Pogoda w Dębkach

Sztorm/2:
IMGW-PIB OSTRZEGA zachodniopomorskie,pomorskie, środkowa strefa brzegowa, rano 02.02 i w dzień 02.02 sztorm do 8 B

Zjawisko/stopień zagrożenia Sztorm/2
Obszar Strefa brzegowa - część środkowa
Ważność (cz. urz.) od godz. 07:40 dnia 02.02.2023 do godz. 19:00 dnia 02.02.2023
Przebieg Wiatr północny 6 do 8 w skali B.
Uwagi Brak.

Ostrzeżenie ważne do: 2023-02-02 19:00:00
Aktualizacja: 2023-02-02 07:41:29

Źródło: RSO

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Otwórz mapę z podglądem meteogramu w nowym oknie.

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Trwa dynamiczna pogoda związana z „pochodem niżów”, kolejne ośrodki przechodzą przez Szkocję, Skandynawię i Bałtyk zamiatając frontami po krajach Europy zachodniej i środkowej, w tym i po Polsce – widać je doskonale na animacjach zdjęć satelitarnych obejmujących całą Europę, część Afryki i połowę północnego Atlantyku https://www.chmi.cz/files/portal/docs... . Dzieje się to wszystko pod aktywnym prądem strumieniowym, jego prognozy dla lotnictwa pokazują prędkość 260 km/h nad Danią, prąd ten kieruje się prosto nad zachodnią Polskę, Czechy i Chorwację (https://awiacja.imgw.pl... ).

Te olbrzymie prędkości przepływu powietrza przeniosą się częściowo w niższe warstwy i spowodują adwekcje mas powietrza z szerokości Morza Norweskiego, przy ziemi znad Skandynawii. Są to masy chłodne, napływając nad ląd doznają nieznacznego ogrzania i dynamicznego spiętrzania nad nawet niewielkimi wzniesieniami jak Pojezierze Pomorskie, nie mówiąc o Sudetach. Tam też występowały opady przelotne i chmury Cb, a wczoraj wieczorem obserwowaliśmy najwyższe prędkości wiatru w porywach do 16 m/s we Wrocławiu (stacja na lotnisku Strachowice), na Śnieżce nawet obserwowano 38 m/s (137 km/h). Trajektorie dla Warszawy wyliczane i zobrazowane https://www1.wetter3.de... poprzez modelowanie numeryczne są zdumiewające, w ciągu 7 dób powietrze na poziomie 700 hPa (około 3 km) napłynęło dzisiaj znad Syberii na północ od Kamczatki, a w ciągu czterech dób znad Nowej Funlandii i Labradoru. W kolejnych dniach trajektorie wskazują na zmianę i powietrze nawet na niskich poziomach transportowane będzie znad bieguna północnego i Arktyki.

Dzisiaj wypełniający się niż po przejściu Bałtyku zanika nad Łotwą i Białorusią, w jego wyciągniętej na zachód zatoce pojawi się niewielki, wtórny ośrodek, który przeleci przez kraj od Kołobrzegu po Włodawę w ciągu 15 godzin, po nim wieczorem niewielki wędrowny wyż rozwinie się od Bawarii ku Skanii, w nocy i rano będzie miał oś przez centralną Polskę. Także szybko powędruje na wschód, za nim w piątek (jutro) silniejszy i głębszy ośrodek, ale też wtórny przeleci podobną drogą w ciągu doby przelatując od Cieśnin Duńskich sięgając po Roztocze i Lwów. Dopiero po przejściu tego ośrodka zmieni się definitywnie kierunek napływu powietrza nad Europę środkową z dotychczasowego zachodniego na północny.

Każdemu przejściu niżu towarzyszą aktywne strefy opadów frontowych, dzisiaj śniegu z deszczem na wzniesieniach pojezierzy, wyżyn środkowopolskich i w górach śniegu, zaś na nizinach deszczu. Opady te po południu i wieczorem będą już tylko na wschodzie i południu kraju, w nocy zamienią się tam na śnieg. Po chwilowych rozpogodzeniach na osi klina wyżowego już od drugiej części nocy od zachodu wchodzić będzie południkowa strefa opadów, najpierw śniegu, potem śniegu z deszczem a po nich deszczu. Związana będzie z drugim (piątkowym) niżem przelatującym przez kraj, w południe śnieg będzie padał w pasie od Zatoki Gdańskiej przez Mazowsze po wschodnią Małopolskę, wieczorem opady osłabną, ale linia podziału śniegu i deszczu utrzyma się w centrum kraju.

W nocy z piątku na sobotę już wyraźny napływ z północy mroźnego powietrza, tak więc opady zmienia formę na śnieg i obejmą całe południe kraju. W górach i na ich pogórzach mogą być intensywne. W sobotę nad ranem na Pomorzu Gdańskim zaczną się przelotne opady śniegu, o zmiennej, miejscami dużej intensywności. Będą wchodziły głębiej do centrum, mniej więcej po Kujawy, północne Mazowsze i Wysoczyznę Łódzką i dalej na południe. Dobre zobrazowanie ruchu stref opadów można uzyskać z naszej strony https://mapy.meteo.pl/ , prognoza z godzin 00 i 12 pociągnięta jest aż na 5 kolejnych dób.

W okresach nocnych, przy rozpogodzeniach liczyć się należy z przejściami temperatury na ujemną stronę. Już najbliższej nocy w całym kraju temperatura przy gruncie poniżej zera, w piątek utrzyma się ujemna na wschodzie i południu. Kolejnej nocy z piątku na sobotę w centrum na wschodzie kraju już wyraźnie poniżej zera, nawet do -8 -9 stopni, a przy gruncie nawet -10 -12 stopni – zależnie od ukształtowania terenu. W sobotę w dzień odwilż w zachodniej połowie kraju, na wschodzie i w centrum na minusie. Szczegóły biegu temperatury i opadów dla swojej miejscowości proszę pobierać z meteorogramów.

Po tej dynamicznej huśtawce pogodowej w końcu tego tygodnia czeka nas rozwój silnego klina wyżowego obejmującego Skandynawię, kraje bałtyckie oraz po południowej stronie łączącego się z wyżem zachodniej Europy. Wzrost ciśnienia do 1040 hPa widoczny na mapach prognostycznych nie będzie jednak końcem dynamicznej pogody. Przechodzimy na inną fazę pogodową, zima upomina się o swoje prawa, ale najpierw dwa-trzy dni zamieszania pogodowego, co starałem się wyżej opisać.

Maciej Ostrowski, 2 luty 2023; 08:05

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Dębek

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)