Pogoda w Międzychodzie


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Bezchmurne, błękitne niebo nad centralnym pasem kraju między wschodnimi obszarami odchodzących, wczorajszych chmur trenu pofrontowego, a nadciągającymi z zachodu kolejnymi pasmami chmur wysokich i średnich, to zapowiedź kilku pogodnych dni obejmujących okres Świąt Wielkanocnych. Mimo znacznej dynamiki atmosfery powodowanej przez prąd strumieniowy, otaczający niż w rejonie Irlandii i środkowej Anglii, skierowany po południowej stronie tego układu na wschód, przez Portugalię i Hiszpanię nad Morze Śródziemne aż po Bałkany, nam szykuje się zmiana adwekcji z czysto zachodniej na południowo zachodnią, co poprowadzi masy suchszego i wyraźnie cieplejszego powietrza nad obszar Polski.

Jeszcze tylko przejść musi przez Niemcy i zachodnią Polskę niewyraźna strefa chmur frontu ciepłego, może na Pomorzu Zachodnim spadnie kilka kropel z chmur średnich, a po tym w wycinku ciepłym niżu mamy darowane trzy dni rozkwitu wiosny. Tworzący się grzbiet fali górnej zajmie Bałkany i skierowany będzie osią nad zachodnią Ukrainę i Białoruś, przy podłożu wystąpi stopniowy wzrost ciśnienia, a frontowe systemy chmurowe oddalają się od naszego kraju. Paradoksalnie w tym samym okresie na wybrzeżach Półwyspu Iberyjskiego i w pasmach górskich Hiszpanii i Maroka wróciła zima, także południowe, z reguły słoneczne skłony Alp są w pełnym zachmurzeniu i silnych opadach deszczu na dole a śniegu wysoko. Mało tego, front chłodny przeszedł już poprzednio przez Azory i oceaniczną wyspę Maderę, dotarł teraz do Wysp Kanaryjskich.

U nas „uderzenie ciepła”, po nocy bez spadków temperatury poniżej 4-8 stopni, temperatura przy pełnym słońcu będzie szybko wzrastała i w ciągu dnia w wielu miejscach dojdzie do 18 stopni, gdzieniegdzie osiągnie poziom ponad tą granicą. Bieg temperatury najlepiej wyrażony jest w meteorogramie, tutaj poza średnią temperaturą przedstawianą czerwoną linią poprzez pionowe kreseczki podawana jest też maksymalna temperatura prognozowana dla podłoża. Można też spojrzeć na mapy „temperatura powierzchni gruntu” i zauważyć, jak różnią się obszary zurbanizowane w centrum i na południu kraju od pomorskich i mazurskich lasów, pól czy wód powierzchniowych – te zachowują jeszcze przedwiosenne cechy. Także Bałtyk jest chłodny, przy wybrzeżach około 6 stopni, w centralnej części 4 stopnie, a w Zatoce Botnickiej i Fińskiej jeszcze lód.

Jutro już w przeważającej części kraju pełne słońce, temperatura w wielu miejscach przekroczy 20 stopni, podobnie będzie w Wielkanocną Niedzielę, może trochę więcej wysokich cirrusów i nieco średnich altocumulusów. W całym kraju południowy wiatr, o wyraźnym rytmie dobowym, w ciągu dnia najsilniejszy, z porywami na południu do 12-15 m/s, słabnący wieczorem, we nocy i nad ranem cisza. Podobnie zapowiada się drugi dzień Świąt, ale wieczorem i w nocy od zachodu wejdzie kolejny front chłodny i we wtorek zamiast świątecznych 22 stopni będzie niecałe 12.

Maciej Ostrowski, 29 marca 2024; 07:35

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Międzychodu

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX



Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)