Pogoda w Miliczu

Silny mróz:
Woj. dolnośląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o silnych mrozach

Województwo dolnośląskie powiaty: Jelenia Góra, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki i wałbrzyski.
Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy lokalnie około -15°C. Temperatura maksymalna w dzień od -3°C do -1°C. Wiatr o średniej prędkości od 5 km/h do 10 km/h.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-02-07 09:00:00
Aktualizacja: 2023-02-05 17:32:35

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

W niedzielę zakończył się na chwilę okres z dynamiczną pogodą, którą kształtowały wędrujące głębokie niże znad Atlantyku. Teraz przed nami kilka dni spokoju z umiarkowanym i silnym mrozem głównie na południu kraju, oraz z większą ilością słońca zmiennym zachmurzeniem a tak, że z przelotnymi słabymi opadami śniegu. W nocy z soboty na niedzielę i niedzielę znad obszaru Irlandii przez Wyspy Brytyjskie i dalej na północny wschód rozpoczął wędrówkę silny układ wysokiego ciśnienia 1046 hPa, którego ośrodki rozbudowały się również nad obszarem zachodniej części Polski. Ośrodek, który ulokowany jest od niedzieli nad obszarem zachodni Polski. Powoli się umacnia, w południowo zachodniej, oraz centralnej części kraju stacje synoptyczne odnotowują wysokie wartości ciśnienia rzędu 1040-1042 hPa, ośrodek powoli przemieszcza się nad wschodnią część Polski.

Spoglądając na mapy analityczne poziomu 700 hPa, dokładniej na ułożenie izohips oraz kierunku i prędkości wiatru widać, że występuje adwekcja (napływ) chłodnych mas powietrza arktycznego o cechach morskich, znad północno zachodniej części Europy o uśrednionej prędkości od 25 do 35 km/h. W ciągu dnia na wschodzie, w centrum i południu niewielkie rozpogodzenia. Na południowym zachodzie lokalnie bezchmurnie. Na północy i północnym – wschodzie strefa rozmywającego się frontu okluzji, zachmurzenie duże do całkowitego oraz słabe opady śniegu. Wiatr na wschodzie i północnym – wschodzie słaby z kierunku północno – zachodniego 10-20 km/h, na pozostałym obszarze zmienny okresami z kierunku północnego i północno – wschodniego 5-15 km/h. Temperatura maksymalna od -2/0 stopni, na południowym wschodzie do 2 stopni Celsjusza na północnym zachodzie.

Na obecnych zobrazowaniach satelitarnych w paśmie podczerwieni, dobrze widoczna jest nad Morzem Bałtyckim strefa zokludowanego frontu atmosferycznego, który obecnie jest w fazie frontolizy, czyli rozmywania/zanikania. https://www.chmi.cz/files/portal/docs... . W strefie rozmywającego się frontu atmosferycznego od rana do południa dominować będzie zachmurzenie , piętra średniego oraz niskiego. Wielkość zachmurzenia SCT-3/8-4/8 umiarkowane przez chmury piętra średniego typu Stratocumulus, oraz całkowite przez chmury piętra niskiego Stratus BKN-5/8-7/8 i tu możliwe słabe przelotne opady śniegu. Na północnym zachodzie zachmurzenie duże i całkowitego BKN-5/8-7/8, OVC-8/8 przez chmury piętra średniego typu Altocumulus, Altostratus oraz niskiego Stratus. W pasie Polski południowo zachodniej środkowej, wschodniej oraz północno wschodniej przeważać będzie czyste niebo na ogół pozbawione chmur. W części południowej i południowo wschodniej, zachmurzenie całkowite OVC-8/8 przez chmury typu Stratocumulus. Po południu i wieczorem frontu przemieści się bardziej na południowy wschód kraju.

W kolejnych dniach należy spodziewać się przede wszystkim wysokiego ciśnienia, zmiennego zachmurzenia, jak i również słabych przelotnych opadów śniegu. W ciągu dnia temperatura wzrastać będzie do zera stopni Celsjusza głównie na północy kraju, nocami będzie spadać mocno w dół, i minimalnie wyniesie na krańcach południowych i południowo wschodnich kraju, do -10/14 stopni lokalnie do -15/-17 stopni Celsjusza. W pozostałej części Polski temperatura minimalna wyniesie do -8/-4 stopnie, w strefie nadmorskiej do -3 do 1 stopnia Celsjusza.

WYJAŚNIENIE: Wyznaczanie prędkości i kierunku adwekcji mas powietrza wylicza się w obecnym przejściowym okresie z poziomu 700 hPa ok. 3 km n. p. m. ) zależnie od poziomu przegrzania. Z kolei rodzaj adwekcji z baroklinowości. Co to baroklinowość po krótce można przeczytać tu: https://lowcyburz.pl...

Wielkość zachmurzenia:

NSC - bez istotnych chmur SKC - niebo bezchmurne FEW - zachmurzenie 1/8-2/8 SCT - zachmurzenie 3/8-4/8 BKN - zachmurzenie 5/8-7/8 OVC - zachmurzenie 8/8

Dawid Gackowski, 6 luty 2023; 04:27

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Milicza

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)