Pogoda w Krakowie

Przekroczenie poziomu PM10:
Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 od dnia 26.04.2023 r. do dnia 31.12.2023 r. Emisja z sektora bytowo-komunalnego szczególnie w okresie grzewczym.

Ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego (1 ng/m3) dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10
Rok 2023 Obszar ryzyka wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 Analiza wyników pomiarów benzo(a)pirenu w pyle zawieszonym PM10 ze stacjach PMŚ: Kraków, ul. Bujaka; Kraków, ul. Bulwarowa; Kraków, os. Swoszowice; Kraków, os. Wadów; Kraków, ul. Złoty Róg; Tarnów, ul. Bitwy pod Studziankami; Bochnia, ul. Konfederatów Barskich; Niepołomice, ul. 3 Maja; Nowy Sącz, ul. Nadbrzeżna; Nowy Targ, Al. Tysiąclecia; Olkusz, ul. Cegielniana; Oświęcim, ul. J. Bema; Rabka-Zdój, ul. Orkana; Sucha Beskidzka, ul. Nieszczyńskiej; Trzebinia os. Widokowe; Tuchów ul. Chopina; Wadowice, ul. Bałysa; Zabierzów, ul. Wapienna; Zakopane, ul. Sienkiewicza za okres od 01.02.2022 do 31.01.2023 wskazuje na ryzyko przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla benzo(a)pirenu na terenie powiatów: bocheńskiego, brzeskiego, wielickiego, nowotarskiego, olkuskiego, oświęcimskiego, suskiego, chrzanowskiego, tarnowskiego, krakowskiego, tatrzańskiego; wadowickiego, miast na prawach powiatu: Krakowa, Tarnowa i Nowego Sącza.
Ludność narażona na ryzyko wystąpienia przekroczenia średniorocznego poziomu docelowego dla B(a)P w pyle zawieszonym PM10

Ostrzeżenie ważne do: 2023-12-31 23:59:00
Aktualizacja: 2023-04-26 12:00:11

Źródło: RSO


Depesza METAR lotniska Kraków-Balice

METAR = EPKK 300700Z 21005KT 9999 -RA SCT066 14/13 Q1021

STACJA........... EPKK - Kraków-Balice (KRK)
POMIAR........... Sat Sep 30, 09:00 CEST
WIATR............ południowo południowo-zachodni  (SSW) z prędkością 9 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
WARUNKI.......... słaby: deszcz 
CHMURY........... zachmurzenie małe (3/8-4/8)
TEMPERATURA...... 14°C
T.PUNKTU ROSY.... 13°C
WILGOTNOŚĆ....... 94%
CIŚNIENIE........ 1021 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 992 hPa

Źródło: NOAA


Stacja meteo AGH

Temperatura
15 °C (odczuwalna: 15.9 °C)
Wilgotność
77.4 %
Ciśnienie
1018.6 hPa
Opady
0 mm/h
Wiatr
0.2 m/s-0.6 m/s

Źródło: AGH


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Ostatni dzień września przynosi dość radykalną zmianę pogody; miast bezchmurnego nieba i temperatury rzędu 25 i więcej stopni Celsjusza, odnotujemy duże lub umiarkowane zachmurzenie, z przelotnymi opadami i temperaturą 16-18°C na zachodzie do 22-23°C na południowym wschodzie; we wschodnich regionach kraju możliwe lokalnie burze. Umiarkowany wiatr powieje z kierunków zachodnich, przed frontem, na południowym wschodzie początkowo też z kierunków południowych.

W nocy i przed południem przez obszar naszego kraju przemieszcza się na wschód niezbyt aktywny front chłodny związany z niżem nas północą Półwyspu Skandynawskiego. Jego ruch jest nieco spowolniony przez słabnący i wycofujący się na wschód wyż rosyjski, jednak do wieczora powinien już znaleźć się poza naszymi wschodnimi rubieżami. Aktualne położenie stref zachmurzenia frontu i opadów możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair i zobrazowaniach z sytemu POLRAD: https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ lub w skali europejskiej w programie Eumetnet – Opera: https://www.eumetnet.eu/activities... .

Za frontem, od zachodu rozbudowywać się będzie klin wyżu znad Francji. Nie będzie to jednak „suchy” i pogodny wyż, który zapewniał nam słoneczną, gorącą a chwilami upalna aurę. W chłodniejszym powietrzu polarnym morskim, napływającym znad północnego Atlantyku formować się będą chmury kłębiaste Cumulus o umiarkowanym rozwoju pionowym, nie zabraknie chmur innych pięter. Przy zmiennym, umiarkowanym zachmurzeniu nie należy spodziewać się opadów, tak dzisiaj za frontem, jak też i jutro. Natomiast jutro, od zachodu nasuwać się będzie zachmurzenie kolejnej strefy frontowej niżu znad Wysp Brytyjskich. Jest on już zauważalny na zdjęciach satelitarnych w postaci poszerzonej strefy zaburzenie falowego na froncie nad Irlandią. Jego rozwój i szybkie strefowe przenoszenie stymuluje intensywna gałąź prądu strumieniowego, osiągającego nad Wyspami prędkość rzędu 260 km/h; patrz: Significant europejski https://awiacja.imgw.pl... .

Duża dynamika przenoszenia strefowego, to także szybkie zmiany w konfiguracji pól geopotencjału i temperatury w środkowej troposferze. W odróżnieniu od minionych sytuacji dużej amplitudy fal, powstawania quasi stacjonarnych układów Ω, aktualnie prognozowane fale geopotencjału np. poziomu 500 hPa są znacznie spłaszczone a epizody adwekcji chłodu i ciepła są krótkotrwałe. Tak też wygląda aktualnie prognozowana sytuacja – po znaczniejszym ochłodzeniu dzisiaj i juro w poniedziałek i wtorek będzie znowu cieplej, w drugiej połowie tygodnia ponownie chłodnej, by w weekend powróciła cieplejsza jesień. Takie to uroki szybko zmiennej jesiennej aury, dynamikę zmian możemy śledzić na kolejnych sekwencjach 10. dniowej prognozy poziomu 500 hPa ECMWF: https://charts.ecmwf.int/products... .

Ryszard Klejnowski

30 września, sobota, 273 dzień 2023 roku; 7:15

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Krakowa

Źródło: burze.dzis.netPrognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAA


Szukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)