Pogoda w Miliczu

Przekroczenie średniodobowe dla PM10:
Przekroczenie średniodobowe dla PM10

Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) dla pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu.
Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10
Analiza wyników pomiarów pyłu zawieszonego PM10 za okres od 01.01.2025 r. do 24.02.2025 r. ze stacji PMŚ: w Nowej Rudzie przy ul. Jeziornej, Lubaniu przy ul. Ludowej i Chojnowie przy ul. S. Małachowskiego wskazuje na ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10 (ponad 35 dni ze stężeniem powyżej 50 µg/m3) na terenie gmin miejskich: Nowa Ruda, Lubań i Chojnów.

Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu zawieszonego PM10
Ludność zamieszkująca obszar, na którym w 2025 r. istnieje ryzyko przekroczenia średniodobowego poziomu dopuszczalnego dla pyłu PM10: 52,3 tys.
Wrażliwe grupy ludności
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób sercowo-naczyniowych (zwłaszcza niewydolność serca, choroba wieńcowa),
• osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego (np. astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc),
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz dzieci,
• osoby z rozpoznaną chorobą nowotworową oraz ozdrowieńcy.

Zalecane środki ostrożności W przypadku nasilenia objawów chorobowych zalecana jest konsultacja z lekarzem.
Zaleca się również:
- zwiększenie nadzoru nad osobami przewlekle chorymi, w tym niepełnosprawnymi,
- prowadzenie szerokiej edukacji adresowanej przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz ich prawnych opiekunów, dotyczącej problemu zanieczyszczonego powietrza oraz możliwych zachowań i czynności zmniejszających ryzyko narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń w tym pyłu zawieszonego.

Ostrzeżenie ważne do: 2025-12-31 23:59:00
Aktualizacja: 2025-03-10 07:48:00

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Pogodę w Polsce kształtuje wydłużona zatoka układu niskiego ciśnienia z dwoma ośrodkami: główne centrum znajduje się nad Morzem Norweskim, a wtórny ośrodek nad północną Skandynawią. Choć przez obecność górnego klina wciąż pozostajemy pod wpływem południowej cyrkulacji to nad zachodnią, południową i centralną częścią naszego kraju znajduje się strefa pofalowanego frontu chłodnego związanego z tą zatoką. W większości Polski obecne jest jeszcze rozgrzane powietrze zwrotnikowe, które charakteryzuje się widocznym zmętnieniem, lecz na zachodnich krańcach Polski daje już o sobie znać chłodniejsze powietrze polarne. W związku z obecnością dwóch termicznie różnych mas powietrza od Grecji przez Bałkany, Niemcy, Cieśniny Duńskie i dalej nad Norwegią biegnie wstęga prądu strumieniowego, którego prędkość w rdzeniu osiąga około 150 km/h.

W ciągu dnia główne centrum niżu zacznie zanikać, a jego rolę przejmie wtórne centrum znajdujące się nad północną Skandynawią. Górny klin znajdujący się nad wschodnią Europą, który jest odpowiedzialny za blokadę strefowej cyrkulacji zaczyna słabnąć. W efekcie tego w kierunku cyrkulacji mas powietrza zacznie się pojawiać coraz więcej składowej zachodniej. Linia frontu chłodnego przesunie się na wschód, przez co strefa jego zachmurzenia obejmie większość kraju. Przy słabnącym górnym klinie centrum niżu znad północnej Skandynawii zacznie się przemieszczać w rejon Morza Barentsa, a w wycofującej się na północ zatoce powstawać będą kolejne płytkie, wtórne ośrodki niżowe. Pojawianie się tych wtórnych centrów powodować będzie powstawanie kolejnych zafalowań na linii chłodnego frontu atmosferycznego.

Polarne powietrze napływające do nas za frontem chłodnym pochodzi z północnego Atlantyku. Wpierw dotarło ono w rejon Basenu Morza Śródziemnego, gdzie zaczęło ulegać ogrzewaniu od podłoża i stamtąd wraz z południową adwekcją zaczęło docierać do nas. Wciąż ulega ono transformacji przez ogrzewanie od podłoża, przez co powoli zmniejsza się kontrast termiczny między tym powietrzem, a wypieranym przez nie powietrzem zwrotnikowym, które z kolei w naszych szerokościach geograficznych ulega ochładzaniu. Najcieplej będzie w centrum i na wschodzie kraju – tam temperatura maksymalna osiągnie +25°C do +27°C. Na zachodzie, południowym zachodzie oraz na obszarach podgórskich będzie chłodniej – z temperaturą maksymalną w przedziale od +17°C do +20°C. Temperatury minimalne w nocy utrzymają się na dwucyfrowym poziomie w centrum i na wschodzie (+11°C do +13°C), natomiast w pozostałej części kraju mogą spaść poniżej +10°C.

Zachmurzenie w prawie całym kraju będzie małe do umiarkowanego, jednak na południu i zachodzie wzrośnie miejscami do dużego – w związku z oddziaływaniem strefy pofalowanego frontu chłodnego. W ciągu dnia, ze względu na dużą chwiejność atmosfery, nastąpi rozwój chmur kłębiastych typu Cumulonimbus, które przyniosą przelotne opady deszczu oraz lokalne burze – możliwe niemal na całym obszarze kraju. Zjawiska te mogą utrzymywać się również w godzinach nocnych. Wiatr ze względu na niewielki gradient baryczny będzie na ogół słaby do umiarkowanego, z kierunków południowych. Pod koniec dnia na zachodzie zmieniać się będzie na zachodni. W czasie burz oraz w pobliżu chmur burzowych Cumulonimbus wiatr może być chwilami silniejszy, osiągający w porywach 40–60 km/h.

Aleksandra Kulpińska, 18 kwietnia 2025 r.

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Mapa radarowa

Mapa radarowa - maksymalna odbiciowość CMAX
Źródłem pochodzenia danych jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy.
Dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego zostały przetworzone.

Źródło: IMGW


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Wyładowania w pobliżu Milicza

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)