Pogoda w Kudowie-Zdroju

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Dzisiaj, o godzinie 22:24 rozpocznie się astronomiczna wiosna, Słońce przechodzi punkt Barana, na półkuli południowej rozpoczyna się astronomiczna jesień. Ostatni weekend zimy był prawdziwie wiosenny, pogodny i ciepły, pierwszym dniom astronomicznej wiosny towarzyszyć będą chmury i opady Dzisiaj w całym kraju przeważać będzie duże zachmurzenie z przejaśnieniami, najpogodniej będzie na południowym wschodzie, lecz i tam w ciągu dnia dotrze strefa dużego zachmurzenia. W strefie przemieszczającego się na wschód frontu okluzji ciepłej występują słabe opady deszczu lub mżawki.

Aktualne położenie stref opadów możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ . Nie stanowią jednolitej strefy, są rozproszone tak, że trudno prognozować ich dokładną lokalizację. Temperatura w ciągu dnia wzrośnie do 10-12°C na północy i 14-16°na południowym wschodzie. Słaby lub umiarkowany wiatr powieje z południowego zachodu i zachodu, w strefie frontu może być silniejszy.

Wyż, który w ostatnich dniach zapewniał nam pogodną aurę ustąpił już daleko na wschód. Na jego miejsce nasuwa się zatoka związania z niżem nad północą Półwyspu Skandynawskiego z mało aktywnym frontem okluzji. Jego położenie możemy obserwować na zobrazowaniach radarowych z sieci Eumtnet: https://www.eumetnet.eu/activities... . Drugi, wyraźniejszy, bardziej aktywny front chłodny obserwujemy aktualnie nad Niemcami, dotrze jutro wieczorem do zachodnich naszych granic, by nocą i we środę dostarczyć nowej porcji opadów, niezbędnych dla pobudzenia wiosennej wegetacji. Po kilku chłodniejszych dniach, druga połowa tygodnia powinna być znacznie cieplejsza, lecz ostatnie dni marca mogą nas nieco zmrozić.

Takie przebieg pogody w najbliższych dniach kształtowany jest przez procesy atmosferyczne zachodzące w całym przekroju atmosfery, szczególnie w środkowej troposferze, na poziomie 500 hPa. Na prognostycznych mapach ECMWF tego poziomu możemy obserwować jak klin w polu geopotencjału 500 hPa nasuwa się od wtorku nad nasz obszar przenosząc po zachodniej krawędzi cieplejsze masy powietrza polarnego morskiego. Jednocześnie widzimy, jak w następnych terminach prognostycznych rozbudowuje się nad północą kontynentu i Atlantykiem aż po Labrador rozległy niż, z którym związana będzie większa dynamika procesów pogodowych, w tym intensywniejszych opadów https://charts.ecmwf.int/products... .

Przejawy tej cyklogenetycznej aktywności nad Atlantykiem obserwujemy na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair w postaci „czap” chmurowych kolejnych niżów w strefie między Morzem Norweskim, Islandią i Labradorem. Atlantycka „kuchnia pogodowa” przygotowuje nam dynamiczny, wiosenny przebieg pogody.

Ryszard Klejnowski

20 marca, poniedziałek, 79 dzień 2023 roku; 7:00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Kudowej-Zdroju

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA



Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)