Pogoda w Bielsku Podlaskim

Źródło: Forecast.io


Prognoza 60h

Legenda meteogramu ICM UM Meteogram ICM modelu UM - 60h
Prognoza została udostępniona nieodpłatnie przez serwis meteo.pl prowadzony przez ICM, Uniwersytet Warszawski.
Wyniki uzyskano przy użyciu oprogramowania Met Office. Material produced using Met Office Software.

Źródło: ICM


Prognoza 48h

prognoza norweska yr.no

Źródło: yr.no


Prognoza 5 dniowa ECMWF

Źródło: Windy


Prognoza 6 dniowa

Meteogram, prognoza na 6 dni - meteoprog

Źródło: MeteoProg.pl


Komentarz synoptyka ICM

Treść komentarza

Stopniowo zanika niż nad Białorusią i rejonem Pskowa, jego system zachmurzenia doszedł aż po Morze Białe, natomiast na zachodzie sięga chmurami średnimi nad Suwalszczyznę i Podlasie, zaś napływ z północy powodować będzie zanikające przelotne opady na wschodnim Mazowszu, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu - w tych rejonach utrzyma się też silny północny wiatr, w porywach do 16-18 m/s, na wschodnim Bałtyku i w Zatoce Gdańskiej słabnący, północny sztorm. Znacznie aktywizuje się niż islandzki. Osiągnął już ciśnienie w centrum 963 hPa, a jego system frontowy sięga potężnym łukiem od wyspy Jan Mayen przez Islandię, Szetlandy i Szkocję, Irlandię aż po 48 równoleżnik na środkowym Atlantyku, tu widać na zdjęciu satelitarnym https://www.chmi.cz/files/portal/docs... szybko lecąca na wschód falę na froncie. Za frontem cały obszar oceanu aż po cypel Grenlandii i pod Labrador pokryty jest komórkami konwekcyjnymi, co świadczy o napływie chłodniejszej masy powietrza nad cieplejszy ocean i tworzeniu się chmur Cumulus z parującej z oceanu wody.

Front ten będzie wchodził nad zachodnią Europę, za dobę ułoży się przez Skandynawię i Bałtyk, Niemcy, środkową Francję, dojdzie do Pirenejów i zbliży się do Wysp Azorskich. Rozczłonkowany kontynent nie powstrzyma tego ruchu dalej na wschód, tak więc przed przejściem następnego frontu mamy tylko dwie doby wyżowej pogody, bowiem jak pisałem wczoraj, pomiędzy oboma niżami powstanie silna strefa cyrkulacji zachodniej z odchyleniem z SW na NE, tu grzbiet fali górnej, a przy podłożu wędrowny wyż.

Dzisiaj już na zachodzie i południowym zachodzie kraju zaznaczy się wpływ wyżu, wzrośnie ciśnienie, stopniowo zmniejszy się ilość, a potem zanikną chmury kłębiasto-warstwowe, mogą pozostać w ciągu dnia oddzielne cumulusy. Jutro taka pogoda pojawi się też w centrum kraju, ale od zachodu będzie wchodziło zachmurzenie wysokie, tłumiące możliwość rozwoju cumulusów, ale nie ograniczające dobowego wzrostu temperatury. Dzisiaj osiągnie ona w maksimum 15-16 stopni na pogodniejszym zachodzie, 14 stopni w centrum i jeszcze tylko 12-13 stopni na pochmurniejszym i wietrznym wschodzie kraju. Jutro już dwa – trzy stopnie więcej, na Dolnym Śląsku blisko 20 stopni, ale tam - oprócz Słońca - zadziała efekt fenowego przepływu powietrza przez Sudety. Dokładny bieg temperatury przez 3,5 doby, tak jak i pozostałych, 17 parametrów pogody przedstawiany jest w meteorogramach dla każdego miejsca, zaś pola zachmurzenia, opadów, ciśnienia i wektorowe pole wiatru dobrze przedstawiane jest w nowym zobrazowaniu https://mapy.meteo.pl/ zapraszamy do korzystania. Kto może powinien wykorzystać te najbliższe dwa darowane pogodowo dni na ruch na świeżym powietrzu – czy to spacer po żółknącym parku, czy grzybobranie czy też dłuższą wycieczkę.

Maciej Ostrowski, 4 października 2022; 07:45

KURS PODSTAW METEOROLOGII

Już ostatnie dni do rozpoczęcia kursu meteorologii organizowanego przez Uniwersytet Otwarty SGGW. Wykłady rozpoczną się od 8 października w formie cotygodniowego przedstawienia 120-180 slajdów z odpowiednim tekstem. W każdym tygodniu słuchacze wykonują zadania indywidualne czy zespołowe lub rozwiązują testy. Raz w tygodniu prowadzone będzie nieobowiązkowe, dwugodzinne spotkanie ze słuchaczami w sali na SGGW w Warszawie, transmitowane przez internet dla wszystkich zapisanych, tu odpowiedzi na pytania. Więcej informacji i zapisy https://uo.sggw.pl/pl/oferta-kursow...

Treści zawarte w komentarzu synoptycznym mogą zawierać prywatne, niezależne opinie synoptyków, w związku z czym nie prezentują one oficjalnego stanowiska ICM UW. Wszelkie pytania i uwagi odnośnie komentarzy synoptycznych prosimy kierować bezpośrednio do ich autorów.

Źródło: ICM


Ostrzeżenia meteorologiczne

Mapa ostrzeżeń dla Polski
Burze
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Opady
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Wiatr
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Upał
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Mróz
I stopnia
II stopnia
III stopnia
Trąby powietrzne
I stopnia
II stopnia
III stopnia

Źródło: burze.dzis.net


Prognoza AntiStorm

Źródło: AntiStorm


Mapa radarowa MISI

Źródło: CzyPada.pl / IMGW


Wyładowania w pobliżu Bielska Podlaskiego

Źródło: burze.dzis.net


Burze w Polsce

Mapa burz i wyładowań doziemnych dla Polski Legenda dla Blids.de

Źródło: blids.de


Prognoza zjawisk wg ESTOFEX

Prognoza zagrożeń - burz i innych zjawisk - wg ESTOFEX

Źródło: ESTOFEX


Mapa satelitarna - Polska

Zdjęcie statyczne:

Animacja satelitarna - Polska

Animacja:

Źródło: Sat24.com / PPG ZGora


Fronty atmosferyczne nad Europą

Mapa baryczna - fronty atmosferyczne nad Europą

Źródło: IfM Berlin


Stan rzek w Polsce

Hydrologia - stan rzek w Polsce

Źródło: IMGW


Zorza polarna

Wykres aktywności słonecznej

Źródło: NOAASzukasz czegoś więcej?

Jeśli powyższy zalew okołometeorologicznych informacji wydaje się być niewystarczający, być może odnajdziesz coś ciekawego spośród stron poniżej. Powodzenia!


Wesprzyj InfoMeteo.pl

Chcesz pomóc w dalszym rozwoju oraz utrzymaniu serwera?
Skorzystaj z poniższych możliwości.

Postaw mi kawę na buycoffee.to Revolut

Za każde wsparcie z góry serdecznie dziękuję! :-)


Czegoś brakuje?

Zostaje tylko formularz kontaktowy. ;-)