Pogoda w Krakowie
Przekroczenie poziomu PM10:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 od dnia 26.04.2023 r. do dnia 31.12.2023 r. Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10
Rok 2023 Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacjach PMŚ: Kraków, ul. Bujaka; Kraków, ul. Bulwarowa; Kraków, os. Swoszowice; Kraków, os. Wadów; Kraków, ul. Złoty Róg; Tarnów, ul. Bitwy pod Studziankami; Bochnia, ul. Konfederatów Barskich; Niepołomice, ul. 3 Maja; Nowy Sącz, ul. Nadbrzeżna; Nowy Targ, Al. Tysiąclecia; Olkusz, ul. Cegielniana; Oświęcim, ul. J. Bema; Rabka-Zdój, ul. Orkana; Sucha Beskidzka, ul. Nieszczyńskiej; Trzebinia os. Widokowe; Tuchów ul. Chopina; Wadowice, ul. Bałysa; Zabierzów, ul. Wapienna; Zakopane, ul. Sienkiewicza za okres od 01.02.2022 do 31.01.2023 wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, wielickiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, chrzanowskiego, tarnowskiego, krakowskiego, tatrzańskiego; wadowickiego, miast na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.
Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle zawieszonym PM10
Ostrzeżenie ważne do: 2023-12-31 23:59:00
Aktualizacja: 2023-04-26 12:00:11
Źródło: RSO
Depesza METAR lotniska Kraków-Balice
METAR = EPKK 300700Z 21005KT 9999 -RA SCT066 14/13 Q1021 STACJA........... EPKK - Kraków-Balice (KRK) POMIAR........... Sat Sep 30, 09:00 CEST WIATR............ południowo południowo-zachodni (SSW) z prędkością 9 km/h WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów WARUNKI.......... słaby: deszcz CHMURY........... zachmurzenie małe (3/8-4/8) TEMPERATURA...... 14°C T.PUNKTU ROSY.... 13°C WILGOTNOŚĆ....... 94% CIŚNIENIE........ 1021 hPa CIŚN.BEZWZGL..... 992 hPa
Źródło: NOAA
Stacja meteo AGH
Źródło: AGH
Prognoza 60h

Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.
Źródło: ICM
Prognoza 48h
Źródło: yr.no
Prognoza 5 dniowa ECMWF
Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.
Źródło: Windy
Prognoza 6 dniowa
Źródło: MeteoProg.pl
Komentarz synoptyka ICM
Ostatni dzień września przynosi dość radykalną zmianę pogody; miast bezchmurnego nieba i temperatury rzędu 25 i więcej stopni Celsjusza, odnotujemy duże lub umiarkowane zachmurzenie, z przelotnymi opadami i temperaturą 16-18°C na zachodzie do 22-23°C na południowym wschodzie; we wschodnich regionach kraju możliwe lokalnie burze. Umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, przed frontem, na południowym wschodzie początkowo też z kierunków południowych.
W nocy i przed południem przez obszar naszego kraju przemieszcza się na wschód niezbyt aktywny front chłodny związany z niżem nas północą Półwyspu Skandynawskiego. Jego ruch jest nieco spowolniony przez słabnący i wycofujący się na wschód wyż rosyjski, jednak do wieczora powinien już znaleźć się poza naszymi wschodnimi rubieżami. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontu i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach z sytemu POLRAD: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ lub w skali europejskiej w programie Eumetnet – Opera: https://www.eumetnet.eu/activities... .
Za frontem, od zachodu rozbudowywać się będzie klin wyżu znad Francji. Nie będzie to jednak „suchy” i pogodny wyż, który zapewniał nam słoneczną, gorącą a chwilami upalna aurę. W chłodniejszym powietrzu polarnym morskim, napływającym znad północnego Atlantyku formować się będą chmury kłębiaste Cumulus o umiarkowanym rozwoju pionowym, nie zabraknie chmur innych pięter. Przy zmiennym, umiarkowanym zachmurzeniu nie należy spodziewać się opadów, tak dzisiaj za frontem, jak też i jutro. Natomiast jutro, od zachodu nasuwać się będzie zachmurzenie kolejnej strefy frontowej niżu znad Wysp Brytyjskich. Jest on już zauważalny na zdjęciach satelitarnych w postaci poszerzonej strefy zaburzenie falowego na froncie nad Irlandią. Jego rozwój i szybkie strefowe przenoszenie stymuluje intensywna gałąź prądu strumieniowego, osiągającego nad Wyspami prędkość rzędu 260 km/h; patrz: Significant europejski https://awiacja.imgw.pl... .
Duża dynamika przenoszenia strefowego, to także szybkie zmiany w konfiguracji pól geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. W odróżnieniu od minionych sytuacji dużej amplitudy fal, powstawania quasi stacjonarnych układów Ω, aktualnie prognozowane fale geopotencjału np. poziomu 500 hPa są znacznie spłaszczone a epizody adwekcji chłodu i ciepła są krótkotrwałe. Tak też wygląda aktualnie prognozowana sytuacja – po znaczniejszym ochłodzeniu dzisiaj i juro w poniedziałek i wtorek będzie znowu cieplej, w drugiej połowie tygodnia ponownie chłodnej, by w weekend powróciła cieplejsza jesień. Takie to uroki szybko zmiennej jesiennej aury, dynamikę zmian możemy śledzić na kolejnych sekwencjach 10. dniowej prognozy poziomu 500 hPa ECMWF: https://charts.ecmwf.int/products... .
Ryszard Klejnowski
30 września, sobota, 273 dzień 2023 roku; 7:15
Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.Źródło: ICM
Ostrzeżenia meteorologiczne

- Burze
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Opady
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Wiatr
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Upał
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Mróz
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
- Trąby powietrzne
- I stopnia
- II stopnia
- III stopnia
Źródło: burze.dzis.net
Prognoza AntiStorm
Opady
Burze
Źródło: AntiStorm
Mapa radarowa MISI
Źródło: CzyPada.pl / IMGW
Wyładowania w pobliżu Krakowa
Źródło: burze.dzis.net
Funkcjonalność zostanie przywrócona automatycznie po ustąpieniu problemów.
Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX
Mapa satelitarna - Polska
Zdjęcie statyczne:
Animacja:
Fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin
Stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW
Zorza polarna

Źródło: NOAA
Szukasz czegoś więcej?
Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!
- InfoMeteo na FB - fanpage strony, którą przeglądasz - najświeższe informacje o nowościach i zmianach
- System PODEST - monitor IMGW dla sytuacji hydrologicznej w Polsce (stan rzek i zbiorników wodnych, czujniki opadów etc.)
- Fazy księżyca - aktualne górowanie księżyca prosto z kalendarza łowieckiego
- Mapy modeli meteo.pl - zobrazowanie meteogramów dla 4 modeli numerycznych, w formie map
- Ventusky - podgląd aktualnych warunków meteo na Świecie, w interaktywnej formie
- Prognoza Jetstreamu - wizualizacja prognozy jetstreamu dla Europy
- Mapa zagrożeń pożarowych - susza i jej wpływ na lasy, czyli mapa rejonów szczególnie narażonych na pożar
- Pogoda i Klimat - prognozowanie dla zaawansowanych - szeroki wachlarz modeli numerycznych i prognoz
- FlightRadar24 - widzisz nad głową samolot i chciałbyś się dowiedzieć czegoś więcej o nim? Sprawdź tutaj.
- MarineTraffic - odpowiednik FlightRadar dla floty morskiej
- Depesze METAR - depesze METAR lotnisk w Polsce
- Strefy lotnicze nad Polską - aktualizowane na bieżąco strefy lotnicze według e-AIP
- Mapa radarowa Europy - interaktywna strona z obrazami radarowymi ze wszystkich instytutów w Europie
- Obraz modelu GFS - prognoza GFS zobrazowana na mapach na najbliższe +72 godziny
- Wyładowania na żywo - mapa prezentująca dane dotyczące wyładowań burzowych "na żywo".
- Global Climate - interaktywne prezentacje zmian klimatologicznych.
- Aurora Forecast - sprawdź zasięg zorzy polarnej
- Live Earthquakes Map - mapa trzęsień ziemi na żywo
- Monitor sejsmiczny Europy - kolejna mapa trzęsień ziemi w Europie
- Niże i wyże nad Europą - lokalizacja, nazwy oraz mapa izobaryczna
- Mapa promieniowania - sprawdź promieniowanie radioaktywne na Świecie
- Promieniowanie w Polsce - promieniowanie radioaktywne w Polsce
- Mapa wulkanów i drgań - interaktywna mapa aktywnych wulkanów i drgań sejsmicznych
- Prognoza kosmiczna - dla ludzi ciekawych warunków panujących w kosmosie
- Mapa propagacji w troposferze - cenny zasób wiedzy o warunkach propagacji dla radioamatorów
Wesprzyj InfoMeteo.pl
Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.
Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)
Czegoś brakuje?
Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)