Pogoda w Lubaczowie

Oblodzenie:
Woj. podkarpackie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o oblodzeniu

Województwo podkarpackie powiaty: bieszczadzki, jasielski, Krosno, krośnieński, leski i sanocki.
Prognozuje się zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu, powodujące ich oblodzenie. Temperatura minimalna około -2°C, temperatura minimalna przy gruncie około -3°C.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-12-07 09:00:00
Aktualizacja: 2022-12-06 14:03:14

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Kończy się okres panowania późno-jesiennego wyżu - ciśnienie stopniowo, ale wyraźnie spada, a centrum wyżu północno rosyjskiego wycofało się znad Skandynawii pozostawiając odnogę (klin) nad wschodnią Ukrainę i Morze Czarne. Drugi istotny wyż widoczny na mapach Europy i północnego Atlantyku przywędrował znad mroźnej Arktyki Kanadyjskiej i ma centrum 1045 hPa między Grenlandią a Islandią, nie ma natomiast wyżu azorskiego, w jego normalnym miejscu, nad Azorami, znajduje się centrum niżowe o ciśnieniu 1000 hPa z tendencją do dalszego spadku, a prognozy przewidują powolny ruch tego układu w kierunku Półwyspu Iberyjskiego.

Najważniejszym dla przyszłej pogody w obszarze zachodniej i środkowej Europy jest pogłębiający się niż nad Morzem Norweskim i Skandynawią, przemieszcza się na południe w tylnej (zachodniej) części doliny fali górnej, której oś przebiega od Skandynawii przez Polskę, Rumunię na Bałkany i zachodnią Grecję aż po Cyrenajkę (NE część Libii). Centrum niżu skandynawskiego ma teraz 992 hPa, będzie się toczyło nad Morzem Norweskim, jednocześnie pogłębiająca się zatoka spowoduje odtworzenie jutro wtórnego niżu nad Bałtykiem, Łotwą i Estonią z ciśnieniem 995 hPa.

Wraz z „nurkujący” niżem następuje wlew chłodniejszego powietrza znad Arktyki prosto na południe, nad Anglię, Benelux, północne Niemcy, Normandię. Część tego powietrza napłynie też nad teren Polski, ale już w orbicie niżu bałtycko-łotewskiego, czyli z zachodu, a nie prosto z północy. Napływać będzie powietrze arktyczne, ale morskie, ukształtowane nad nie zamarzniętymi wodami arktycznymi. Morze Norweskie ma do 72 równoleżnika temperaturę 7-8 stopni, przy Szkocji nawet 12-11 stopni, jest więc ciepłe https://www1.wetter3.de/fax_dt.html . Chłodna masa powietrza znad Arktyki będzie się ogrzewać od morskiego podłoża, już na zdjęciach satelitarnych widoczny jest obszar komórek konwekcyjnych. Tak więc mimo powietrza arktycznego rodu nie czeka nas ochłodzenie, ale zdecydowanie większa dynamika procesów w atmosferze.

Nad krajem i w bliskiej okolicy też zaczyna się coś dziać, zapomniany wir niżowy dryfujący znad Adriatyku uaktywnił się na głównym froncie i utworzył charakterystyczną strefę chmur i opadów okalającą niewielki niż, który obecnie jest nad południem kraju i Morawami oraz zachodnią Słowacją. Na południu kraju pada słaby deszcz, wyżej na pogórzach śnieg z deszczem, w górach możliwy mokry śnieg. Opady przemieszczać się będą ku NE, wchodząc na wschodzie kraju nad podłoże o temperaturze poniżej zera. Na słabiej zadbanych drogach, na wiaduktach i mostkach może pojawiać się, szczególnie w nocy i rano, nieznaczne oblodzenie. W miarę ruchu tej strefy opadów na wschód kraju i w ciągu nocy pojawi się więcej śniegu z deszczem, na Mazurach i Suwalszczyźnie oraz krańcach wschodnich też mokrego śniegu.

Jutro niż nad Bałtykiem i Łotwą będzie się rozkręcał, nad krajem już wyraźny napływ z zachodu morskiego powietrza umiarkowanych szerokości (PPm). W tym napływie od zachodu kraju jutro możliwe rozrywanie się niskiego zachmurzenia i okresowe przejaśnienia. Morskie powietrze przyniesie też umiarkowany wiatr zachodni, początkowo z odchyleniem ku południu (WSW), nad centralno-zachodnią częścią Polski wystąpią porywy wiatru do 13-15 m/s.

Izoterma zero wiele dni bazująca nad krajem wycofa się na wschód, jeszcze dzisiejszej nocy Lubelszczyzna, Mazury oraz Podlasie objęte będą temperaturami zerowymi, może nieco poniżej zera. Centralna i zachodnia część kraju to temperatura przez całą dobę nieco powyżej zera, +2 +5 stopni, o niewielkiej amplitudzie dobowej. Jedynie na pogórzach – szczególnie podkarpackim, na skutek przepływu powietrza z południa temperatura może wzrosnąć do 5-6 stopni w ciągu dzisiejszego dnia. Kolejnej nocy, po napływie masy z zachodu i stopniowym cienieniu i lokalnie rozrywaniu zachmurzenia temperatura może spaść poniżej zera prawie w całym kraju, poza Wielkopolską i centrum.

Maciej Ostrowski, 6 grudnia 2022; 07:50

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Lubaczowa

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)