Pogoda w Koniecpolu

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Na satelitarnych obrazach zachmurzenia (pl.sat24.com/pl/eu/km ), od południowej Rosji przez Ukrainę i południową Białoruś po nasze dzielnice środkowe, z osią biegnącą wzdłuż Bugu od jego kolana po Kujawy, południową Wielkopolskę, Dolny Śląsk aż po Sudety (https://pl.sat24.com/pl/pl/visual ), rozciąga się frontowa struktura zachmurzenia opadowego z nocnymi, izolowanymi burzami, jaka uformowała się w ciągu ostatniej doby po przesunięciu górnego niżu nad Małopolskę, Słowację i Morawy. Oddziela ona od siebie dwie masy powietrza od odmiennych właściwościach fizycznych, stosunkowo suche powietrze polarne po jej północnej stronie, będące w orbicie quasi stacjonarnego wyżu OSCAR, od powietrza też polarnego, ale wilgotnego od dużym potencjale chwiejności, zaciąganego znad Morza Czarnego i Morza Azowskiego po stronie południowej. Poza tą strefą zachmurzenia, na pozostałym obszarze kraju dominuje bezchmurne niebo, a temperatura o godzinie 5-tej na poziomie 10, 13 stopni, ale pod grubą warstwą chmur 16, 18 stopni.

W ciągu dnia, w miarę przesuwania się górnego niżu nad Dolną Austrię, związana z nim strefa frontowa będzie stopniowo przesuwała się w kierunku zachodnim, a nasuwające się znad Ukrainy zachmurzenie przykryje mniej więcej południową połowę kraju. Natomiast opady frontowe o dużej intensywności wychodzące znad Wołynia przesuwać się będą nad Lubelszczyznę, Świętokrzyskie i Ziemię Łódzką, a u schyłku dnia także nad Podkarpacie, a razem z nimi spodziewane są izolowane burze. Na pozostałym obszarze kraju dominować będzie pogodne niebo. Temperatura w strefie grubego zachmurzenia, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Mazowszu na poziomie 23, 26 stopni, na pozostałym obszarze przeważnie 27, 28 stopni, a lokalnie nawet 30 stopni. Wiatr nadal północno wschodni umiarkowany, a w czasie burz porywisty, w porywach do 60 km/h.

Nocą wraz z przesuwaniem się górnego niżu w stronę Słowenii, grube zachmurzenie frontowe z opadami deszczu oraz słabymi, nocnymi burzami przykrywać będzie mniej więcej południową połowę kraju. Na pozostałym obszarze przeważnie bezchmurnie.

Jutro rozpocznie się korekta w rozkładzie ciśnienia, górny niż przesunie się nad Dalmację, a wyż będzie przesuwał się w stronę Karelii, natomiast nad Morzem Czarnym formować się będzie niż, a my zaczniemy dostawać się w jego orbitę. Nadal napływać będzie do nas znad Ukrainy powietrze o dużym potencjale chwiejności, deszczowo na południu kraju i niewykluczone są burze, a dominować będą przelotne opady deszczu o zmiennej intensywności.

Ryszard Olędzki, 12 sierpnia 2022r., godz. 7.00

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Koniecpola

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)