Pogoda w Łebie
Prognoza 60h

Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.
Źródło: ICM
Prognoza 48h
Źródło: yr.no
Prognoza 5 dniowa ECMWF
Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.
Źródło: Windy
Prognoza 6 dniowa
Źródło: MeteoProg.pl
Komentarz synoptyka ICM
Pogodowa kuchnia nad północnym Atlantykiem pracuje pełną parą, o tej porze roku, nad tę część rozległego Oceanu Atlantyckiego, wynoszone są prądem morskim „GOLFSTROM”, kolejne cyklony tropikalne, tracące stopniowo swoją aktywność i wchodzące w fazę cyklonów atlantyckich, lokujących się przeważnie nad wschodnimi, a przede wszystkim nad północno wschodnimi jego akwenami. W miarę wchodzenia ich w coraz wyższe szerokości geograficzne, ich zatoki z frontami atmosferycznymi co jakiś czas, opuszczając coraz chłodniejsze wody oceanu, wchodzą nad mocno urozmaicone podłoże kontynentalne, a do tego mocno wygrzane. Na znacznym kontraście termicznym, przeważnie około 10-ciu stopni, a niejednokrotnie jeszcze wyższym, uaktywniają się zjawiska konwekcyjne, z dobrze rozbudowanymi chmurami Cb, prowadzącymi burze oraz intensywne opady deszczu, którym zazwyczaj towarzyszy silny, porywisty wiatr, niekiedy mający siłę destrukcyjną. Ich ruch w kierunku wschodnim jest zazwyczaj mocno blokowany przez dobrze rozbudowany układ wysokiego ciśnienia, przeważnie lokujący się nad rozległymi obszarami Europy wschodniej. W tej sytuacji ośrodki niżowe „opływają” układ wyżowy, po jego zachodnich, północno zachodnich, a niekiedy północnych obrzeżach, na skutek przesunięcia się układu wyżowego nieco na południe. Wówczas zatoka niżowa z frontem chłodnym, przeważnie zafalowanym, wypełniając się przesuwa się na wschód, a w tylnej jej części postępuje napływ wyraźnie chłodniejszego powietrza i kompensacja ciśnienia spowodowana jego osiadaniem. Wówczas w porze dziennej, przy stopniowo wzrastającej temperaturze z powodzeniem rozwija się płytka, bezopadowa konwekcja. W godzinach popołudniowych, kiedy aktywność słoneczna maleje, temperatura obniża się, a to powoduje słabnięcie i zanikanie konwekcji, przeważnie całkowite. Nocą, przy braku istotnego zachmurzenia, postępuje proces obniżania się temperatury. W porze letniej, kiedy noce są krótkie, spadek temperatury jest niewielki, ale w porze jesiennej, a zwłaszcza zimowej, wypromieniowanie ciepła z podłoża jest duże, a tym samym i duże są nocne spadki temperatury.
Po wczorajszej wysokiej temperaturze, od 22 stopni na Helu i w Zakopanem, do 28 stopni w Ostrołęce, Poznaniu, Pile, Kaliszu i Legnicy, gdzie było najcieplej, nad ranem przy bezchmurnym niebie, temperatura w całym kraju przeważnie dwucyfrowa, w interwale od 10-ciu do 15, 16 stopni. W kotlinach górskich, przy spływie zimnego powietrza ze zboczy oraz lokalnie na lotnisku w Szymanach na Mazurach, a także w Kozienicach tylko 8 stopni. W ciągu dnia nadal wysoka jak na koniec września, zbliżona do wczorajszej i zawierająca się w interwale od 22 stopni do 28 stopni, przy braku istotnego zachmurzenia, a przy dominującym bezchmurnym niebem. W ciągu dnia znad Niemiec nasuwać się będą chmury piętra wysokiego Cirrusy, zwiastuny niechybnej zmiany warunków pogodowych.
Nadal pozostawać będziemy po zachodniej, pogodnej stronie dobrze rozbudowanego wyżu znad centralnej Rosji, z ciśnieniem w jego centrum sięgającym 1031 hPa. Swoim klinem skierowanym na południowy zachód, przez kraje alpejskie sięga aż po Półwysep Iberyjski, gdzie łączy z wyżem atlantyckim (1020 hPa), lokującym swoje centrum nad równoleżnikiem 30 stopni szerokości geograficznej, północnej. Na zachód i północ od tego rozległego obszaru wysokiego ciśnienia lokują się ośrodki niżowe, będące przeważnie pozostałością wspomnianych niży pochodzenia tropikalnego. Najbardziej aktywnym i będącym najbliżej nas jest niż (990 hPa) lokujący się nad Szkocją z przyległościami. My pozostajemy w jego rozległym, ciepłym wycinku, ze wspomnianym bezchmurnym niebem. Natomiast od południowej Norwegii przez Jutlandię i przylegające do niej akweny Morza Północnego w kierunku południowym, przez Niemcy, Szwajcarię, pogranicze francusko-włoskie aż po Baleary lokuje się jego front chłodny ze słabymi, by nie powiedzieć symbolicznymi opadami deszczu tylko nad kontynentem. Wykazują one tendencję do stopniowego przesuwania się w kierunku wschodnim, ale jego zachmurzenie będzie stopniowo rozpraszało się. W pierwszej kolejności rozpraszać się będzie zachmurzenie piętra średniego z powodu osiadania powietrza w środkowej troposferze jeszcze nad Niemcami. Resztki zachmurzenia piętra niskiego dopiero w nocy nasuwać się będą nad nasze Pomorze. Tutaj, w drugiej części nocy spodziewane jest formowanie się niskiego zachmurzenia warstwowego (St) oraz mgieł nad lądem i przylegającymi do niego akwenami Bałtyku południowego. W dzień wyraźnie słabnące wychodzić będą nad Bałtyk. Natomiast rozprzestrzeniać się będzie w kierunku wschodnim zachmurzenie piętra wysokiego, zwiastujące zmianę warunków pogodowych.
Tuż za tym frontem, ulegającym procesowi frontolizy, postępuje następna strefa zachmurzenia frontowego na tzw. fali frontowej nasuwającej się nad Wyspy Brytyjskie, a związana z innym ośrodkiem niżowym, dość szybko przesuwającym się pod prądem strumieniowym i ulegającym procesowi okludowania się frontów. Już jutro na przełomie dnia i nocy wchodzić będzie znad Niemiec nad nasze dzielnice zachodnie, prowadząc opady deszczu, a także niewykluczone są burze, zwłaszcza w na linii szkwałów w polu wiatru, poprzedzających główną zatokę niżową. Nadal pozostając pod prądem strumieniowym, dość szybko przesuwać się będzie w kierunku wschodnim i w sobotę, już w godzinach przedpołudniowych słabnące opady deszczu wychodzić będą poza naszą granicę wschodnią.
Za frontem napływać będzie chłodne powietrze polarne o cechach morskich, z temperaturą w najcieplejszej porze dnia na poziomie 17, 18 stopni w pasie północnym do 21, 23 stopni na najcieplejszym południowym wschodzie. Z powodzeniem rozwijać się będą zjawiska konwekcyjne z przelotnymi opadami deszczu. Wiatr zmieni kierunek na zachodni i przejściowo zwiększy się jego prędkość do porywistego, w porywach dochodzący do dość silnego i silnego. Będzie to przejściowe ochłodzenie, po którym już na początku października spodziewane jest ocieplenie.
Ryszard Olędzki, 28 września 2023r., godz. 7.00
Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.Źródło: ICM
Ostrzeżenia meteorologiczne

- Burze
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Opady
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Wiatr
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Upał
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Mróz
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Trąby powietrzne
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
Źródło: burze.dzis.net
Prognoza AntiStorm
Opady
Burze
Źródło: AntiStorm
Mapa radarowa MISI
Źródło: CzyPada.pl / IMGW
Wyładowania w pobliżu Łeby
Źródło: burze.dzis.net
Burze w Polsce


Źródło: blids.de
Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX
Mapa satelitarna - Polska
Zdjęcie statyczne:
Animacja:
Fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin
Stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW
Zorza polarna

Źródło: NOAA
Szukasz czegoś więcej?
Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!
- InfoMeteo na FB - fanpage strony, którą przeglądasz - najświeższe informacje o nowościach i zmianach
- System PODEST - monitor IMGW dla sytuacji hydrologicznej w Polsce (stan rzek i zbiorników wodnych, czujniki opadów etc.)
- Fazy księżyca - aktualne górowanie księżyca prosto z kalendarza łowieckiego
- Mapy modeli meteo.pl - zobrazowanie meteogramów dla 4 modeli numerycznych, w formie map
- Ventusky - podgląd aktualnych warunków meteo na Świecie, w interaktywnej formie
- Prognoza Jetstreamu - wizualizacja prognozy jetstreamu dla Europy
- Mapa zagrożeń pożarowych - susza i jej wpływ na lasy, czyli mapa rejonów szczególnie narażonych na pożar
- Pogoda i Klimat - prognozowanie dla zaawansowanych - szeroki wachlarz modeli numerycznych i prognoz
- FlightRadar24 - widzisz nad głową samolot i chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o nim? Sprawdź tutaj.
- MarineTraffic - odpowiednik FlightRadar dla floty morskiej
- Depesze METAR - depesze METAR lotnisk w Polsce
- Strefy lotnicze nad Polską - aktualizowane na bieżąco strefy lotnicze według e-AIP
- Mapa radarowa Europy - interaktywna strona z obrazami radarowymi ze wszystkich instytutów w Europie
- Obraz modelu GFS - prognoza GFS zobrazowana na mapach na najbliższe +72 godziny
- Wyładowania na żywo - mapa prezentująca dane dotyczące wyładowań burzowych "na żywo".
- Global Climate - interaktywne prezentacje zmian klimatologicznych.
- Aurora Forecast - sprawdź zasięg zorzy polarnej
- Live Earthquakes Map - mapa trzęsień ziemi na żywo
- Monitor sejsmiczny Europy - kolejna mapa trzęsień ziemi w Europie
- Niże i wyże nad Europą - lokalizacja, nazwy oraz mapa izobaryczna
- Mapa promieniowania - sprawdź promieniowanie radioaktywne na Świecie
- Promieniowanie w Polsce - promieniowanie radioaktywne w Polsce
- Mapa wulkanów i drgań - interaktywna mapa aktywnych wulkanów i drgań sejsmicznych
- Prognoza kosmiczna - dla ludzi ciekawych warunków panujących w kosmosie
- Mapa propagacji w troposferze - cenny zasób wiedzy o warunkach propagacji dla radioamatorów
Wesprzyj InfoMeteo.pl
Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.
Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)
Czegoś brakuje?
Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)