzenie, powodujące powrót nocnych przymrozków i chłodnych dni. Dzisiaj utrzyma się u nas tzw. „kompleks pogody dnia ubiegłego”, z dominującym zachmurzeniem wszystkich trzech pięter oraz rozproszonymi opadami deszczu, w tym przelotnego z rozbudowanych w ciepłej porze dnia chmur kłębiastych, a także wiosennych burz w drugiej połowie dnia, głównie w dzielnicach wschodnich.

Najcieplej będzie na południowym wschodzie, obejmującym Lubelszczyznę i Podkarpacie z przyległościami, tutaj temperatura, w najcieplejszej porze dnia sięgnie 14, 15 stopni i będzie już nieco niższa w odniesieniu do dwóch poprzednich dni. Natomiast pierwsze zwiastuny ochłodzenia wystąpią już dzisiaj nad całym Pomorzem oraz Żuławami i zachodnią Warmią. Tutaj, przy północno wschodnim wietrze, napływać będzie znad Bałtyku chłodne powietrze, w którym temperatura sięgnie zaledwie 4, 6-ciu stopni, a na Kaszubach lokalnie zaledwie 2, 3 stopnie. Zatem, rozkład temperatury przebiegać będzie na osi od południowego wschodu po północny zachód.

Barycznie nadal pozostawać będziemy w obszarze rozległego niżu z dwoma ośrodkami, nad południowymi akwenami Morza Północnego, a u nas w kształcie elipsy z długą osią biegnącą od Kujaw po Białostocczyznę. W ciągu dnia dość szybko rozbudowujący się wyż spychać będzie stopniowo dyssypujący, główny ośrodek niżowy nad środkowe Niemcy. Natomiast drugi ośrodek niżowy, też stopniowo wypełniający się zimnym powietrzem, kierować się będzie nad Białoruś. Bruzda niskiego ciśnienia, łącząca oba ośrodki niżowe głównym frontem atmosferycznym, oddzielać będzie od siebie dwie masy powietrza, ciepłego, ustępującego w kierunku południowym od napierającego od północy powietrza chłodnego. Po ciepłej stronie, wiatr nadal południowo zachodni, przeważnie umiarkowany. Natomiast po chłodnej stronie bruzdy niskiego ciśnienia północno wschodni, z tendencją do stopniowego wzmagania się do dość silnego, głównie w pasie wybrzeża oraz Żuław Wiślanych i dolnej Wisły.

W nocy, kiedy to rozbudowujący się szybko wyż wchodzić będzie nad Skandynawię, u nas ciśnienie stale będzie wzrastało, nad ranem sięgając już nieco ponad 1015 hPa nad Pomorzem Zachodnim i w całym kraju wiatr przejdzie na północno wschodni, przeważnie umiarkowany, tylko na południowym wschodzie jeszcze słaby. Nadal utrzymywać się będzie duże zachmurzenie, wciąż grube i opadowe, tylko na Pomorzu z przyległościami już bezopadowe piętra niskiego. Na pozostałym obszarze kraju nadal utrzymywać się będą opady, głównie deszczu, lokalnie deszczu ze śniegiem, w górach i na wyniesieniach terenowych już opady śniegu. Temperatura ułożona strefowo od najniższej na północy kraju, gdzie lokalnie może zejść do około zera, natomiast najcieplejszy będzie południowy wschód, tutaj około 7-miu, 8-miu stopni.

Jutro, szybko rozbudowujący się wyż z ciśnieniem około 1037 hPa nad północną Skandynawią, obejmować będzie cały obszar kraju, kierując do nas po jego wschodniej stronie coraz chłodniejsze powietrze pochodzenia arktycznego, ulegające transformacji podczas przepływu nad coraz cieplejszym podłożem. Postępować ono będzie za głównym frontem chłodnym, już od rana wchodzącym nad Warmię, Mazury i Suwalszczyznę, prowadząc opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w tylnej części frontu przechodzące w opady śniegu. W ciągu dnia, przesuwając się w kierunku południowym, będzie stopniowo wypierało na południe i południowy wschód resztki powietrza polarnego. W górach opady deszczu i deszczu ze śniegiem, przechodzić będą w opady śniegu. Najdłużej resztki ”ciepła” utrzymają się na południowym wschodem, ale w nocy z niedzieli na poniedziałek i tam zagości lekki mróz, a słabe opady śniegu wciąż spodziewane są w pasie przygranicznym od kolana Bugu na północy po niemal całe Karpaty na południu.

Ryszard Olędzki,

1 kwietnia 2023r., godz. 7.00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Mińska Mazowieckiego

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)