Pogoda w Konstancinie-Jeziornej

Źródło: Forecast.io


Depesza METAR lotniska Warszawa-Okęcie

METAR = EPWA 020100Z 26006KT 9999 -RA BKN007 10/09 Q1007 NOSIG

STACJA........... EPWA - Warszawa-Okęcie (WAW)
POMIAR........... Sun Oct 2, 03:00 CEST
WIATR............ zachodni (W) z prędkością 11 km/h
WIDZIALNOŚĆ...... powyżej 10 kilometrów
WARUNKI.......... słaby: deszcz 
CHMURY........... zachmurzenie średnie (5/8-7/8)
TEMPERATURA...... 10°C
T.PUNKTU ROSY.... 9°C
WILGOTNOŚĆ....... 94%
T.ODCZUWALNA..... 8°C
CIŚNIENIE........ 1007 hPa
CIŚN.BEZWZGL..... 994 hPa
PROGNOZA......... bez nagłych zmian w ciągu 2h

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Pierwszy październikowy weekend zapowiada się być na ogół pochmurnym i umiarkowanie deszczowym; nieco więcej przejaśnień zobaczymy w strefie przejściowej między ustępującym na wschód zafalowanym frontem chłodnym a niewielkimi opadami na południowym wschodzie a nadciągającym od zachodu frontem okluzji niżu z rejonu Islandii. Chociaż niż jest dojrzałym układem, rozbudowanym do znacznych wysokości, a tym samym quasistacjonarnym, jego południkowo rozciągnięta zatoka z frontem okluzji szybko przemieszcza się na wschód. Frontowi, który już dzisiaj w godzinach okołopołudniowych dotrze do naszych zachodnich regionów towarzyszyć będzie wzrost zachmurzenia i umiarkowane opady tak ciągłe, jak i przelotne. Aktualne położenie frontu i stref opadu możemy obserwować na zdjęciach satelitarnych, tak w podczerwieni pl.sat24.com/pl/eu/infraPolair , jak i w świetle widzialnym oraz na zobrazowaniach w europejskiej sieci radarów meteorologicznych https://www.eumetnet.eu/activities... .

Za frontem napłynie chłodniejsze powietrze polarne morskie o większej chwiejności, tym samym sprzyjającej rozwojowi konwekcji i powstawaniu opadów przelotnych. Na zdjęciach satelitarnych możemy obserwować powstające za frontem komórki konwekcyjne w strumieniu napływającej znad Labradoru chłodnej masy powietrza, widzimy je także na zobrazowaniach radarowych na Szkocją. Na naszych mapkach prognostycznych zobrazowane one są rozciągniętymi wzdłuż kierunku przemieszczania się pasm opadowych, a ich rozległość świadczy o znacznej prędkości ruchu stref opadów. W miarę postępowania na wschód frontu okluzji ulegać będzie zmiana kierunków wiatru z południkowych na południowo zachodnie i zachodnie oraz wzrost jego prędkości i porywistości, szczególnie na północy kraju i w górach, do 70-80 km/h.

W mediach szeroko omawiane są skutki cyklonu tropikalnego IAN, który pustoszył południowo zachodnią Florydę. Wysokość fal osiągała 5 m a opady 300 mm/12-24 godzimy, co odpowiada niemal połowie średniorocznego opadu w naszym kraju. Według danych NOAA (służba meteorologiczna USA) dla niektórych regionów było to wydarzenie, jakie może wystąpić raz na 1000 lat. Dzisiaj IAN jest już nad Atlantykiem, powoli zanikać będzie jego intensywność, zamieni się w cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych, zanikać będzie jego niszczycielska siła. Prognozę przemieszczania się cyklonu zamieszcza NOAA na https://www.nhc.noaa.gov/refresh... . Czy cyklony tropikalne o takiej intensywności są oznaką globalnego ocieplenia i jaki mogą mieć wpływ na pogodę w naszym regionie – w jutrzejszym komentarzu.

Ryszard Klejnowski

1 października, sobota, 274 dzień 2022 roku; 7:30

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Już tylko tydzień do rozpoczęcia kursu „PODSTAW METEOROLOGII” organizowanego przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Poznać można, nie wychodząc z domu, podstawy pozwalające zrozumieć zmienność pogody : w tym procesy termiczne w atmosferze oraz zmian fazowych wody, rozpoznawanie chmur i wskaźniki prognostyczne z nich wynikające, ruch w atmosferze, cyrkulację i klimat strefy umiarkowanych szerokości.

Od poniedziałku tydzień zerowy z informacjami o sposobie pracy w kursie, wykłady rozpoczną się od 8 października w formie cotygodniowego przedstawienia 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. W każdym tygodniu słuchacze wykonują zadania indywidualne czy zespołowe lub rozwiązują testy. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali na SGGW w Warszawie, transmitowane przez internet dla wszystkich zapisanych, tu odpowiedzi na pytania.

Kursy w tej formie prowadzony jest już od kilku lat, tak więc formuła jest dopracowana i pozwala na wchłonięcie znacznej wiedzy meteorologicznej. Zapraszamy zainteresowanych, kurs jest krótki (8 tygodni), ale intensywny. Więcej informacji i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Konstancina-Jeziornej

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)