Pogoda w Gdyni

Źródło: Forecast.io


Depesza METAR lotniska Gdynia-Kosakowo

METAR = 

STACJA........... EPOK - Gdynia-Kosakowo
POMIAR........... Thu Jan 1, 02:00 CET
BŁĄD............. Dane niedostępne.

Źródło: NOAA


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Trwające od kilku dni zmiany konfiguracji pola ciśnienia nad kontynentem i Atlantykiem nie przynoszą, jak na razie, istotnych zmian charakteru pogody Nadal formalnie panuje zima, chociaż bardzo łagodna, przypominająca raczej późną jesień lub wiosnę Mimo wysokiego ciśnienia, niewiele zmieniającego się również od kilku dni nadal będzie przeważać będzie duże zachmurzenie, z przejaśnieniami na północy i południu, w górach ku radości wczasowiczów można oczekiwać rozpogodzeń. Niemal w całym kraju możliwe słabe opady śniegu, na północy deszczu, mżawki lub deszczu ze śniegiem, po nocnych spadkach temperatury nieco poniżej zera, w dzień zobaczymy na termometrach od -1 stopnia Celsjusza na północnym wschodzie do około +2 na pozostałym obszarze kraju. Warto przy tym zwrócić uwagę na wyrównany przebieg temperatury w dzień i w nocy, różnice miedzy dniem i nocą nie przekraczają 1-2 stopni. Mimo wyżowej sytuacji barycznej, na ogół całkowite zachmurzenie blokuje dostęp krótkofalowego promieniowania słonecznego w dzień i ucieczkę długofalowego w przestrzeń nocą.

Przed południem mogą utrzymywać się mgła lub zamglenie ograniczające widzialność do kilkuset metrów, co w połączeniu ze śliskością nawierzchni powodowanej zamarzaniem opadów lub kropelek mgły będą utrudnieniem na drogach i chodnikach. Jedną z zauważalnych od wczoraj zmian jest zmiana kierunków wiatru z południowych na północne, powieje więc słaby lub umiarkowany północno wschodni i północny. Obniży jednak temperaturę odczuwalną o kilka stopni.

Taką aurę zawdzięczamy rozbudowującemu się na północny wchód, nad Bałtyk po Zatokę Fińską klinowy wyżu znad Atlantyku, który dominuje nad nim od Azorów po Labrador. Północno atlantyckie niże opływają go daleko na północy, możemy je obserwować na zdjęciach satelitarnych pl.sat24.com/pl . Na tym samym zdjęciu widzimy wędrującą północy nad południe nad Skandynawią czapę zachmurzenia jednego z niżów, który już w niedzielę i poniedziałek odsuną zalegający nad nami klin wyżowy na południe. Zmianie ulegnie charakter cyrkulacji na strefową z przewagą składowej północnej z silniejszym wiatrem, spadkiem temperatury o kilka stopni oraz obfitszymi opadami.

Natomiast dzisiaj i w weekend utrzymywać się będzie wysokie ciśnienie, rzędu 1020 -1025 hPa, w niedziele od północy kraju zacznie ono spadać w związku z nasuwaniem się zatoki wspomnianego niżu znad Skandynawii. Po południowej krawędzi klina wyżowego zalega stacjonarny, pofalowany front, przebiegający przez nasz kraj z północnego wschodu po Półwysep Iberyjski. Występują na nim słabe opady, które na bieżąco możemy śledzić na zobrazowaniach radarowych https://awiacja.imgw.pl/mapy-radarowe/ .

Planując weekendowe podróże pamiętajmy o ograniczeniach, jakie stwarza bieżąca i prognozowana sytuacja pogodowa; zagrożeniach przez opady, miejscami marznące, powodujące śliskość na drogach, mgłach i zamgleniu ograniczających widzialność.

Ryszard Klejnowski

27 stycznia, piątek, 27 dzień 2023 roku; 7:30

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Gdyni

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)