Pogoda w Krakowie


Depesza METAR lotniska Kraków-Balice

METAR = EPKK 262200Z 06003KT 9999 BKN051 09/06 Q1010

STACJA........... EPKK - Kraków-Balice (KRK)
POMIAR........... Mon Feb 26, 23:00 CET
WIATR............ wschodni północno-wschodni (ENE) z prędkością 6 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
CHMURY........... zachmurzenie średnie (5/8-7/8)
TEMPERATURA...... 9°C
T.PUNKTU ROSY.... 6°C
WILGOTNOŚĆ....... 82%
T.ODCZUWALNA..... 8°C
CIŚNIENIE........ 1010 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 981 hPa

Źródło: NOAA


Stacja meteo AGH

Temperatura
8.8 °C (odczuwalna: 9.3 °C)
Wilgotność
72.6 %
Ciśnienie
1007.9 hPa
Opady
0 mm/h
Wiatr
0.7 m/s-1 m/s

Źródło: AGH


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Od paru ostatnich dni jesteśmy na styku dwóch mas powietrza o zróżnicowanych cechach fizycznych, z ciepłym, południowym wschodem i chłodnym zachodem oraz północą kraju, to efekt napływu ciepłego powietrza od południowego wschodu, bezpośrednio znad Ukrainy i Słowacji, w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej oraz chłodnego powietrza od południowego zachodu, a od wczorajszego dnia znad chłodnych wód południowego Bałtyku. Obie masy powietrza oddziela od siebie mało aktywny, quasi stacjonarny front atmosferyczny, ze śladowymi opadami deszczu i brakiem istotnego zachmurzenia piętra średniego. O poranku południowy wschód pozostaje z temperaturą około 8 stopni, natomiast zachód kraju i Pomorze Gdańskie z temperaturą na małym minusie. Kontrast termiczny utrzyma się także w ciągu dzisiejszego dnia, najchłodniejsze pozostaną obszary peryferyjne, Białostocczyzna, Pomorze Gdańskie i Środkowe oraz całe wybrzeże, a także Sudety i przylegające do nich Łużyce oraz Karpaty Zachodnie, tutaj temperatura nieznacznie poniżej 10-ciu stopni. Na pozostałym obszarze już wyraźnie powyżej 10-ciu stopni, a najcieplejszy pozostanie południowy wschód, tutaj nawet do 16-stu stopni.

Nad Europą mamy ciekawy rozkład ciśnienia i geopotencjału w swobodnej troposferze, rzadko występujący. Wschód kontynentu pozostaje pod dobrze rozbudowanym wyżem z pogranicza Kazachstanu i Rosji pod górnym klinem wyżowym, blokującym strefową cyrkulację atmosfery. Natomiast nad wschodnimi akwenami Atlantyku rozciąga się górna zatoka w polu geopotencjału wychodząca znad zachodniego wybrzeża Skandynawii przez Morze Północne nad Bretanię, gdzie lokuje się niż atlantycki, a dalej na południowy zachód w stronę Wysp Azorskich. Druga jej odnoga skierowana jest na południowy wschód, a nad Morzem Jońskim lokuje się wczorajszy niż, który w swojej tylnej części zaciągał zimne powietrze polarne, w którym w Tunezji i północnej Libii temperatura zeszła nieco poniżej 10-ciu stopni.

My pozostajemy po wschodniej stronie górnej zatoki w polu geopotencjału, przy przepływie powietrza od południowego wschodu, ale w stosunkowo cienkiej warstwie przyziemnej będziemy dostawać się w zasięg zatoki związanej ze wspomnianym niżem atlantyckim. Już znad Niemiec i Czech nasuwają się pierwsze zwiastuny bezopadowego zachmurzenia niżu atlantyckiego (https://www.chmi.cz/files/portal/docs... ), które będą stopniowo rozprzestrzeniały się w kierunku północno wschodnim, ograniczające dopływ ciepła od słońca. Wschód kraju nadal pozostawać będzie pod zachmurzeniem głównego frontu opływającego wyż po jego zachodniej i północno zachodniej stronie. Znad niżu śródziemnomorskiego odrywać się będą duże frakcje zachmurzenia, dość szybko postępujące w kierunku północnym, nasuwając się nad nasz wschód i tutaj może popadać slaby deszcz. Lokalnie może popadać słaby deszcz o charakterze przelotnym.

W nocy wraz z przesuwaniem się niżu atlantyckiego nad zachodnie akweny Morza Śródziemnego, pogłębiać się będzie zatoka niżowa nad naszym krajem i spodziewane są słabe opady deszczu, popada też na krańcach wschodnich z chmur naniesionych znad wschodnich akwenów Morza Śródziemnego. W pogłębiającej się zatoce, spodziewane jest formowanie się płytkiego "oczka niżowego" wykazującego tendencję do wychodzenia nad Bałtyk, by jutro kierować się będzie w stronę krajów Bałtyckich. Nadal utrzyma się duży kontrast termiczny pomiędzy wciąż ciepłym południowym wschodem i chłodnym zachodem. Wiatr z kierunków przeciwnych, na wschodzie kraju nadal południowy i południowo wschodni ciepły. Na zachodzie z sektora północnego, nanoszący chłodne powietrze znad Bałtyku.

Sytuacja baryczna, jaka utrzymuje się nad kontynentem i będzie kontynuowana, należy do tych rzadko występujących i z tego powodu opisuję ją w szczegółach.

Jarosław Olędzki, 26 lutego 2024r., godz. 7.45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Krakowa

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEXFronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Mapa pokrywy śnieżnej w Europie

Dostępna jest także mapa w większej rozdzielczości.

Źródło: ZOZ CBK PAN


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)