Pogoda w Łukowie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Drugi dzień pierwszego jesiennego weekendu nie będzie już tak spokojny i pogodny jak wczorajszy, przeważać będzie umiarkowane zachmurzenie, w ciągu dnia wzrastające do dużego, szczególnie na południu kraju. Tam też spodziewać się należy wystąpienia słabych ciągłych lub przelotnych opadów deszczu Wieczorem, w nocy i jutro przelotne opady mogą wystąpić w całym kraju Będzie nieco cieplej niż wczoraj, temperatura wyniesie od 14 na północnych wschodzie do 18-19 stopni Celsjusza na południowym zachodzie Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z kierunków południowych.

Taki typ pogody zawdzięczamy ustępującemu na wschód klinowi wyżu znad Morza Czarnego, a postępujące pogorszenie pogody dzisiaj i jutro nasuwającej się od północnego zachodu zatoce intensywnego niżu znad Morza Norweskiego, ciśnienie w jego centrum wynosi około 970 hPa. Jego czapę chmurową i szybkie przemieszczanie się na południowy wschód możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach radarowych https://www.eumetnet.eu/activities... . Płytki niż znad Węgier przemieszcza się nad północny wschód, związane z nim zachmurzenie i opady zaznaczą się na południu kraju.

Wspomniany aktywny niż znad Morza Norweskiego dzisiaj i w najbliższych dniach będzie niejako „nurkował” na południe, obejmując swoim zasięgiem centralną część kontynentu od Wysp Brytyjskich przez Polskę po Białoruś i Rosję. Związane z tym będą mniej lub bardziej gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak silny i porywisty wiatr oraz intensywniejsze opady deszczu. Efektem zmian sytuacji barycznej będzie spodziewany w drugiej połowie tygodnia wzrost temperatury nawet do 20℃ na południu kraju.

Podczas gdy my możemy w miarę spokojnej atmosferze spędzać najbliższe dni, nad Atlantykiem uaktywniają się cyklony tropikalne. U wybrzeży Kanady grasuje post-tropikalny cyklon FIONA. Jego intensywność i trajektorię można śledzić na mapach NOAA https://www.nhc.noaa.gov/refresh... . W szczycie swojej aktywności ciśnienie w jego centrum spadło do 931 hPa, niższe od zanotowanego u wybrzeży Kanady dotychczasowego rekordu 940 hPa w 1977 roku. Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA przewiduje z 65% prawdopodobieństwem, że w tym roku aktywność huraganów (cyklonów tropikalnych) będzie większa niż przeciętna. Przewiduje się, że w sezonie do 30 listopada może wystąpić 14 do 21 cyklonów, w tym 3 do 6 kategorii 3,4 i 5. O tym czy i jak cyklony tropikalne, które słabnąc przenikają w umiarkowane szerokości geograficzne, jak np. FIONA wpływają na pogodę w Europie i naszym kraju – w komentarzu w najbliższą sobotę.

Ryszard Klejnowski

25 września, niedziela, 268 dzień 2022 roku; 7:30

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (1 października) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych.

Omówiona zostanie budowa atmosfery, podstawowe procesy w niej zachodzące (pochłanianie i oddawanie ciepła, zmiany fazowe wody), tworzenie się chmur, rozpoznawanie istotnych gatunków chmur i wynikające z ich zmian wskaźniki prognostyczne, ruch w atmosferze, cyrkulacja globalna i szczegółowiej cyrkulacje i klimat strefy umiarkowanych szerokości. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.

Wszystkie wykłady są w formie pokazów po 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali transmitowane dla wszystkich poprzez platformę kontaktu internetowego, poświęcone wyjaśnieniu zagadnień podanych w wykładzie lub odpowiedzi na pytania słuchaczy, z możliwością zadawania pytań i natychmiastowych odpowiedzi prowadzącego.

Proponowana nowoczesna formuła zdalnego nauczania poprzez platformę internetową umożliwia dostęp do wiedzy dla każdego zainteresowanego, uczestnicy szkolą się w dogodnym dla siebie czasie, z dowolnego miejsca, nie ponoszą więc kosztów i czasu na uciążliwe dojazdy na zajęcia, co jest zdecydowaną korzyścią w porównaniu do zajęć stacjonarnych. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się rolnictwem oraz rekreacją na wolnym powietrzu – szczególnie na wodzie i w górach.

Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Łukowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)