Pogoda w Lęborku

Silny wiatr w strefie brzegowej/1:
Zjawisko/stopień zagrożenia Silny wiatr w strefie brzegowej/1 Obszar Strefa brzegowa - część wschodnia

Zjawisko/stopień zagrożenia Silny wiatr w strefie brzegowej/1
Obszar Strefa brzegowa - część wschodnia
Ważność od godz. 06:30 dnia 01.04.2023 do godz. 19:00 dnia 02.04.2023
Przebieg Wiatr północno-wschodni 5 do 6, w porywach do 7 w skali B.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-04-02 19:00:00
Aktualizacja: 2023-04-02 06:43:09

Źródło: RSO

Silny wiatr w strefie brzegowej/1:
Zjawisko/stopień zagrożenia Silny wiatr w strefie brzegowej/1 Obszar Strefa brzegowa - część środkowa

Zjawisko/stopień zagrożenia Silny wiatr w strefie brzegowej/1
Obszar Strefa brzegowa - część środkowa
Ważność od godz. 06:30 dnia 02.04.2023 do godz. 19:00 dnia 02.04.2023
Przebieg Wiatr północno-wschodni 5 do 6, w porywach do 7 w skali B.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-04-02 19:00:00
Aktualizacja: 2023-04-02 06:42:08

Źródło: RSO

Depesza METAR lotniska Cewice

METAR = 

STACJA........... EPCE - Cewice
POMIAR........... Thu Jan 1, 03:00 CET
BŁĄD............. Dane niedostępne.

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Proces generalnej przebudowy pola ciśnienia w obrębie Europy północnej i środkowej, objętej modelem ICM-u, przebiega zgodnie z poprzednimi obliczeniami i wszystko wskazuje, że dzisiaj i w następnych terminach będzie on kontynuowany. Głównym układem barycznym pełniącym rolę dominującą jest dobrze rozbudowany, zimny wyż, w nomenklaturze BWK/FU-Berlin prowadzony pod nazwą własną MERYEM (https://www.wetterpate.de/ ), którego centrum z ciśnieniem 1035 hPa, o poranku lokuje się nad północną Skandynawią, a swoim zasięgiem obejmuje nie tylko całą Skandynawię z przyległościami, a także północno zachodnią Rosję, kraje Bałtyckie oraz niemal cały obszar naszego kraju, a także Jutlandię i północne Niemcy. Na pozostałym obszarze dominują niewielkie i stosunkowo płytkie ośrodki niżowe, wykazujące tendencją do ustępowania na południe i południowy wschód, pod naporem wyżu wyraźnie przesuwającego swoje centrum w kierunku południowo zachodnim. Już jutro o tej porze, ciśnienie w jego centrum sięgające 1039 hPa, lokować się będzie w rejonie Wielkich Jezior Szwedzkich: Wener i Wetter oraz północnych akwenów Kattegatu. W tym samym czasie, u nas ciśnienie na południowym wschodzie wzrośnie o około 23 hPa, a na północnym zachodzie o około 14 hPa. Wyraźnie wzrośnie gradient baryczny, odpowiednio generujący silny i porywisty wiatr z sektora północnego. Najmocniej powieje w pasie wybrzeża, Zatoki Gdańskiej oraz w obszarze Dolnej Wisły, gdzie porywisty wiatr, w porywach dochodzić będzie do 60, 70 km/godz. Podobnie będzie wiało także w Sudetach, a zwłaszcza w Karkonoszach. Na pozostałym obszarze kraju, też silny, a w porywach dochodzący przeważnie do 40, 50 km/godz.

Taki jest rozkład ciśnienia w stosunkowo cienkiej, przyziemnej warstwie troposfery, natomiast w swobodnej troposferze, rozległy klin wyżowy wychodzący znad archipelagu Wysp Kanaryjskich, skierowany na północny wschód, po wschodniej stronie Atlantyku sięga aż po Spitsbergen. Po jego wschodniej stronie, od Nowej Ziemi, przez pogranicze fińsko-rosyjskie, kraje bałtyckie i nasz kraj, a dalej przez Alpy, po zachodnie akweny Morza Śródziemnego i Algierię, biegnie oś górnej zatoki z niewielkim ośrodkiem niżowym w rejonie Morza Liguryjskiego (https://www1.wetter3.de... Taki rozkład ciśnienia i geopotencjału, sprawia, że w obszarze pomiędzy osią klina i osią zatoki, spływa zimne powietrze pochodzenia arktycznego do nas prosto znad Bałtyku, rozprzestrzeniające się nad dzielnice zachodnie, z wyraźnym zaakcentowaniem jego rozlewania się przez Zatokę Gdańską aż po Kujawy i Ziemię Chełmińską, co doskonale widoczne jest na animowanych, czeskich zdjęciach satelitarnych w kolorze, dostępne pod adresem: https://www.chmi.cz/files/portal/docs... wybierając pozycję Airmass. Po wschodniej, ciepłej stronie tej zatoki transportowane jest ciepłe powietrze w kierunku przeciwnym, a w nim struktury zachmurzenia głównego frontu atmosferycznego, parokrotnie zafalowanego na dystansie od środkowych akwenów Morza Śródziemnego aż po północną Rosję europejską. Taki rozkład geopotencjału utrzyma się przez pierwsze cztery dni począwszy od dzisiejszego, po czym nad środkową Europą formować się będzie ośrodek niżowy. Natomiast po jego północnej stronie, nad Skandynawią i zachodnią Rosją budować się będzie górny klin. W tym czasie znad zachodniej Rosji napływać będzie zimne powietrze kontynentalne i na powrót ciepła nie można liczyć.

Dzisiejszy poranek znacznie chłodniejszy od ostatnich trzech, na Pomorzu, Żuławach i Warmii, temperatura zeszła do jednego stopnia, w pasie wybrzeża oraz od Ziemi Lubuskiej przez Wielkopolskę, Kujawy, Ziemię Łódzką, a po wschodniej stronie Wisły, po Podlasie i Suwalszczyznę około 3, 2 stopnie. Najcieplej jest na rozległym południu i południowym wschodzie, na poziomie od 6-ciu do 8-śmiu stopni. To efekt adwekcji chłodnego powietrza pochodzenia arktycznego, mocno zmodyfikowanego podczas przemieszczania się nad wodami Bałtyku o temperaturze około trzech stopni. W ciągu dzisiejszego dnia, temperatura tylko nieznacznie podniesie się, ale raczej nie sięgnie 10-ciu stopni. To efekt równocześnie występujących dwóch czynników, adwekcji chłodu postępującej w obszarze pomiędzy wyżem znad Skandynawii i niżem opuszczającym Bałkany, a wchodzącym nad Turcję i Morze Czarne i utrzymującego się grubego zachmurzenia opadowego.

Napływ wspomnianego chłodnego i zarazem suchego powietrza, sprawi, że w ciągu dnia dość szybko postępować będą od Pomorza w głąb kraju rozpogodzenia do nieba bezchmurnego, u schyłku dnia obejmujące Pomorze, Ziemię Lubuską, Wielkopolskę i Kujawy, a po wschodniej stronie Wisły, Warmię, Mazury i Suwalszczyznę. Na pozostałym obszarze kraju wciąż pełne zachmurzenie oraz opady, głównie deszczu i lokalnie deszczu ze śniegiem, zarówno w strefie frontu chłodnego, wymiatającego nieco cieplejsze, ale wilgotne powietrze pochodzenia polarne. Proces ten kontynuowany będzie także w porze nocnej, z tym że w górach, a także w tylnej części frontu opady deszczu ze śniegiem przechodzić będą w opady mokrego śniegu, dające namiastkę zimy z tendencją do kierowania się na południowy wschód. Na przełomie nocy i dnia obejmować one będą południowy wschód kraju od Lubelszczyzny po Małopolskę.

Noc z niedzieli na poniedziałek, pod bezchmurnym niebem, będzie zimna, a temperatura zejdzie poniżej zera do około -2, -4 stopnie, a lokalnie nawet do -6-ciu, -7-miu stopni, natomiast pod wspomnianym wyżej zachmurzeniem opadowym, jeszcze na małym plusie.

Ryszard Olędzki,

2 kwietnia 2023r., godz. 6.30

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Lęborka

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)