Pogoda w Jastrzębiu-Zdroju

Burze z gradem:
Woj. śląskie, IMGW-PIB wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia o burzach z gradem

Województwo śląskie wszystkie powiaty.
Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć silne opady deszczu od 20 mm do 35 mm oraz porywy wiatru do 60 km/h. Miejscami grad.

Ostrzeżenie ważne do: 2022-08-14 22:00:00
Aktualizacja: 2022-08-14 06:20:59

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

We wczorajszym komentarzu zwróciłem uwagę na stabilizującą rolę górnego niżu, jaką odgrywa on w kształtowaniu sytuacji w naszym regionie. Usytuowany w rejonie Bałkanów układ cyklonalny sięga swoją strukturą do poziomu tropopauzy (200 hPa – około 12 km) Jego oś jest niemal pionowa, układ na poziomie 500 hPa przemieszcza się powoli na północny wschód, co możemy obserwować na mapach ECMWF https://apps.ecmwf.int/webapps... .

Związana z tym układem strefa zokludowanego frontu obejmuje, podobnie jak wczoraj południowe i centralne regiony kraju. Zgodnie z cyrkulacją w niżu, strefa zachmurzenia przesuwa się znad Białorusi i Litwy nad Polskę pl.sat24.com/pl/eu/km . W centralnej i południowej części kraju przeważać w związku z tym znaczne zachmurzenie, możliwe opady i lokalne burze, już nie tak intensywne jak wczoraj. Na północy, obejmowanym zasięgiem wyżu znad Rosji nadal utrzymywać się będzie małe zachmurzenie, dopiero w godzinach wieczornych możliwe burze.

Zmniejszy się kontrast termiczny między północnym zachodem a południowym wschodem kraju, wynoszący wczoraj i przedwczoraj około 10℃. Był on jedną z przyczyn gwałtownych zjawisk konwekcyjnych, jakie wystąpiły wczoraj w centrum i na południu kraju. Dzisiaj możemy oczekiwać, że na Pomorzu Zachodnim będzie upalnie, temperatura wzrośnie do 29-32℃, w centrum do 27℃, a na południu 22-24℃.

Wszystko na mapach i na niebie wskazuje na to, że upalna pogoda utrzymywać się będzie na przeważających obszarach kontynentu przez kilka najbliższych dni, nawet na Wyspach Brytyjskich może dzisiaj wzrosnąć do 30 i więcej stopni Celsjusza. Podobnie u nas w kraju, od jutra więcej przejaśnień i rozpogodzeń, na północy upalnie, w centrum i na południu gorąco, lokalnie możliwe burze i przelotne opady. Przelotne opady i burz e nie dostarczają nam niezbędnej dla wegetacji roślinnej i bilansu hydrologicznego ilości wody. Efektem palącego Słońca jest dalsze wysychanie rzek i strumieni, czego doświadczamy również na dużych rzekach na przykład Odrze, być może to jedna z możliwych przyczyn katastrofy ekologicznej.

Budzi zatem zdziwienie, że w gorące i upalne dni, gdy od wielu dób nie spadła ani jedna kropla deszczu, regularnie co około tygodnia lub 10 dni, od rana odzywają się w miastach i na działkach kosiarki spalinowe i elektryczne. Koszą, a właściwie golą do gleby i piachu resztki zieleni. Zieleni, czy to trawy, czy innej roślinności, która chroniłaby glebę przed ogrzewaniem przez promieniowanie słoneczne. Może „kosiarzom” wydaje się, że ta roślinność wysysa wodę z gleby, więc trzeba ją usunąć. A efekt jest odwrotny. Wykosić, podlać i czekać, aż wyrośnie murawa jak na angielskich kortach tenisowych. Na nic nawoływania o ochronę środowiska i klimatu, oszczędzanie wody i różnorodność biologiczną, jeśli do powszechnej świadomości nie dotrą podstawowe prawa natury.

Ryszard Klejnowski

14 sierpnia, niedziela, 226 dzień 2022 roku; 7:45

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Jastrzębia-Zdroju

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)