Pogoda w Mielcu

Burze:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie drugiego stopnia o burzach

Województwo podkarpackie wszystkie powiaty.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu do 35 mm, lokalnie do 50 mm oraz porywy wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenie ważne do: 2024-05-20 22:00:00
Aktualizacja: 2024-05-20 06:04:26

Źródło: RSO


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Trwa przebudowa pola barycznego w środkowej troposferze, zmienia swoje ułożenie elipsoidalny górny niż na poziomie 500 hPa z dwoma centrami – nad północnymi Niemcami i Zatoką Biskajską. Jego oś wielka NE – SW przemieszcza się zgodnie z ruchem wskazówek zegara na N – S, tym samym górny niż obejmujący zachodnie regiony naszego kraju przemieszcza się na zachód, zmniejsza się więc nieco możliwość wystąpienia w tym regionie intensywnych burz i opadów przelotnych.

Jednocześnie nad Skanią rozbudowuje się klin wyżowy związany z wyżem znad Rosji. Tworzy on wraz ze wspomnianym już niżem nad Niemcami z zachodem kontynentu oraz niżem znad północy Półwyspu Skandynawskiego układ Ω o niemal równoleżnikowej osi wschód – zachód, z odchyleniem na NW. Dzięki temu po jego południowej krawędzi transportowane jest ciepła masa powietrza znad południowych regionów kontynentu, głównie Bałkanów i Morza Śródziemnego. Procesy te możemy obserwować na prognostycznych mapach ECMWF topografii względnej 500 – 1000 hPa: https://charts.ecmwf.int/products... Jak widać maksymalna adwekcja ciepła będzie miała miejsce w środę – czwartek i utrzymywać się będzie niemal do końca miesiąca. Zapewni to wartości temperatury maksymalnej rzędu 25-28°C z przelotnymi opadami i burzami.

Wczoraj niemal w całym kraju zanotowano mniej lub bardziej intensywne zjawiska konwekcyjne, opady przelotne i burze, w województwie zachodniopomorskim obserwowano nawet trąbę powietrzną. Niestety lokalne, izolowane opady, przynoszące gdzieniegdzie podtopienia nie przyczyniły się do poprawy warunków wegetacji roślin i sytuacji zagrożeń pożarowych w lasach, gdzie nadal jest ono znaczne lub bardzo duże: https://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/ . W wielu regionach, w tym w centrum w na wschodzie opadów nie zanotowano.

Dzisiaj przy umiarkowanym lub dużym zachmurzeniu możemy spodziewać się w godzinach około i popołudniowych rozwoju konwekcji termicznej i wystąpienia opadów przelotnych i burz. Obserwujemy je również przed południem w wąskim pasie od środkowej Wybrzeża po Lubelszczyznę: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Obszar niskiego ciśnienia, związany z niżem znad Niemiec, charakteryzuje się małym gradientem ciśnienia. W takich warunkach powstające i rozwijające się obszary burzowe, tak pojedyncze chmury Cumulonimbus, jak i złożone z nich komórki burzowe pozostawać będą niemal stacjonarne. W związku z tym lokalnie wielkość opadu może powodować zagrożenia podtopieniami i zalewaniem ulic w miastach. Warto zwrócić uwagę na prognostyczne mapy zachmurzenie przez chmury średnie i wysokie, obrazujące powstawanie rozrastających się w godzinach popołudniowych plamy wypiętrzeń górnej granicy komórek konwekcyjnych. Wzrost temperatury do 22-25°C sprzyjać będzie rozwojowi konwekcji; słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków zmiennych, przy burzach może być porywisty. Jutro cieplej, na ogół bez opadów, w środę możliwe opady przelotne i burze.

„Gdy Bernard (20 V) grzmi i deszczy, czerwiec z pogodą, a lipiec z wodą”

Ryszard Klejnowski

20 maja, poniedziałek, 141 dzień 2024 roku; 7:15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Mielca

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)