Pogoda w Łebie

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Ośrodek niżowy nad Danią i północnymi Niemcami, który przez kilka dni kształtował zmienną, chwilami deszczową pogodę w Polsce zaczyna się wypełniać, jeszcze rano ma w centrum 996 hPa, w ciągu doby ciśnienie wzrośnie o 10 hPa, bowiem nad Wołyniem, Polesiem i wschodnią Polską pojawi się niewielki wyż, o ciśnieniu 1018 hPa. Wzrost ciśnienia to też pojawienie się inwersji osiadania nad warstwą graniczna i ograniczenie rozwoju chmur konwekcyjnych, a tym samym szansa na dłuższe rozpogodzenia. Nie będzie to gwałtowne „oczyszczenie” nieba z chmur jak bywa przy adwekcji chłodu, ale pękanie zachmurzenia warstwowego, coraz dłuższe okresy słoneczne i niezbyt silny rozwój chmur kłębiastych. Takie warunki pogodowe zapowiadają się w obszarze wspomnianego, ale słabego wyżu, w pasie środkowej Polski – od Lubelszczyzny po Lubuskie.

Na północy, a szczególnie na wybrzeżu Bałtyku i północnych skłonach Pomorza dalej aktywna pogoda niżowa, tam umiarkowany rozwój chmur kłębiastych, w godzinach południowych możliwe przelotne deszcze o umiarkowanym natężeniu i pojedyncze burze nad dość jeszcze ciepłym południem i wybrzeżem Bałtyku. Natomiast nad południową częścią kraju utrzymują się warstwowe chmury średnie przemieszczające się do Słowenii przez Węgry, Morawy i Słowację nad Śląsk, Małopolskę i Podlasie. Jest to północna krawędź zachmurzenia głównego frontu, oddzielającego ciepłe masy z południa Europy od chłodnego wnętrza niżu duńskiego. Występowanie chmur średnich warstwowych zmniejszy dopływ Słońca do podłoża, ale też w nocy ogranicza ucieczkę ciepła poprzez wypromieniowanie, tak więc dobowa amplituda temperatury nie jest duża.

Dzisiaj w obszarze napływu chmur średnich pojawi się trochę deszczu nad Podkarpaciem, południem Małopolski i Lubelszczyzny, natomiast na jutro prognozy naszego modelu wyraźnie wskazują na utworzenie się na froncie, w rejonie Słowenii i Węgier zaburzenia, które przekształci się w niewielki ośrodek niżowy, szybko wędrujący przez Słowację nad Podkarpacie, potem Wołyń i Błota Poleskie. Z przechodzeniem tego ośrodka połączone będą intensywniejsze opady deszczu, o natężeniu w górach i na pogórzach 4-6 mm/h, na mniej urozmaiconym terenie 2-3 mm/h, trwające 3-5 godzin. Deszcz sięgnie północną krawędzią po Kielce Radom Siedlce, w czasie następnej nocy z piątku na sobotę wyjdzie poza granice wschodnie, ale zachmurzenie warstwowe pozostanie w centralnej i południowej części kraju.

Tak więc dzisiaj przed nami w znacznej części kraju dobra pogoda, w pasie centralnym wiele rozpogodzeń, więcej chmur na północy oraz zaciągających od południa, zapowiadających na jutro deszcz. Przy umiarkowanym i małym zachmurzeniu temperatura dojdzie w ciągu dnia w pogodniejszych okolicach do 14-16 stopni, w nocy temperatura pod zachmurzeniem średnim około 10, pod pogodniejszym niebem w centralnej i północnej części kraju spadająca do 8-6 stopni lub nieco mniej.

Maciej Ostrowski, 29 września 2022; 07:45

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Na Uniwersytecie Otwartym SGGW rozpoczyna się niebawem (1 października) ośmiotygodniowy kurs „Podstawy meteorologii i elementy wykorzystania wiedzy o pogodzie w praktyce” prowadzony przez naszego synoptyka – komentatora, Macieja Ostrowskiego. Zajęcia prowadzone w formie zdalnego nauczania poprzez platformę Moodle zawierać będą podstawy meteorologii, pozwalające zrozumieć zmienność pogody w Polsce i Europie, zależnej od procesów wielkoskalowych.

Omówiona zostanie budowa atmosfery, podstawowe procesy w niej zachodzące (pochłanianie i oddawanie ciepła, zmiany fazowe wody), tworzenie się chmur, rozpoznawanie istotnych gatunków chmur i wynikające z ich zmian wskaźniki prognostyczne, ruch w atmosferze, cyrkulacja globalna i szczegółowiej cyrkulacje i klimat strefy umiarkowanych szerokości. Poznanie mechanizmów prowadzących do ciągłych zmian pogody w naszej strefie jest konieczne w rozumieniu bieżących procesów pogodowych.

Wszystkie wykłady są w formie pokazów po 120-170 slajdów z odpowiednim tekstem. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali transmitowane dla wszystkich poprzez platformę kontaktu internetowego, poświęcone wyjaśnieniu zagadnień podanych w wykładzie lub odpowiedzi na pytania słuchaczy, z możliwością zadawania pytań i natychmiastowych odpowiedzi prowadzącego.

Proponowana nowoczesna formuła zdalnego nauczania poprzez platformę internetową umożliwia dostęp do wiedzy dla każdego zainteresowanego, uczestnicy szkolą się w dogodnym dla siebie czasie, z dowolnego miejsca, nie ponoszą więc kosztów i czasu na uciążliwe dojazdy na zajęcia, co jest zdecydowaną korzyścią w porównaniu do zajęć stacjonarnych. Ma to znaczenie dla osób zajmujących się rolnictwem oraz rekreacją na wolnym powietrzu – szczególnie na wodzie i w górach.

Więcej szczegółów i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Łeby

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)