Pogoda w Makowie Podhalańskim

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Nad Atlantykiem, w zwyczajnym klimatologicznie miejscu utrzymuje się rozległy i głęboki niż (975 hPa), jego fronty dochodzą pod Szkocję i Irlandię, dalej będą przesuwały się na wschód, nad kontynent europejski. Za nim widać na zdjęciach satelitarnych w paśmie IR https://www.chmi.cz/files/portal/docs... wrzecionowatą strukturę chmur średnich i niskich - podręcznikowy obraz fali na froncie – struktura też szybko wędruje na wschód wzdłuż 50 równoleżnika. Jest to już typowo jesienny obraz sytuacji synoptycznej na północnym Atlantyku, z prognoz wynika, że front okluzji niżu islandzkiego wejdzie w sobotę po południu od zachodu nad Polskę i szybko, w niecałą dobę przeleci do wschodnich granic. Za nim masa o znacznej chwiejności, z przelotnymi opadami deszczu i zmiennym zachmurzeniem oraz silnym, zachodnim wiatrem.

Charakterystyczne dla jesieni na Atlantyku, ale w jego zwrotnikowej części jest też występowanie cyklonów tropikalnych – silnych wirów o średnicy 500-800 km, które początkowo idą dość wolno na zachód nad ciepłymi wodami w strefie pasatowej, dochodząc do zachodniej krawędzi podzwrotnikowego wyżu azorskiego skręcają ku północy, a następnie na NE i czasem włączają się w cyrkulację zachodnią. Jeśli cyklon tropikalny wciśnie się przez Wyspy Karaibskie nad Zatokę Meksykańską to czyni tam znaczne spustoszenia, głownie poprzez gwałtowne deszcze, podniesienie się poziomu wody w morzu, gwałtowne falowanie i oczywiście niszczący wiatr. Aktualny cyklon IAN przechodzi od zachodu przez Florydę, będzie jeszcze dzień czy półtora szedł wzdłuż wybrzeży Georgii i południowej Karoliny, potem zaniknie nad chłodniejszymi wodami i na skutek tarcia o ląd. Cyklony tropikalne nie docierają do Europy, jesteśmy poza ich zasięgiem, ale niektóre relacje medialne brzmią tak, jakby to zagrożenie było tuż, tuż…

Zaburzenie na głównym froncie w Europie południowo-środkowej sięga od wczoraj nad południe kraju, wczoraj w formie pełnego zachmurzenia średniego i nieznacznych opadów deszczu na Podkarpaciu i Roztoczu, dzisiaj deszcz wyjdzie szerszą ławą od Słowacji i Moraw i przechodzić będzie z niewielką, a na południu kraju z umiarkowaną intensywnością, na południe od linii Opole, Łódź, Warszawa, Siedlce, Białystok. Nasz model prognozuje intensywność deszczu w górach i na pogórzach 4-6 mm/h, na mniej urozmaiconym terenie 2-3 mm/h, padać będzie 3-5 godzin. Wędrówka niewielkiego ośrodka niżowego będzie krótkotrwała, szybko przejdzie przez Podkarpacie, potem wejdzie na Wołyń i Błota Poleskie, dalej nad rejonem Pskowa pogłębi się, ale nie będzie już działał nad obszar Polski.

Pomiędzy tymi dwoma systemami zachmurzenia i opadów pas pogodny, w dzień o mniejszym, podinwersyjnym zachmurzeniu konwekcyjnym, wieczorem i w nocy bez chmur, ciągnący się od Hiszpanii przez Francję, środkowe i północne Niemcy i północną Polskę. Tutaj bez opadów, natomiast miejscami w nocy i nad ranem powstawać mogą płaty mgły, likwidowane przez słońce dopiero rano, z mgłą może łączyć się mżawka lub zawilgocenie podłoża – szczególnie dróg. Dłuższe wieczorne i nocne rozpogodzenia to też spadki temperatury w okolice 2-5 stopni, tam gdzie więcej chmur średnich czy nawet wysokich spadek nie będzie tak silny. W dzień dość ciepło, w słonecznych okolicach do 16-17 stopni, pod chmurami i na północy kraju nieco mniej – 12-14 stopni.

Takiej pogody doświadczymy w zachodniej, centralnej i północnej Polsce tylko dzisiaj i jutro do godzin południowych, zbliżanie się frontu od zachodu to wzrost prędkości południowego wiatru, potem deszcz, a po przejściu frontu skręt wiatru na zachodni i występowanie porywów i przelotnych deszczy w niedzielę. Pora przyzwyczajać się do dynamiczniejszych, jesiennych zmian w pogodzie.

Maciej Ostrowski, 30 września 2022; 08:00

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Już tylko tydzień do rozpoczęcia kursu „PODSTAW METEOROLOGII” organizowanego przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Poznać można, nie wychodząc z domu, podstawy pozwalające zrozumieć zmienność pogody : w tym procesy termiczne w atmosferze oraz zmian fazowych wody, rozpoznawanie chmur i wskaźniki prognostyczne z nich wynikające, ruch w atmosferze, cyrkulację i klimat strefy umiarkowanych szerokości.

Od poniedziałku tydzień zerowy z informacjami o sposobie pracy w kursie, wykłady rozpoczną się od 8 października w formie cotygodniowego przedstawienia 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. W każdym tygodniu słuchacze wykonują zadania indywidualne czy zespołowe lub rozwiązują testy. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali na SGGW w Warszawie, transmitowane przez internet dla wszystkich zapisanych, tu odpowiedzi na pytania.

Kursy w tej formie prowadzony jest już od kilku lat, tak więc formuła jest dopracowana i pozwala na wchłonięcie znacznej wiedzy meteorologicznej. Zapraszamy zainteresowanych, kurs jest krótki (8 tygodni), ale intensywny. Więcej informacji i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Makowa Podhalańskiego

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)