Pogoda w Michałowicach


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Na animacji zdjęć satelitarnych obejmujących całą Europę z przyległościami i północną część Atlantyku widać nad środkową częścią Europy napływ systemów chmurowych z SW na NE, krawędź tego zachmurzenia sięga do południowej połowy Polski, a nad Alpami, Bawarią i Czechami i dalej na południe i wschód istnieje kilka wyraźnych, kolistych czy owalnych systemów zachmurzenia konwekcyjnego, nie połączonych ze sobą, ale wędrujących na E i NE. W ten sposób uwidacznia się przechodzenie przez nasz rejon Europy środkowej zatoki w polu górnym, doskonale widocznej na mapach TB500 hPa. W tylnej części zatoki nie ma istotnego zachmurzenia, pojawi się dopiero w ciągu dnia, bowiem napływ trochę chłodniejszego i wilgotnego powietrza sprzyja co najmniej umiarkowanej konwekcji, a w godzinach popołudniowych także burzom.

Kolejny wyraźniejszy, podręcznikowy przykład to zachmurzenie frontowe dojrzałego niżu, sięgającego znad Atlantyku do Irlandii i zachodniej Anglii, w kształcie trójgwiazdy – na N i NW front okluzji, na południe ciepły, a na SW chłodny. Z dalszych prognoz numerycznych tego pola wynika, że ruch niżu znad Atlantyku zakończy się w formie kolejnej zatoki, ale zatrzymującej się nie nad Europą środkową, tylko na granicy kontynentu, nad Anglią, Zatoką Biskajską, częścią Francji i Morza Północnego. W ten sposób utworzą się w perspektywie przyszłego tygodnia warunki do kolejnego w tym roku uderzenia fali ciepłego, silnie wygrzanego powietrza pochodzenia podzwrotnikowego, płynącego znad Hiszpanii i zachodniej części Morza Śródziemnego. Taki napływ latem zawsze kończy się aktywnym przejściem frontu chłodnego, co do określenia czasu jego przejścia za wcześnie pisać.

To w perspektywie kilku dni, na razie trwa jeszcze typowy napływ masy chłodniejszej od podłoża znad Morza Północnego i Norweskiego przez Niemcy, co dobrze widać na prognostycznych mapach trajektorii napływu https://www1.wetter3.de... Na południe od tego strumienia morskiego powietrza „kisi” się nad południową częścią Europy środkowej masa lokalnie przetransformowana, z pozostałością dawnego systemu frontowego, z widocznym i aktywnym rozwojem konwekcji w ciągu kolejnych dni. Sięga ona nad południe i wschód kraju, z niej wychodzi strefa umiarkowanych opadów nad Małopolską zdążająca nad Lubelszczyznę, także nad Dolnym Śląskiem pojawiają się opady przechodzące wraz z chmurami średnimi przez pasmo Sudetów.

W ciągu dnia, jak wynika z naszego modelu, już od godziny 14 aż do wieczora występować będą nad centralną częścią kraju, w dwóch pasach – jeden od Mazur przez Mazowsze, Ziemię Łódzką i Wieluńską po Śląsk Opolski, drugi od Zatoki Gdańskiej przez Kujawy, Wielkopolskę po Dolny Śląsk – chmury Cb rozwijające się do stadium opadu przelotnego i burzy. Pasma opadowe przemieszczać się będą na wschód, tracąc nad bardziej wysuszonymi rejonami Mazowsza i Podlasia wydajność opadową i skończyć się to może tam jedynie rozwojem chmur Cb i burzą, niekoniecznie z silnym deszczem.

W czasie maksymalnego rozwoju konwekcji i trwania burzy spodziewać można się także uderzenia szkwału spod chmur Cb, ale poza takimi miejscami nie będzie już dokuczliwego wiatru. Temperatury wyrównane, w godzinach porannych 16-18 stopni, w obszarach poza zachmurzeniem warstwowym wzrost do 23-24 stopni, wówczas pojawią się już chmury konwekcyjne i zatrzymają wzrost temperatury, zaś tam gdzie spadnie więcej deszczu przelotnego nastąpi spadek do 14-16 stopni. Pamiętajmy też, że temperatura w obszarach zurbanizowanych jest zawsze wyższa, nawet kilka stopni od „pozamiejskiej” nie mówiąc o temperaturze w obszarach podmokłych lasów czy nad akwenami. Mapy temperatury podłoża prezentowane w naszym modelu nawet co godzinę https://bardzotest.meteo.pl/ doskonale pokazują te różnice, szczególnie w godzinach wieczornych, kiedy obszary pozamiejskie już stygną a aglomeracje dalej są wygrzane.

Maciej Ostrowski, 13 czerwca 2024; 07:45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Michałowic

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)